A/B ponny!
Hej alla glada ridmänniskor!
Jag söker nu en s.k "sommarhäst" för juni/juli (helst juni/juli då det är sommarlov) kanske en bit in på augusti eller längre, beroende på hur det ser ut i början. Jag vill, som ni ser i rubriken gärna ha en A / B ponny, det behöver verkligen inte vara någon hopp- eller dressyr mästare. Helst ska det vara en vallack med bra humör, och lätt hanterlig i boxen. Om det blir just din häst jag fastnar för osv så kommer den att få stå ihop med två andra vallacker, en new forest och en shettis. Jag finns i Gävle, och är villig att göra allt för en go och glad ponny :) Jag är ca 1.50 lång, 15 år och väger cirka 40 kg.
Låter jag intressant, PM'a mig då!
Kram - Matilda

puttar upp åt dig :)
Är du inte för stor för en a -ponny?
Inget illa menat..
/Elin

#2 hade lite samma tanke då jag själv är 156 cm och väger ca 50 kg.. och jag växte då minnsan ur A-ponny för lääääänge sedan.
#2 och #3. Jag har mätt både ben och rygg längden på a ponny med en sån som mäter (vet inte vad dom kallas?) och enligt dom kan jag rida maxade A ponnys. :)