Hjälp vid longering av en häst som inte vill
Hejsan!!
Jag tar hand om en shettis korsning som jag ska köra in. Men vill först vill jag lära känna henne bättre. Så därför valde jag att longera henne. Men det slutade med att hon longerade mig istället. Hon är en väldigt känslig dam som flyger i taket så fort hon inte förstår. Hon reagerar först och sen tänker hon. Dockan som hon heter kan inte gå på volt i lina eller i grimskaft. Så har ni några tips. Just det jag har inte tillgång till ridhus så jag brukar longera henne i en hage. Då det inte heller finns någon paddock. Tacksam för svar.

Hur gör du när du longerar? Om hon inte förstår så kan du ta något till hjälp som leder henne runt dig. Om du inte kan få hjälp så kan du prova så här:
Släpp ut 2-3 meter lina och ställ dig snett bakom henne. Svårt att förklara exakt position.. Gå framåt och ta gärna en pisk och peta lite på henne och smacka så hon går framåt. Eftersom du nu går i en drivande position så kommer hon att gå framåt så länge du går. Driv henne framåt samtidigt som du håller henne lite åt vänster med linan hela tiden (om du går i vänster varv). Du går alltså inte helt rakt fram. När hon fattar detta kan du ställa dig mer och mer i den position man normalt står i när man longerar. Gå hela tiden mot/efter henne, lite snett bakifrån så du hela tiden driver på med din kropp.
Förstår du den förklaringen?
Skynda långsamt så går det fortare.
*1. Jag tror det ska prova nästa gång jag är hos min kompis. Vi delar på henne. Så hon står upp i kristianstad. Så jag träffar henne inte så ofta som jag skull vilja.

Jag gjorde så med min häst som var lite svår att lära longering. Han funkar bra nu men jag måste gå nästan lika mycket som honom för att driva på. Stannar jag så stannar strax han också.. Han lär sig väl snart att gå fast jag står nästan still.
Skynda långsamt så går det fortare.
Om du vill lära känna henne så finns det bättre sätt än att longera, just saying ;)
lurvponnyn.vimeddjur.se
Varför inte börja tömköra på en gång fast då med en eller två medhjälpare?
Titta gärna på denna länk som visar hur en inkörning KAN gå till. Lite tips finns också med.
Vill du ändå longera så kan du även ddär ta hjälp av någon som går med ponnyn runt díg med longerlinan fäst i hästen. Sen kan medhjälparen backalängre och längre bort från pponnyn när den börjat förstå.
Annars be någon, som är riktigt duktig på longering, att hjälpa dig.