fler än jag med strumpproblem?:-P
är de nån mer än jag som har problem med ridstrumpor..?
först har jag svårt att hitta några som passar vaderna men de är en annan sak.
men mitt problem är att de slits så himlans fort under fötterna.. på trampdynan eller vad man ska säga.. börjar ju slitas direkt å använder jag dom en vecka så är de nästan hål där redan. ( å då är de ju under stallstunden man använder bara.. å bara när jag vet att jag ska rida annars har jag andra kläder)
har jag bara hittat dåliga strumpor med dålig kvalité?
eller går jag konstigt eller nåt?
tar jag ett par vanliga strumpor i typ samma tjocklek så slits dom inte alls på samma sätt
nån mer än jag som upplevt detta lilla (kanske obetydliga) problem?
vart köper ni ridstrumpor/strumpor
Jag tycker KL ridstrumpor är sköna =) Annars De som man ska ha till ridstövlar, tretorn… Kommer inte ihåg va dom heter, men glansiga typ, skitsköna!
Köp ett gäng billiga på ullared annars!
Gilla min facebook sida för att se bilder vi lägger upp från våran uppfödning av:
Dvärgvädur, Magagaskar, mantelt & Vit blåögd.
Guldhamstrar i olika färger. Hemsidan: Makke & mandys superfina djur
frågan är om jag kan ha sånna:-S har så stora vader så har svårt att komma i de där rutiga tex.. Hööks strumpor går inte alls då dom inte är tillräckligt elastiska.. men frågan är om dom håller
ska till ullared nästa söndag så får kika där.. är dom billiga så gör de ju inget om de går sönder fort.. för vill gärna ha knästrumpor
har dom här strumporna och jag ÄLSKAR dom! Kanske inte så hållbara med nylonskaft, men absolut mina favvostrumpor!
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
Du skulle väl kunna kanske typ ta större storlek? :) kanske de passar då ^^
För att visa, att man inte alls blev rädd när man hoppade till, kan man hoppa upp och ner ett par tre gånger liksom för att motionera sig.
Jag har samma problem. Mina ridstrumpor blir bara som ett tunnt nät (oftast inte hål).
Jag har löst det genom att använda mina vanliga strumpor bara… Ser ingen egentlig anledning att ha just ridstrumpor, bara jag kan stoppa ner byxorna i strumporna så kvittar det… Är stävlarna svåra att få av är det smidigare med dragkedja, eller vanliga nylonstrumpbyxor (fast som bara går till lite under knät).
Jag köper tunna billiga "skitstrumpor" på marknader, typ 6 par för 100. Och vissa hänger fortfarande med efter 5 år! Så det måste vara något konstigt sätt ridstrumpor gör på, för inga andra strumpor går sönder likt ridstrumporna. Känns nästan som att tillverkarna gör dem så för att tjäna pengar, som det görs med mycket annat.
Hakuna matata!
#4 större storlek i foten menar du? då blir ju själva hälen långt uppe på benet:-/
#5 precis.. som ett nät.. mne använder jag ett tag till så blir de ju tillslut hål.. å de bränner under foten när de är nät sådär..
grejen är att strumporna jag har är för korta.. vill att strumporna ska gå över "skarven" på ridbyxorna.. där nere vid kardborren så är de ju som en slitz som går upp en birt.. å för att inte få in spån å hö där då jag är allergisk å får sån klåda så vill jag helst att strumpan ska gå äver skarven så de liksom inte kommer in massa skit.. så de är ett litet dilemma de där:S
nä som sagt de problem jag har med vanliga strumpor är att de blir hål i sämmen fram vid tårna men inte att dom slits under på de där sättet.. dom väver väl tyget konstigt:P men får väl se om jag kan hitta vanliga som är lite längre.. för tar man större storlek så får man ju själva hälen uppe på vaden å de är ju inte så skönt om man ska ha leggings å stvlar sen..:-S
Jag har hööks ridstrumpor, och jag har STORA vader, men klämmer in dem ändå :p (blir lite stödstrumpe-effekt ;) sen utanpå har jag såna där jättekorta strumpor som man har till gympadojjor, utan skaft alls, utanpå. mina strumpor går iaf inte sönder o slits inte mer än andra, vet inte om det beror på att jag har andra utanpå? (har det för ridskorna är lite för stora annars)
hmm okej.. för jag får lite panik när strumporna sitter så håt. käns som att de stoppar blodet:P för jag köpte på hööks för ett tag sen i min va liga storlek(kommer int eihpg intervallerna men ja) runt 41 nånstans.. å där fick jag inte ens upp dom hr jag än försökte
#8 okej. är nog den storleken jag har också.. ja de sitter ju hårt, men tror inte det är nån fara för blodflödet :D jag har andra 'vanliga' långa strumpor också, overknee tror jag de kallas, de ska egentligen gå upp över knät, men jag viker ner dem i lagom längd.. de har jag väl köpt på lindex kanske.. sitter inte alls åt lika mycket på vaderna.. :)
hmm de hade jag ite tänkt på..tack=)
Mina ridstrumpor är liksom förstärkta i foten, ungefär som vanliga träningsstrumpor som köps på stadium typ, frottéaktiga på insidan. Det är dom ända som har hållt för mig ordentligt!
Har dessa: http://www.ridsportonline.se/product.html/knastrumpa-brook-sox?category_id=138
Och dessa: http://www.ridsportonline.se/product.html/knastrumpa-karo?category_id=101
Dom är ju billiga med, det är ett plus :)
tack:D de ska kollas upp.. verkar dom rymliga i skaftet?
Det vet jag tyvärr inte då mina är i barnstorlek, har minifötter haha ;)
okej.. för där är ju som sagt åxå ett problem.. men ska kolla upp vad miniordern ligger på så att de inte rä fr högt fr då kan man ju testa
Eller så rider du i vanliga strumpor! Ja det ser kanske lite konstigt ut om man har skor och inte stövlar…. Men vem bryr sig? ;) Och du har kanske stövlar! :)
jag har för stora vader för hööks med och jag har stora fötter med 41 så det funkar inte alls, mitt vadmått är 45 och hittar inte ens chaps/ridstövlar som passar det :( men iaf har jag ridstrumpor från ullared sånna tunna som man har i ridstövlar likande nylon. dom e skitsköna och passar jättebra. men du kanske ska testa ilägg i skorna eftersom du sliter på ett visst ställe, ofta är det hälen som tar stryk när man använder skor men du kanske är lite plattfotad? så det blir en nötningseffekt då
Precis jag är plattfot så nöter ju vid trampdynan om man säger så. Men ska se om jag hittar på Ullared i morgon
Mina strumpor slits också .. men jag använder dem ändå!
Det är ju ändå ingen som ska gå och kolla på mina fötter om jag går i strumplästen. Och jag känner inga obehag av hålen, då strumporna oftast är tunna när jag köper dem .. Men blir hålen FÖR stora går det ju inte att använda.
nä de ä de ju inte men jag bränner mig där under tillslut .. efter som att de skaver bort strumprna så skaver de även fötterna tillslut:( å då få rjag jätte ont så de är för fötternas skull åxå:-/ för nä rjag går så liksom "glider" fötterna i skorna elle rhur man ska förklara,. har endel skor jag inte kan gå i länge heller pga att fötterna glider mot stourmprna till slut å bränner