Väntar på att hästen ska föla
Jag och min lillasyster har en häst på foder som är beräknad att föla någon gång under dem kommande veckorna. Det är ett New Forest sto som heter Indra. Sedan en tid tillbaka har Indras juver varit fyllda och för ett par dagar sedan började hennes bäcken band att slappas ut. Hon har inte fått några vaxproppar ännu, men Indras halvsyster som betäcktes ungefär samtidigt fölade för ca en vecka sedan och hade inte fått vaxproppar och hade knappt fyllt ut juvret alls. Min syster har stenkoll på Indra och det ser ut som om hon skulle kunna föla vilken dag som helst. Vi har dessutom hört från en veterinär att det varit en del fölningar där stoet inte har visat tydliga tecken på närastående fölning. Så nu är vi lite lätt förvirrade. Mamma har varit med vid fölningar förut men varken jag eller min syster har "erfarenhet". Vi har dock läst allt om fölning som vi har kommit över. Någon som kan komma med tips, råd eller något liknande?
/Matilda
inget tips och råd, men ett lycka till och hoppas att den lille kommer snart :D

lycka till

det är nog bara att vänta :)

Lycka till!

min new forest visade heller inga tecken, en dag stod där bara ett föl i hagen :) som tur var så klarade hon av det själv.
Okej. Ja, vi hoppas att det går vägen. :) #5 Samma sak var det med Indras syster. En dag så stod det bara ett föl där. Tur att hon klarade det själv. :)
/Matilda

hoppas allt går bra! =)
Lycka till, mysigt med fölis =)
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling
Lycka till =)
/Elin
Tack. Vi håller alla tummar vi har. :)
/Matilda

Lycka till! På Hjelmskyl tror jag bara de lyckades se en enda fölning av 8, och det var Mangis som fölade kl 12 på dan. Beror lite på om man räknar det stoet som inte klarade sig som var först. Men det låter som om ert sto fölar precis närsomhelst, så jag skulle inte släppa henne ur sikte om jag vore ni. Det tar ca 30 min tills allt är klart.
#11 Min syster praktiskt taget bor i stallet. Hon vill inte missa en sekund. Och jag råkade dessutom skrämma upp henne genom att berätta om allt dåligt som kan häda. Så det är inte ofta som vi släpper henne ur sikte. :)
/Matilda

Lycka till ! :D