Bor du i Eskilstuna och vill rida shettis?
Till våren kommer vår shettis att bli utan fodervärd och eftersom han inte vill gå omkring och bara skrota i hagen så söker vi någon som vill rida och köra honom. Han är stor och viktbärande så en längd på 150 cm och en vikt runt 50 kg är ingen match för honom.
Som ung tävlade han i SM-klass i både galopp, trav och monté. Även hoppning på lägre nivå. Han är pigg och framåt men anpassar sig efter ryttarens kunskaper och mod. En superponny helt enkelt som vid nyår blir 20 år. (ingen ålder på en shettis 

Hör av dig om du vet någon som vill ta hand om honom. Han får stå kvar hemma hos oss och går på lösdrift så man behöver inte komma ut så ofta.
Annonsen är fortfarande aktuell.

hoppas ni hittar någon, en duktig ryttare till shettisar är svårt att hitta.
Hihi, sikken sötis ^^
hoppas ni hittar någon. har problem själv till våran. hittade en duktig men hon blev tvungen att sluta..
Ryttaren måste inte alls vara så duktig. Kan ju bli så småningom istället. Huvudsaken är att ryttaren vill lära sig det den inte kan och att h*n är mjuk och följsam. Resten kan man alltid lära sig.
Vår shettis är supersnäll och anpassar sig efter ryttarens kunskaper.

Bilden är från Eskilstuna :P Där har jag tävlat i monté sm på shettis för ngr år sen. Var bara tvungen att säga det:P Annars önskar jag dig lycka till :D
Japp! Det är Lovisa, hans förra fodervärd som prövar på att rida monté på honom under en träningstävling på Sundbyholm. På bilden är Lovisa 14 år så man kan se att han är rätt stor.