Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketteroff-topicgod-morgon
Läst 419 ggr
LinneaG
0

Ridskola.

va på syrrans ridskola igår. Ja tycker att det är lite dåligt planerat med spiltorna, i ena ponnystallet är det väldigt dåligt planerat!

Har gjort en liten bild, hästarna som står i spilta 2 och 3 kan backa
och sparka varann. Och när man ska ta ut hästen som står i boxen kan det hästen bli sparkad av både hästen i  spilta 2 o 3. för att komma in i boxen måste man öppna dörren och flytta hästen i spilta 3 för att komma in.

Bättre borde de ha kunnat göra!

Sedan är det ingen som har kolla på hur nybörjarna fixar hästarna.
Igår var det en som inte hade satt fast halsringer ordentligt, då fick ja kasta mig efter hästen och ta tag i manen och leda den tillbaka, om jag inte hade vart där hade hästen stuckit, då dörrarna ut var öppna.

Lite bättre koll borde de ha, de är ju som sagt nybörjare.

LinneaG
0
#1

En ny bild, hoppas det syns bättre..

Linda
0
#2

Ja en ridledare borde finnas tillhands helt klart.

lisette
0
#3

då gäller det att planera vilken häst man ska ha…

helt sjukt att det får vara så. har haft den diskussionen på buke innan. där tyckte ngn det var ok att ha det så att man måste gå genom ena boxen för att komma ut.

tänk om det skulle börja brinna?

Kiara
0
#4

Exakt så såg mitt stall ut från början nu är spilta 1 och 2 en box på 7 kvadratmeter och spilta 3 (där fanns en smit gång nedanför) är en box, genom den boxen når man den gamla boxen. Det var jätte praktiskt då Ametist var föl för då hade dom båda boxarna ihop. Nu ska jag vara ha två hästar puss att jag ska bygga en lösdrift och då blir stallet bara ett sjukstall.

Men jag håller med dig att måsta gå genom en box för att nå den andra är bökigt. Jag måste alltid tänka på i vilken ordning jag tar in och ut hästarna. Ametist blir alltid sist då han står längst in.

Jag skull aldrig bygga stallet nytt så.