
Lag om hur länge hästar får stå inne
Har tidigare skrivit om en häst i stallet vi haft problem med, rymde så fort han kom ut. Han vart stående i box pga ägaren ointresse att lösa de, ev mindre rejäl hagen osv. Nu har hästen fått fodervärd och dom är på mig om att hästen vart utsatt för grovt djurplågeri i mitt stall. Vilket han absolut inte blev, han hade vatten och mat och fick boxen mockad minst 1 gång om dagen. Vi andra tjejer i stallet hjälpte ägaren.
Jag kollade upp hur de låg till, om han fick stå på box tills ägaren tittade fodervärd utan att jag åkte dit på de och de va ingen lag på att häst på box behövde gå ut i hage varje dag. Konstigt nog. Hon hittade sin fodervärd om dom hade hand om hästen 1 månad i mitt stall, och vi andra kände oss överkörda och att dom kom och tog över.. Vart konstig stämning och inte alls som innan. Eftersom ögaren sagt upp kontraktet och jag inte ville förlänga de med dom tjejerna så flyttade han nu för bara nån vecka sen.
Nu hittar jag inte adressen där jag hittade informationen om att de inte skett något olagligt. Någon som kan hjälpa mig hitta den? Så jag kan trycka upp de i deras ansikten. Känns hemskt att dom säger så till mig, djurplågeri är någonting hemskt och jag kan garantera att någonting sånt aldrig skulle få ske i mitt stall, och sen grovt djurplågeri, jag blir ledsen bara jag tänker på anklagelserna 
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/

Djurplågeri är vell lite väl grovt att säga, men det är dock grymt att hålla utedjur inne i en liten begränsande box. Du hade dock inget val då hästen rymde hela tiden och ägaren vägrade ta sitt ansvar. Hennes ansvar hade ju vart att komma dit och se till att hästen fick sin motion, så ansvaret ligger inte på dig som bara är stallägare.

Håller med #1. Ägarens ansvar, inte ditt. Det finns (tyvärr) ingen lag som säger att hästarna inte får stå inne mer än en viss tid. Däremot ska dom kunna röra sig fritt i alla gångarter varje dag, i hage, under ridning, lös i ridhus eller annat. Nu tycker ju inte jag att ridning, körning och annat arbete är att röra sig fritt men det är ju min åsikt.
Skynda långsamt så går det fortare.

Första stycket
"Du bör ge din häst möjlighet att röra sig fritt i rasthage eller motsvarande varje dag. Observera att en ny regel gäller från och med den 1 augusti 2010 då du ska se till att din häst dagligen har möjlighet att röra sig fritt i sina naturliga gångarter."
Medarbetare på ~`Dressyr´~ och ~`Harry Potter´~

Djurplågeri är en väldigt grov anklagelse, men inget olagligt har hänt. Javisst har de inte känts bra att han stått i box, de kan jag säga. Men de har gått bra, inte vart hetsig och "suttit i taket" eller liknande utan faktiskt lugn där inne.
Han fick följa med oss på ridturer då en av tjejerna i stallet red honom, sen han hade medryttare och ägare som höll på med honom också.. Så de har vart några stycken som brytt sig om hon och engagerat sig.
Vi har alla i stallet hjälpts åt med honom, och jag och ägaren tror att hon stört sig på nåt och därför gör såhär. Ägaren har i alla fall vart i kontakt med fodervärden under dagen och hon kommer inte göra någon anmälan..I och för sig finns de inga grunder, bara hennes påhitt men de är vi några stycken som motbevisar direkt..
#3 Tack! :)
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/

Fast oavsett om det är "lagligt" eller inte att ha en häst instängd i en box hela dagarna, så är det ju absolut inte ok! Stackars häst! Dock anser inte jag att det är ditt ansvar utan ägarens. Men jo, jag kan hålla med om att det låter som djurplåger.
#4 Djurplågeri kan låta grovt, men det är enligt lag när djuren inte får vad dom har rätt till, när dom utsätts för något som kan innebära en plåga. Och nog får jag väl säga emot dig i frågan om något olagligt har hänt. Det ÄR inte längre tillåtet att hålla häst på box dygnet runt i flera veckor. Som du ser i #3 så är det sedan 1/8-2010 lag på att alla hästar ska få tillgång till att röra sig fritt i sina samtliga gångarter dagligen. Sedan om det innebär att du vallar hästen i manegen daligen eller om den får springa i en rasthage/stor hage, det säger inte lagen något om. Men lagen säger att hästar inte får vara instängda i box och sedan enbart ridas, utan dom ska få röra sig fritt varje dag (tid anges inte utan bara ATT dom ska få röra sig fritt).
Sedan förstår jag absolut om detta är ett särskilt fall (har ju läst när du skrivit om detta förut) men du har fel när du säger att "inget olagligt har hänt" eftersom det är olagligt att inte rasta hästen fritt dagligen. Vad myndigheten sedan bedömer i just detta fall är ju en annan femma, kanske dom ser till det enskilda fallet och inser att det inte varit möjligt att låta honom röra sig fritt dagligen, eller så ser dom till hästens välmående och bedömer att det är ägarens ansvar att se till att hästen får komma ut oavsett. Men jag tror jag inte att du som stallägare kan bli skyldig (antar jag?) utan det är väl ägaren som brutit mot lagen genom att inte se till att hästen fått röra sig fritt dagligen.
Jag kan inte se att ridning innebär "röra sig fritt", men hur inspektören bedömer det är väl individuellt kan jag tro. Men jag vet att när lagen kom så var det många ridskolor som slog bakut pga platsbrist i hagar osv eftersom hagarna numera inte får vara så små att hästarna blir stående still utan hagen ska bjuda in galopp (rekomendation på minst 10x30m). Om det hade varit okej med ridning som ersättning för "röra sig fritt" så hade ju inte ridskolor haft något problem eftersom deras hästar rids så mycket varje dag. Därför tror jag inte ridning är okej ersättning för "röra sig fritt".
Medarbetare på westernridning.ifokus
Det är ägaren till stallet som ansvarar för att alla uppstallade djur har det bra, så jo, vill man dra det till sin spets så kan du åka dit för djurplågeri, men jag antar att man kan se mellan fingrarna ibland.
Ägaren till hästen borde skämmas!! 
Eftersom lagen inte säger något om tid så hade ni kunnat släppa ut hästen i en liten hage (tex inhägnad paddock) i 5-10 min medan ni stått och tittat på. Då hade hästen fått en chans att springa av sig men ni har den under uppsikt så den antagligen inte hunnit rymma. Är det en sådan rackare som rymmer så hade ni kunnat ställa en människa på var sida om hagen under den korta tid ni låtit den vara ute.
Medarbetare på westernridning.ifokus
#7 nej det är hästägarens ansvar och inte stallägarens.
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
#9 jasså? Det var inte svaret jag fick när jag ringde och kollade med djurskyddsinspektören. Nu var detta något år sedan iof 
#10 jag är ganska säker på det. Att hästägaren alltid bär ansvaret om sånt. Så om man flyttar in till nytt stall så har man själv som hästägare ansvar att kolla så att stallet är godkänd för sin häst samt alla regler :)
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
Jag fått höra om att det är stallägarens ansvar
#9 Det är hästägarens ansvar att se över det område han/hon hyr in sig på (tex en utstickande spik i boxen, ett trasigt staket m.m) Däremot är det stallägarens skyldighet att se till att allmäna regler sköts, ang hovvård, utfodring, utevistelse m.m. Dock får inte stallägaren gå emot hästägarens önskemål, endast ge rekomendationer. Lyssnar dom inte får man väl kasta ut dom så får man hoppas att de hittar en stallägare som ser mellan fingrarna! =)
Ang TS - Jag hade en shetlandsponny instängd i box när jag inte kunde hålla honom innanför staket… Dock fick han springa och leka på banan under uppsyn under tiden jag mockade och så. Sen reds han rätt mycket under den tiden :)
Det är inte djurplågeri. Ett sånt här läge är pest vs kolera. Hästen i box under en längre period eller hästen på en motorhuv.. hmm?
Isa Aronsson
www.stallequino.se

#9 Ja så har precis min tanke vart, han har inte velat hålla sig i hagen och med en ägare som inte kan komma ut varje gång han rymmer och med en stallägare som självklart inte kan hålla sig hemma från jobb och allt sånt så fick de bli box. Hellre att vi vet att han inte skadas i box än utanför och lever rövare och kanske blir ihjälkörd..
Jag tycker ju att hästägaren bär ansvaret, när hon flyttade in visste hon vad jag hade att erbjuda och de fanns skriftligt i kontrakt. Jag erbjöd dock att hjälpa bygga en mindre trähage men utan vidare respons.. Är de så att stallägaren bär ansvaret över andras hästar så pass mycket tycker jag de är nåt fel i reglerna..
Man han vart inte stående där hela dagar, utan ägare/medryttare tog sitt ansvar. Dock inte hagen varje dag utan någon timme på helger när ägaren hade tid att övervaka honom..
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/