
Utrustningsdrömmar?
Ifall du fick välja precis vad du ville till din häst i utrustningsvägar, vad skulle du välja då? Lägg gärna in bilder & pris, och vars varan kommer ifrån.
Till exempel träns, schabrak, sadlar, grimmor och så vidare.
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se
Kan väl säga så här.. När jag låtsas-shoppade på hööks kom jag upp i 15000 

Får jag börja önska mig en massa sadlar som jag inte är helt säker på om de passar hästen men som jag vet är ljuvliga? :p

Showgrimma a´la denna
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

Showhalter till arabutställning
Jag skulle behöva vara miljonär *suckar djupt*
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

Då vill jag ha denna Stübben Siegfrid VSD. Fast fjörden har nog inte riktigt rätt rygg för att det ska passa tyvärr.
Och detta börjes träns är jag också helt kär i fast det vill jag nog hellre sätta på varmblodet.
finns mycket som jag vill ha :P



Tja de hade vart tufft att ha en sådan hära vagn och köra omkring i.
http://www.royalsulky.se/show_product.php?id=41
Den koster 12500:- ny.

Vad fin den var! :)
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se
Det är just nu bara en sak jag vill ha till Windy, och det är dessa. De är så GRYYYYMT snygga! Sedan en grimma och ett nytt träns skulle inte sitta fel. Samt en allroundsadel. ;)
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling
flatback pessoa hoppsadel skulle nisse klä utmärkt i :)
/Elin

Är inte så speciellt kräsen vad gäller utrustning. Är nöjd med mina tre träns. Skulle vilja ha en ny sadel bara och en massa olika schabrak att variera mellan. Sedan skulle jag hellre önska snygga ridkläder till mig själv
#13 sånna har nisse :D
/Elin
Tja.. haha jag kan sitta vid datorn och tänka att ja har en massa pengar att köpa hästgrejer för, då köper ja grejer i bara svart och grönt till mig och Runa.
Bl.a.
En ny allroundsadel, inte för lyxig.
Ett nytt träns, men med en grej från det jag har nu.
Ett antal schabrak i olika gröna nyanser.
Nya benskydd, svarta såklart, 4st.
Ett antal täcken i grönt och svart.
En svart lädergrimma.
Ett par nya grimskaft.
Ett ryktsätt.
De är väll inte så mkt begärt? XD
Satt nu och bara samlade lite shortchaps och pälsglans och så, och kom upp i 1160kr. OJ sa jag bara. Jag som hade hoppats p åatt kunna köpa det xD

ojj, ojj, ojj!!!!jag skulle kunna räkna upp hur mkt som helst! om det fanns pengar och plats så skulle jag nog pracka på mig det mesta….men vad jag kommer på nu är väl en dressyrsadel, jag vill ha ett set med senskydd(de fram skulle nog endast användas vid hopp men de bak för jämnan för han slår emot men strykkapporna han har nu är ok men det skulle sitta bättre med senskyddsvarianten bak istället.). nya borstar med naturborst franförallt en "putsborste". nya tyglar, extra tyglar, ett träns till, fler schabrak, stigläder och säkerhetsstigbyglar till ridgjorden. massa hästgodis! nya boots. m.m. m.m.
Eftersom jag inte har nån egen häst så är jag lite egoistisk istället..;)
Nåt jag vet att jag vill ha är ett par helskoda Horka-ridbyxor i Klima-Control (är värmande på vintern och svettupptagande på sommaren). Fast de kostar över 2000 spänn så det är inget jag kommer spendera i än på ett tag. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Finns tre sadlar som jag framförallt dregglar massor utav extra för:
aaaaaahhh *Snuttan dregglar å drömmer*
Snuttan, nummer två på listan tror jag syster har :)
Är väl en sadel med equiflex-bom i så fall… Annars är jag ganska nöjd med vad jag har ;)

Jaguar sadlarna är väll de lite mer vanligare på min lista, vet rätt många som har sådana :p
Jag har ridit i alla tre märkerna, även om inte just de modelerna (annan Hermes) :)
Okej då :P Hade faktiskt inte hört talas om det förrän hon sa att hon köpt en :)

#14 tkr inte alls om pessoa, eller skumgummi sadlar. eller ja, pessoa är ruskigt sköna men hade massa trubbel med min.. vet andra som åxå haft trubbel, tex att dom blivit snea, och efter som att dom inte går å stoppa om är det bara att slänga..

skulle vilja ha denna(rööslisadel) , denna(JW hjälm) och denna(kingslandjacka)
Jag skulle vilja ha:
- Röösli dressyrsadel
- Bates hoppsadel
- Stübben träns
- Rosa benskydd
- Pessoa täcken (både inne och ute)
Det är allt jag kommer på just nu :P

#26 En sån hjälm vill jag också ha :) Dom är fett snygga.