Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: bilderfilmer
Läst 1542 ggr
Alex
0

Ifall nån har missat det...

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Så är det vår nu.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Alex
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Härligt va!?

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

JMax
0
#2

Hehe!! Härligt!!! Men snart är det sommar!!

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

Minetta
0
#3

haha min ponny hade också rullat sig idag xd

Maja
0
#4

Se det från den ljusa sidan, Alex!

1. Man ser fortfarande att hon har vita strumpor.
2. Hon är brun - lera är brunt

Skrattande 

Värre för mig med vitblack.. Tyst

Alex
0
#5

#3 Var glad om det bara var idag, min rullar sig minst en gång om dagen. Flört

#4 Jaa, strumporna har vart vita hela våren! Det är knappt lerigt alls i hagen, men det regnade idag, och självklart ska hästskrället hitta den absolut skitigaste platsen att rulla sig på… Men jo, jag är glad att hon är brun.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

AusaBausa
0
#6

haha det är väl najs med regn o lera..

Alex
0
#7

#6 Jamen visst är det? Flört Får nog börja med höst-vinter-vår-vila för henne, kan ju inte direkt lägga på en sadel när hon ser ut sådär…

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Maja
0
#8

#5 - Jag tror att du lindar hennes ben i smyg och bara tar bort lindorna när det ska tas kort. ;)

Ja, men kom till mig så ska du få trolla. Brun häst ska bli vit häst!

Trojaa
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

MM, JÄTTEVÅR, inte alls, usch vad jag är less på all snö Skrikandes

Kolla vad mycke snö !-------->

#1 ja det ser ju trevligt ut ;) Men var bor du när det är sådär lerigt och inge snö? Haha

Alex
0
#10

#9 Haha jamen det är väl nästan samma sak med lera och snö, bara olika färg? Flört Jag bor i Karlstad.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

J-Parnebo
0
#11

Det börjar komma grönt gräs här nu, och vart fint väder dom senaste dagararna, men idag har det ösregnat :(

Alex
0
#12

#11 Som här då. Men det ska bli fint nu igen. Och varmt!

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Maja
0
#13

#12 - Åh, knott!

gejsa
0
#14

#13# Knott har redan kommit och mygg sa en granne.

lisette
0
#15

ooh vad jag är glad att jag bor i SKAUNE!

Alex
0
#16

#15 Kan man vara det? FörvånadFlört

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

[Angel88]
0
#17

#15 ja med…

här har gräset börjat spira, vissa träd börjar knoppa ut, och trädgårdarna står i full blom i gult, lila och blått.

hästarna i stallet har snart ingen päls kvar, bara lilla granda som fäller skit mycket… halva ja e pälstäckt med ett ryckt tag. hehe.

hannabrink
0
#18

Ja äntligen säger jag bara! :D

CelsiusT
0
#19

Ja jag kan ju säga att jag har hurrat varje dag i vinter som det varit snö eftersom min pålle gått utan täcke så har han varit lerig som satan varje gång det har funnits minsta lilla lera i hagen att rulla sig i.

Varje dag dom senaste veckorna har min mörkbruna pålle med två vita strumpor kommit in och sett ut som en skimmel helt utan strumpor pga att han rullat sig i lera och det torkan in en hel kaka över hela kroppen på honom så han ser alldeles grå/ljus ut.

Ridit varje dag detta året så det har bara varit att ta fram först skrapan, sen piggborse, sen grovborsten och sist den mjuka ryktborsten. Varit lycklig dom dagar jag fått lov att rida i sadel, annars har jag ju haft order om att rida barbacka ett par veckor och man är redigt smutsig i rumpan efteråt (även om jag borstat sålänge att han riktigt glänser innan).

Men nu!! Nu är det vår, ingen vinterpäls kvar nästan inte blött nånstans i hagen vilket innebär att hästen knappt blir skitig när han rullar sig (men kontigt nog blir stallägarens ridhäst som gått täckt hela vintern görskitig).

Medarbetare på westernridning.ifokus

Tusen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#20

Ja, men visst är det vår!!!KyssSkrattande

Alex
0
#21

#20 Hahahaha vad sött!

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Russtoka
0
#22

Nähäää …!  Flört  Det menar du inte!

Nog är det geggvår alltid. Hagar och vägar flyter ju.

bell
0
#23

#19 Använd vojlok med resårgjord Glad 

#20 vilken underbar liten bild!

Denna underbara årstid.

gejsa
0
#24

Hos oss börjar man se att gräset kommer upp t o m maskrosblader ser jag nu. Sädesärlan kom förra veckan med. Och för mig är det verkligen vår då.

lisette
0
#25

#16 självklart! vi har ju inte haft någon gegga ALLS i år! inte där jag bor ivf. helt underbart. =)

Alex
0
#26

#25 Vi har faktiskt knappt haft gegga alls här heller. Är såpass bra underlag vid stallet jag har Sylgja nu att det rinner undan väldigt bra. På bilden är hon faktiskt bara blöt och skitig, tro't eller ej.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

[MajaWrangstadh]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#27

Vår har det varit läääääänge här nere Skrattande Underbart!

fridak
0
#28

vi har haft rätt fint, inte geggigt nu även om det regnat både igår och var rätt blött på morgonen idag också. jag blev rätt förvånad när jag såg mygg i stallet, visserligen bara två st och de dog rätt fort också.

CelsiusT
0
#29

#23 Har varit tvungen att rida barbacka pga att han inte kan ha gjorden på sig, annars när jag ridit barbacka brukar jag ha renfäll med resårgjord, men tyvärr går inte det nu.

Mygg har vi också börjat få i stallet… Det värta med vår/sommar =(

Medarbetare på westernridning.ifokus

Sweelin
0
#30

Jag har verkligen missat hela den här vårgrejen.. Här är det fortfarande snö och mulet

Va lycklig och gör andra lyckliga<3

Repoort
0
#31

Vår?! Det har jag helt missat! Här vräker det ner snö just nu