
till alla som förlorat ngn
med tanke på vad som skedde igår och med tanke på vad som kommer att ske i mitt liv inom snar framtid så tröstar dessa ord en. även om de kommer att få en att stortjuta först….
_På den här sidan himlen finns en plats som kallas Regnbågsbron.
När ett djur som varit särskilt betydelsefull för någon dör,
så kommer det till Regnbågsbron.
Där finns ängar och kullar för alla våra speciella vänner
så att de kan springa och leka tillsammans.
Där finns tillräckligt med mat, vatten och solsken,
och våra vänner har det varmt och skönt.
Alla djur som har varit sjuka och gamla
blir återställda till hälsa och vigör;
de som varit skadade eller handikappade blir friska och starka igen,
precis som vi minns dem i våra drömmar från gångna tider.
Djuren är glada och nöjda, utom för en liten sak;
de saknar alla någon väldigt speciell som de varit tvungna att lämna kvar. Alla springer och leker tillsammans,
men en dag kommer någon av dem att stanna upp och titta i fjärran.
Dess klara ögon är intensiva; kroppen börjar skälva.
Han springer plötsligt ifrån gruppen, flyger över det gröna gräset,
hans ben bär honom fortare och fortare.
Han har sett dig, och du och din speciella vän möts till slut
i en lycklig återförening för att aldrig skiljas igen.
Lyckliga kyssar regnar över ditt ansikte,
dina händer smeker på nytt det älskade huvudet,
och du ser ännu en gång in i de tillgivna ögonen på ditt djur
som så länge varit frånvarande från ditt liv
men aldrig från ditt hjärta.
Sen går ni över Regnbågsbron tillsammans…_

dikten är så ofattbart bra att läsa och det är nästan synd att det inte är så här….
*stortjuter över hugin och oskar*

vackert…. *snyft*

jättevackert
Ja som är så långt ifrån blödig började gråta… Jättefint skrivet…
Åh som tårarna rinner..har alldeles för mga änglahästar för att klara av och läsa det egentligen…men kunde inte låta bli…


Jätte vackert skrivet!
"nästan synd att det inte är såhär"? Det vet man väl inte ;). Jag tror att finns något trapalanda för djur.
Underbart fin dikt :)
Lisette, vad menar du med *stortjuter över hugin och oskar*?
Har det hänt Oskar något som jag missat helt nu när jag inte varit här inne på ett tag? *orolig*

Åhh va fint!!! 

Den där dikten orkar jag nästan aldrig läsa hela av.
Men vad har hänt?

va fint :'/

Nu förstår jag hur hon menar. Att det som hände i går var ju att Pimmen avlivades. Sedan funderar hon ju på att ta bort Oskar med.
Gejsa, jag blev ju så orolig att jag nästan började böla för att jag trodde att det var något akut som hänt oskar. Men, vet du varför hon funderar på att ta bort honom… är han skruttig nu? (längesen jag var här, likalängesen jag pratade med lisette och hon är ju inte online just nu)

Ja, han är visst halt till och från. Men dom vet inte varför.
*suck* Jo, men han är ju så gammal… Och redan på den tiden jag skötte och red honom på ridskolan hade han ju problem med hältor till och från…
Jag borde åka och hälsa på en gång till iallafall…

Ja, det är nog bäst att du gör om du vill hinna säga farväl. Så han var halt redan då? Undersökte dom honom någon gång på ridskolan då? Jag menar så dom vet vad det var?
I vintras när jag var där såg jag det som ett sista farväl, men nu när man vet vad som kanske närmar sig får man lite panik över det hela…
Well, alltså, hans hälta på ridskolan var till största delen pga att han reds på tok för mycket för sin ålder. Ett par pass per dag med en vilodag i veckan… Och ja, det slet ju på honom rätt mycket eftersom han var så gammal… Så när de drog ner på hans pass blev det färre hältor

Ja, men nu rids han knappt alls vad jag vet. Då borde han ju isf vara bättre. Men det verkar komma och gå detta. Kan ju vara så att han inte vilar så mycket som han behöver när han går ute dygnet runt nu också. Stora hagar att röra sig i osv.
Vad jag förstår så ska han få en sista sommar iaf. Usch, vi ska nog inte sitta och resonera. Bättre att du får prata med Lisette i stället.
Sant sant.
Nej, jag ska höra med Lisette så att det inte blir en massa felaktigheter, men det låter ju troligt det du säger.
Du ska iallafall veta att det var superskönt att du kunde berätta att det inte var något AKUT med Oskar, så jag iallafall kan låta det sjunka in och inte gå runt och oroa ihjäl mig till jag fick tag i Lisette.
Jättefint skrivet…
så fint skrivet.. *tår i ögat*
Jätte vackert! *tårögd*
/Elin

Så fint skrivet

så fin dikt!
Vad fint 

Fiint.. :'/ Såå jag saknar Maja, Gadget, Kingen, Kaptah å Divan… :'( <333

#25# Har du mist så många hästar?
jag klarar inte ens att läsa den dikten eller texten… tårarna stiger bara jag tänker på det

#6 förhoppningsvis så är det så..
den som skrivit dikten är okänd - tänk om man kunnat skriva så här..

Vilken vacker dikt!

#26 mm.. egentligen mer.. men de står mig närmast.. de senaste åren.. bara.. 02 avlivades de två första två av dem.. Kingen lever än.. hoppas jag :(

##30# Usch, vad jobbigt! :(

Åh, så fint….

mm.. :( Idag är det ett år sedan Kaptah avlivades också.. :( och igårkväll/natt så var det en i stallet som fick jättesvår kolik.. ute och gick mellan 22.30(ca) till ungefär 03.nått.. usch.. han mår inte bra än.. men lite bättre, usch.. :'( Varför då? sen påväg hem från stallet så spela de Christina Aguilera-Hurt på radion å.. den låten va på radion samtidigt som Kaptah avlivades.. så.. läskigt.. :'(

jättefin dikt….börjar gråta….min pimmen…

Verkligen vackert!
Storlipar
Jag saknar min Cachette så otroligt mycket! <333
ÄLSKAR DIG FÖR EVIGT CACHETTE, JAG GLÖMMER DIG ALDRIG<3

Stortjuter, så vacker dikt. Minnena och saknaden efter mina älsklingar Fantasy och Charline Fly, bara bubblade upp till ytan.

#1 jag tror faktiskt att min Dojo har det just så som i den dikten.. något annat vill jag inte ens tänka mig..

Lisette - Jag fick bevisat idag att det är så! ;o)
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

#38 :O vad menar du ?

#39 Jag menar att idag fick jag bevisat att de finns kvar fast i en annan dimension och väntar på oss i sällskap av andra avlidna anhöriga och husdjur.
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

berätta!

den är så sorlig :'( har sett videon på internett på engelska håller på att gråta av den!

Nu blev jag också nyfiken CBA. Berätta!

Ni kommer tycka att jag är hel prillig nu men det bjuder jag på :oD
Jag och en kompis till mig var hos ett väldigt duktigt medium idag. Min kompis ville ha en privat seans och mediumet fick kontakt med kompisens mamma. Allt som mediumet sa stämde till 200% (hon började med att säga att lämna en hälsning till min kompis dotter och som hon nämnde klockrent vid namn).
Seansen slutar med att hon nämner att brevid kompisens mammas sida finns en stor schäfer som har väldigt starka band till min kompis.
Denna schäferna var min kompis fd tjänstehund som fick gå vidare för några år sedan och mediumet beskrev honom precis och vad som gjorde att han fick somna in.
Detta gav mig bevis nog om att våra älskade djur finns där och väntar på oss tillsammans med andra nära och kära!!
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

Oj! Var det något speciellt som gjorde att schäfern fick avlivas då? Jag menar eftersom hon sa det.

Oj! Var det något speciellt som gjorde att schäfern fick avlivas då? Jag menar eftersom hon sa det.

Efter lång och trogen tjänst som tjänstehund så hade höfterna tagit stryk och han fick tillslut så ont att det inte gick längre och kompisen skulle flytta till hus med trappuppgång och ville inte utsätta honom för den påfrestningen.
Han blev dock rätt gammal…11 har jag för mig.
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

jättevacker dikt

CBA- ååh… men va bra att de finns där uppe.. :) hoppas ja kommer dit när ja bangar.. :P får ja träffa alla mina älsklingar..

känns som om denna ska upp igen..
*tårar i ögonen för alla som förlorat sin vän*

Håller med som vanligt lisette. :(

det var en jättevacker dikt, men oj vad jag gråter nu igen..
nu är jag här igen o läser, fast jag egentligen inte pallar o tårarna rinner…
..hoppas verkligen det stämmer som mediumet sa…att våra djur väntar på oss o även människor man förlorat! Oj vad mga djur som ska vänta på mig…som stått mig nära! Ja o även människor men tack o lov inte så mga människor som gått bort.

förstår inte varför jag måste läsa den om och om igen.. tårarna forsar ju bara mer för varje gång.. =(

#53,54 man gör det för att det är skönt att gråta

puttar upp……….Här är den Shirley!!!

putt
den e så fin….. saknar min toppen så……

åh, plutten
saknar dej så j*vla mkt

mycket vackert det du har skrivit..det är så att manvill gråta ögonen ur sej.
jag har ju i torsdags förlorat min lilla Isa. pga hög spatt i den övre glidleden hade vuxit ihop så de sa på stenestads hästklinik att hon troligen har haft grymt ont sedan hon fick sitt föl, för det var då hon började halta. men det har inte varit så lätt att åka iväg med henne pga att hilltop har varit i vägen och för liten för att skiljas av.


#59-60 Usch stackare! lider med dig..det är inte lätt att ta såna beslut eller mista ngn vän på det viset!
Jättevackert … *tårögd*
nä men fy så tråkigt fisa_lisa, att höra om din fina pålla ! usch ! =/

#59# Men vad säger du fisalisa??? Finns inte din lilla häst längre? Stackars er och hästen förstås. Hur gammal var hon? Hon var ju så ruskigt lik min Sorro ju.

#59 nej men vad säger du? jag lider verkligen med dig… =(