Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: tidningsurklipp
Läst 1263 ggr
steffy
0

Riksdagsman riskerar fängelse för djurplågeri

divansson
0
#1

Jä**a lögnare dåh!! "Hade alldrig blivit så gammal om vi inte skött dem bra"!!?? Sjuukt! jag blir såå frustrerad av sånnthär! :@ stackars djur! :'(  fyyy va lågt!

Thinka
0
#2

men usch! på tal om döda fåglar så hittade jag härom morgonen tre drunknade skator i vatten baljan hos Junior och Emil. Dom var inte där på kvällen, troligen har dom ramlat ner från trädet som tunnan står under. Men det var inte så kul att "fiska" upp dem. Tog en sopskyffel, sen blev det sanering utav baljan innan jag fyllde på nytt vatten

Dellah
0
#3

<Fy faaan asså :@ ÅHHHH. :(:'( Man blir så lessen. VADÅ HADE ALDRIG BLIVIT SÅ GAMLA OM VI INTE SKÖTT DEM BRA, han är ju helt dum i huvvet ååååh:@

Abico
0
#4

Fy, det är vidrigt!

Hanna 

gejsa
0
#5

#2# Kråkorna hade nog försökt att dricka vatten ur hinken och ramlat i. Dom kan ju inte simma och druknar då.

Har haft så själv här hemma två ggr. Men det var en skatunge. Så nu har jag vatten i en låg bunke så dom kan dricka vatten. Så slipper dom drukna.

joytick
0
#6

Vi räddade en kråka från att drunkna på vårat konfa-läger förra sommarn. Han hade också trillat i en vatten tunna..
Vi har hittat en död liten fågel i darty och delays vattenbalja en gång också.. det va äckligt.

sandi
0
#7

Jag hittade en liten musunge i vattenkoppen inne i boxen..

joytick
0
#8

En musunge :O Hur hade den hamnat där? Levde den?

sandi
0
#9

Den måste ha klättrat efter kanten på boxen och trillat i eller nåt. Så den var väl inte jätteliten som var ute å gick men det var en unge iaf. Var lite vatten kvar i koppen och det räckte för att den skulle drunkna.. Mamma hittade en platt mus i boxen en gång. Vet inte om hästen har trampat på den så den dog.. usch hemskt.

davidia
0
#10

ja möss har jag hittat i hästarnas hinkar i boxarna.oftast vintertid.

gejsa
0
#11

Hos oss är det stora råttor som har druknat i hinkarna.

Hästarn kan vara elaka dom hoppar på mössen i boxen hos oss och dödar dom.

jen
0
#12

hoppas att inte han är med om att rösta för tex djurskyddsmyndigheten och anda frågor kring djur. eftersom han skiter i sina egna djur Skrikandes

Snuttan2
0
#13

Jag är faktiskt lite fundersam till sanolikheten i den här historien…

Ser man på bilden så ser ponnyn inte så svältande ut när man även tar i tanke på hur gamal den är..?

Och var den en fågel eller flera dåglar i vattnet? Media förvirrar lätt saker… En fågel kan ju lätt ha hänt så som Gejsa beskriver…

Djurinspektörerna har väll knappast rykte om sig att vara särskilt uppmärksama på omstädnigheter (så som 5cm för smal gång/box, hästarnas ålder, sjukdom (fången där) osv)…

Snuttan2
0
#14

Klipper ifrån lite ifrån andra artiklar jag hittade vid snab sökning…

Hos SR är det helt plötsligt kajor istället för kråkor…

"Sten Bergheden nekar till anklagelserna om djurplågeri. - Inspektörerna har missat hela den bakomliggande orsaken, nämligen att hästarna haft fång och därmed stått på diet. Men nu var de friska igen och skulle ha släppts ut på bete. Det var alltså två friska hästar som avlivades, säger Sten Bergheden."  Tycker att det faktiskt skulle kunna förklara en del?

Ifrån HD: "Han hävdar också att den veterinär som kallades till platsen inte tyckte att hästarna var vanvårdade."

"— Beslutet om avlivning gjordes i samråd med mig. Det var alltså inget tvång, säger Bergheden till TT."

"Han är suppleant i trafikutskottet och utbildningsutskottet." Håller iallafall inte på med djurfrågor ;) 

Hos GT:"De hade bra hull när vi släppte ut dem på betet, men de fick ett fånganfall med inflammation i hovarna. Vi behandlade för att få ner anfallet, men då har de också minskat i vikt, säger han. " 

" _Fånganfallet avtog några dagar innan inspektionen och under de dagarna hade hästarna utfordrats normalt, menar Sten Bergheden. Under fånganfallet kunde inte hovarna verkas och efteråt hade de inte hunnit hovslagare till gården.
_- Det står i veterinärsutlåtandet att hästarna var rörliga. Fång har en tendens att återkomma och med tanke på åldern tyckte vi det var bättre att avliva. Det var ett tufft beslut eftersom det varit våra barns ögonstenar." 

" - Enligt skrivelsen har två djur farit illa och det är logiskt att man kollar det då. Det behöver inte betyda att han är misstänkt, säger utredningschef Tony Johansson. Riksdagsmannen kommer nu att förhöras. I straffskalan för djurplågeri finns fängelse, men den som fälls riskerar troligare böter. - Men då ska man kunna styrka brott och det är ganska höga krav på det. Det är inget ärende vi prioriterar, säger Tony Johansson." 

" hovarna var långa som min egen fot. Jag tror inte de här hästarna har sett en hovslagare på många år, säger Jan-Olov Gustavsson." De ser då inte ut att vara det på aftonbladets bild??  Kanske ngn överdriver? Jan-Olov här som citeras har tydligen även bara sett hovarna på bild, bra källa?

 TV4: "Båda hästarna var undernärda och väldigt magra, det kan jag intyga. De gick inne i en loge och hade ingen tillgång till tjänligt foder. Det som kanske var tänkt som mat såg ut att vara flera år gammalt och dammigt." (är djurskyddsinspektören här alltså)
Varför skulle de inte få gå där de gick? Vad var det för fel på logen? Sägs inget om det??
& hästar som står inne brukar större delen utav tiden inte ha fritillgång (alltså alltid mat), är ju inget underligt om de är mellan fodringar och inte har någon mat? Och om de nu togs in tillfälligt ifrån betet efter fång så kanske man låter de stå på lite sämre halm, är inget större underligt där heller väll?

"- Djuren har haft ett fång-anfall, vilket betyder att de fått för kraftig mat och de får en inflammation i hovarna. Enda lösningen på detta är att ställa dem på sträng diet." Låter ändå som att han iallafall har lite koll på vad han pratar om?

Fanns tydligen fö kaniner på gården även, som inte värkar var ngt fel på.

Hur många har inte problem att hålla ett bra hull på hästar som är 28 - 32år?  

bubbelbubbel
0
#15

jag såg en annan bild på hovarna, sen om det är samma hästs hovar eller inte, det vet man inte, för man fick bara se just hovarna och inget mer, och dom var låååånga.

finns i nån tråd längre bak, från expressen eller nån annan skallerblaska..

bubbelbubbel
0
#16

ah, här snuttan, är den tråden, där står det också detdär felet, kaja vs kråka..

Snuttan2
0
#17

Står heller inte vart bilden är ifrån.

Är det en bild på hans häst eller bara en bild till artikeln?

Idioterna (tidningen, jag är inget stort fan utav media ;)) har ju inte skrivit ut varken vart bilden är ifrån eller om det faktiskt är en bild som inte hör till artikeln (vilket man enligt lag ska göra även).

Snuttan2
0
#18

Eftersom jag har lite för mkt tid å är jobbig har jag mailat författaren till artikeln och frågat ang bilden, får se om han svarar…

bubbelbubbel
0
#19

nej precis, det är ju det som är så lurt när det inte står vart bilden är ifrån, som jag skrev innan, det är ju inte svårt att få tag i en sån bild på en ponnys hovar, detta är ju inte första fallet….

hehe, du måste ju meddela svaret ! :D

Snuttan2
0
#20

får se om han svarar övht, de brukar vara rätt dåliga på det, är ju inte säkret att han vet alls heller….

Snuttan2
0
#21

Fick svar :)

Bilden är ifrån kommunen och på de ponnyerna.