
sänka stallhyran eller inte
stallägaren på mitt stall släpper in/ut, fodrar morgon, hagen, kväll. i januari ska hela familjen i väg i en- en och en halv vecka på semester till sälen(tror jag att det var). då får jag och en annan sköta in/utsläpp, fodring, stallägarens häst , mockning, borstning osv+ våra egna pållar. tycker ni att hon ska sänka stallhyran lite den månaden eller inte? jag hoppas jag inte är otydlig. skulle vara kul att veta vad ni tycker.

Jag tycker nog att ni ska få någon kompensation för det hela.. men det beror ju lite på vad ni får betala för det hela annars..
Jag menar om hon tar lite i stallhyra i vanliga fall medans andra tar hutlöst så kan man väl kanske inte klaga på att hon åker iväg och man själv får sköta stallet.. men om hon tar mycket i stallhyra när allt detta ingår så tycker man ju kanske att ni skulle få något för det..
Så tycker iaf jag!

jag klagar inte för att vi får ta hand om hennes häst. hon har en pålle som är så go och trevlig.

det va ju kanske inte riktigt så jag menade.. uttryckte mig lite klumpigt kanske..

alla på stallet hjälps åt. ibland när jag har slutat slkolan sent och kommer har dom på stallet mockat till mig. så jag ser fram emot tt få vara vice stallchef. 

hehe.. vilket mysigt stall du verkar va i!

ja både jag och shettisen trivs super bra.

Och det är ju huvudsaken!!

ja det är jätteviktigt 

jag tycer inte det faktiskt. för de mockar till dig ibland, eller hur? ska du åka i väg en vecka så har du en tjänst att inkassera.
jag håller nog med dig där lisette ja, för det blir tjänster och gentjänster, hjälper du henne med detta, vet du att hon kommer hjälpa dig. och det är alltid bra :)
Hade det varit vårt stall, hade jag nog ändå funderat på någon form av kompensation, behöver ju nödvändigtvis inte vara i form av pengar just. - Kan ju vara att man har önskemål om något, som kanske blir lite lättare att "promota" i ett sådant här läge.. =)
Som jag tolkar dit inlägg om mockning åt din häst, så är det inte just stallägaren som har gjort detta åt dig, utan övriga i stallet? Det är ju väldigt bussigt av er att ni hjälper varandra, och visst har övriga inläggsskapare i tråden en bra poäng när det gäller detta med tjänster - och gentjänster!
Hör med de andra i stallet vad de tycker vettja! =)
Ingen sänkt stallhyra, det är tjänster och gentjänster som gäller.
#9 Jag håller oxå med dig lisette.
Vi har ju eget stall o vi hjälps åt med allt… så tkr jag… ; )

vi ska igentligen sköta aåra egna hästar, men så är det inte.
#14 Men det blir ju mycket trevligare stämning om man kan hjälpas åt. :)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

15# det gör vi. alla i stallet fungerar bra i hop båe hästarna och ägarna.
ja tänk vad skönt om du behöver hjälp ngn gång…. kanske åker till solen eller ngt annat trevligt!!!

ja alla hjälps åt om det är något. det är skönt att veta. 
i vårat stall hamnar vi i den sitsen ibland när stallägaren vill åka iväg en vecka på sportlovet. då hjälps vi andra åt. sen om jag el nån annan ska iväg så hjälps de andra åt.
vi tror på tjänster och gentjänster 
i höst har jag hjälpt till ganska mycket än "det vanliga" med att ta in hästarna bl.a. då får jag låna transporten gratis istället…

Här hade jag en inackordering som var tvungen att bo hemma hos oss ett dygn. Hon fick passa alla djuren, hästarna, hundarna, katterna, kaninerna, fåglarna.
Jag gjorde iordning mat så hon slapp laga den i ett dygn. Sedan fick hon grejer för ca 300 kr som tack för hjälpen. Det var ett dygn det.
Ni kanske får något som tack för hjälpen efteråt. Eller också hjälper dom er någon annan gång.