hackamore
Jag köpte ett hackamore på börjes för ett tag sedan och provade
med det igår, och vilken gudomlig häst man fick!
Behövde bara röra lite med ringfingarna så stannade hon
och behövde bara tänka för att hon skulle gå i form.
Hursom så hacket från börjes var inte alls någon bra
passform på. Så nu letar jag nytt - snarast.
Har ni något hack ni kan tipsa om? max 600kr
någon som har detta från lippo? är det också bara ''skräp''
när det är så billigt?
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
Vad jag har läst förstör Hacket hästens nosrygg. Dock är det inget jag kan garrantera, men har för mig jag läste någonstans att;
1:a dagen är hästen underbar,
2:a dagen är hästen helt okej
3:e dagen går det åt skogen.
Dock vet jag inte om det är sant då jag knappt ridit på hack.
Vill absolut inte klanka ned på hacket, utan skriver bara vad jag läst.
Jag hoppas du har en fortsatt trevlig dag 🙂
Valar Morghulis
Artikelförfattare på Lajv ifokus
Fast nu frågade jag inte vad man tkr om hacket utan vilket hack man rekommenderar .
Vill absolut inte låta otrevlig eller så men håll er till frågan i tråden, tack! :)
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
jag har ett från globus å de har varit jätte bra haft de sen 2007 dock rider jag ju inte på de jämt men jag är jättenöjd med de min andra häst gick jättebra på de..

#1 Det är större risk att förstöra hästens mun med ett bett..
#0 Jag köpte ett nytt i Göteborg i helgen, där fanns flera olika. Vissa hade väldigt tunt och sladdrigt läder. Det i länken är väldigt likt mitt, vet dock inte vilket märke det var på mitt, står nog inte.
Skynda långsamt så går det fortare.
#1 Då tycker jag att det är konstigt att jag har ridit och kört säkert tio olika hästar på hack i över fem år och aldrig upplevt att de blir värre. Det beror nog på häst helt enkelt, men man måste träna dem också för att de ska bli riktigt bra på bettlöst. Precis som du måste vänja en häst vid bett. 😎 Kom också ihåg att ett hack inte skadar om det ligger rätt och används rätt, precis som vilket bett som helst. Så läs gärna lite mer för att få en bredare syn och varför inte prova själv? Menar inget illa nu, utan jag vill bara att du ska vara medveten om att man ska vara lite källkritisk.
#2 Förlåt nu blev det lite OT igen… Iallafall! Jag har denna: http://www.hooks.se/product.aspx?productid=500384. Gillar den skarpt, har passat allt från hetsporrar som ständigt ligger på och filbunkar. Hästarna jag har testat den på verkar gilla den välpaddade nosplattan och den mjuka läderremmen under hakan!
(OT) Jag köpte mitt första hack på Börjes, efter ca 3-5 användningar gick det sönder. (oturligt nog på tävling, nu slutade det bra men det kunde gått vääääldigt illa med en galopperande häst på en icke inhägnad framridning när hela tränset åker ner på halsen)
Efter det köpte jag det på Hööks som #5 har, det har jag haft i ca 8-9 år och det ser fortfarande "nytt" ut så det kan jag verkligen rekommendera :)
~ ♥ fritzzjavel.blogg.se ♥~
Åh såg inte att hööks hade ett till hackamore, har endast sett det sladdriga ljusbruna. Ska nog be pappa åka förbi o köpa det..
Hur är den i storleken, står att det endast finns full, passar den till cob då också? ( d-ponny )
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
#7 Den gick att ställa om så pass mycket att den passar min med storlek Ponny. 🙂