Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikettersjukdomarskötselvård
Läst 2748 ggr
[Nesslan]
0

Tandkräm till hästar?

Finns det?

Borstar tänderna på min hund med tandkräm för hundar som jag har köpt av veterinären. Funderade på om det finns till hästar också?

( Behöver inte diskutera ifall det är nödvändigt eller inte ;) )

Tusen
0
#1

Tror inte det finns. Frågan är om man ens skall försöka borsta tänderna på en häst. Det kan vara farligt. (För människan)Flört Hästar brukar borsta tänderna på sig själva genom att tugga på träd.

Zaphix
0
#2

Man lär ju behöva munstege om man ska lyckas komma in och borsta kindtänderna..

Aldrig ens hört om någon som förespråkar att man ska borsta tänderna på hästen, så att det skulle finnas tandkräm känns orimligt.

"Slåss med drakar, befria prinsessor, döda varulvar.. Det är att leva."

Min och Dackes blogg

[Nesslan]
0
#3

Nej jag har googlat och inte hittat något heller :)

CelsiusT
0
#4

Jag har också funderat över detta. Inte så långt att jag faktiskt sökt det. Men funderat på om man inte borde borsta tänderna även på hästar. Speciellt när man ger dom sånt som kraftfoder, ensilerat hö å sådär. Det är ju något annat mot vad tänderna "ska" utsättas för.

För inte så längesedan så sa man att man inte behövde borsta tänderna på hundar för dom tuggar på pinnar, ben och torkad hud/grisöron. Men nu vet man att även hundar mår bäst av att borsta tänderna, helst morgon och kväll, precis som människan.

Vet att tråden inte skulle handla om dess nödvändighet, men jag är som sagt också nyfiken på det här. För även om det kanske inte finns idag så skulle det inte förvåna mig om det kommer snart. Det skulle inte heller förvåna mig om det redan finns, för jag kan ändå se viss relevans i det.

Medarbetare på westernridning.ifokus

Zaphix
0
#5

http://www.proequo.se/papers/PeNytt_Nr_2_2009.pdf

"Behandling av karies i tidigt skede är
nästan lika ”enkelt” som på människor."

Alltså tandborstning? :)

"Slåss med drakar, befria prinsessor, döda varulvar.. Det är att leva."

Min och Dackes blogg

Tusen
0
#6

Och vem av oss ryttare skulle våga borsta tänderna på sin häst? Borde alla skaffa munstege? Någon uppmaning till att hästägarna skall borsta tänderna på sina hästar kan jag inte se i artikeln.
Så nej! Än så länge tror jag att vi får försöka se till att våra hästar får bra grovfoder och sockerfritt för övrigt. Sedan får hästtandläkare ta hand om de hästar som fått karies. (10-15%)

Zaphix
0
#7

Jag hade inte tänkt borsta tänderna på min häst.. Nog för att han tycker om att ha munstege på sig och få tänderna raspade, men jag tror inte riktigt att det skulle ge något att borsta hans tänder. Risken för karies är inte allt för stor känner jag..

"Slåss med drakar, befria prinsessor, döda varulvar.. Det är att leva."

Min och Dackes blogg

Tusen
0
#8

#7 Tycker om att ha munstege?Förvånad Det tror jag väl ändå inte. Flört

[Nesslan]
0
#9

Jag har faktiskt börjat borsta tänderna på min häst. Har hållt på i en månad, sedan senaste veterinärbesöket (när vet fixade tänderna) Hästen får tandsten på hingst/canin-tanden och det är endast den jag borstar. Ska även byta kraftfoder för att se om det är orsaken (även om han bara får 0,5 kg per dag). Grovfodret kan jag inte byta.

Vi såg tandstenen första gången i våras när vet fixade tänderna, så det klipptes bort men det hade kommit tillbaka nu. Så jag gör ett försök att hålla de 2 tänderna rena nu i vinter och ser ifall han är bättre när veterinären kommer igen till våren. Givetvis behöver orsaken fixas, inte bara symtomen. Men om det inte är kraftfodret som gör det så vet jag inte. Äldre hästar är mer benägna sa veterinären, min är 15 år till våren.

Tusen
0
#10

#9 Va??? "Klipptes" tandstenen bort? Slipas den inte bort? Hur borstar du tänderna då? Med vad? Och var det inte karies vi diskuterade. Tandsten har väl inget med hur mycket man borstar tänderna. Det kan man få ändå. Det beror på salivflödet och pH-värdet i munhålan.

Zaphix
0
#11

#8: Jo.. Det gör han. :)

Har står där glatt med den i munnen med öronen framåt och ser väldigt nöjd ut med livet. Han älskar uppmärksamhet och när folk tar på honom och tittar på honom, och när han har munstegen på sig får han ju uppmärksamhet. :)

"Slåss med drakar, befria prinsessor, döda varulvar.. Det är att leva."

Min och Dackes blogg

Tusen
0
#12

#11 Då är det väl uppmärksamheten han gillar och inte  munstegen, egentligen.Flört

CelsiusT
1
#13

#6 Jag skulle lätt våga borsta tänderna på mina hästar. Munstege är inget problem och man får lätt pilla runt i deras munar.

#10 Tandsten beror mestadels på saliv och pH, men vad jag fått lära mig så beror det också en hel del på hur mkt man använder tanden. Tänder som används är inte lika benägna att få tandsten. Hundar rekomenderas att tugga på ben för att slippa tandsten och jag vet på mig själv när jag hade problem med en tand så använde jag knapt den sidan och direkt kom det tandsten. Tandläkaren sa att jag skulle borsta extra noga, gärna oftare just där för att hindra tandstenen.

#12 Associationsinlärningen gör ju att hästen förknippar munstegen med något positivt och inte bara det positiva i sig blir trevligt utan även munstegen som en förlängning i det hela. Det är så inlärning fungerar ;P

Medarbetare på westernridning.ifokus

WinterPrince
2
#14

Vi borstade tänderna på våra ponnys när jag var liten. Inte alls svårt eller farligt. Tycker det bör ingå i allmän uppfostran att man kan titta sin häst i munnen, fast jag vet att min nuvarande häst inte är så förtjust i det.