
Hur ofta rider DU din häst ? (:
Jag rider min häst ungerfär 6 dagar i veckan, och en vilodag. Är de för mkt ? För om jag inte rider henne så ofta känns de som hon blir svinpigg :P . Fast hon är pigg jämt. Rider ut mycket och så .
Hur ofta rider Du din häst ? (: Tack för svar
/ Bilden är min lilla ponny, inte hästen jag pratar om ;)

Jag rider ca 3-4 dar i veckan.
Hur gammal är din häst? : )

Rider ca 4-5 dgr i veckan och jobbar från marken 1-2 dgr. Vila ca 1-2 dgr i veckan alt skrittas

Helt olika. Beror precis på vilket humör jag är på vad det är för väder osv. Jag rider mest för att det ska vara skoj och inget tvång alls.
Glömde skriva att det blir väl mellan 2-5 ggr i veckan iaf.
Är medryttare. Är det lov och ägaren inte rider blir det väl 5-6 dagar i veckan, då varierande dressyr, hopp och uteritt samt bara skrittas någon dag.
Är det skola blir det väl i medel 3-4 gånger i veckan. Om vädret tillåter.
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

Okej =) . Neeh, alltså lite så, rider om vädret och humöret tilllåter
. Men oftast så ofta som möjligt =) . ´Hästen på bilden är 15 och vickan 17 .
hm jag rider nog ungefär ca 4 dagar i veckan i snitt, men typ varannan dag - var 3:e dag eller mer sällan nu under sommaren.. =) Min pålla verkar inte alls påverkas av om hon rids eller inte, så det funkar bra i alla lägen.. =)

just nu rider jag ingenting alls, men när Lucky är igångsatt blir det 3-5 dagar i veckan.
Det beror på väder men nu så blir det 3-4 dagar
Kommer flytta ner han till stallet om ca 4 veckor och då kommer det bli 5 dagar i veckan
jag rider ingenting pga sjukhäst.så på detta året har jag bara ridit typ 6 minuter.usch saknar verkligen att rida nu!!!

6ggr/veckan med en vilodag. Men om vädret är dåligt rider jag inte den dagen..så det beror på vädret
5 ggr/vecka efter massörs rekommendation.

Rider 4-5 dagar i veckan, aldrig mer än 5 dagar.


Ni som rider väldigt ofta, står era hästar i stall mycket eller?
Kör mina hästar ca. 3 ggr/v. Går på lösdrift i stora hagar så de får mycket motion ändå.
Jag rider Calle så ofta när min syster inte rider. Men det blir oftast 7 dar i veckan då, han åste gå så pass mycket pga av fånget. ( han har inte, men står han får han ) Han har dock stått rätt länge, men klarat sig iaf :D puh, duma sko som trillar av titt som tätt.

jag rider 4-6 dagar i veckan, beroende på tävling, träning, mm. ibland rider jag bara ut och luffar på halvlånga tyglar.. ibland när jag rider ut konditionstränar jag mkt och hoppar, osv. brukar rida ut 0-2 ggr i veckan, hoppa 1-2 ggr i veckan, dressyra resten. nu på sommaren rider jag bara med sadel 1-3 ggr i veckan

5-6 i veckan ^^,
det brukar variera, men jag rider väl ungefär 3-4 dgr/v ibland mer.
det beror ju på vädret och om jag har tid
Rider ju inte längre, bara någon enstaka barbackatur när andan faller på, typ en gång i månaden.
Kör i stället, 1-3 gg i veckan, 30-60 min, nästan enbart skritt. Just nu inget pga Lyriks knäppa kota.