Fleecetäcke motsvarande i gram?
Ett normalt tjockt fleecetäcke hur många gram/m2
motsvarar den då på ett ca?
Någon som vet det? försökt googla men alla uppskattar
det olika ;)
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
Jag vet inte, men jag skulle nog jämföra det med ett täcke på 100 gram fyllning kanske 
Vad det egentligen väger vet jag inte, men det är ju varmare äm den vanliga vadden. Framför allt efter ett litet tag då vadden plattas till, vilket fleecen inte gör.
Men sedan är det skillnad på fleece och fleece. Köpte något billigt fleece på hööks som tyvärr blev väldigt tunnt. Men sedan har jag täcken både från börjes och andra dyrare där fleecen är lite tjockare och fortsätter vara någon halv cm tjockt även efter tvätt ^^
Hakuna matata!
oki. För just nu har jag fleecetäcke på min pålle (ofodrat regn över det) men så jobbigt med 2 täcken då det bara ingår att ta av/på 1 täcke i stallet. Så ska köpa ett täcke med antingen fleecefoder men eftersom min häst har 135 i ponny så blir det svårt att hitta passande täcke. Hööks har ett ponnytäcke som är 100g fyllning men är orolig att det blir för tjockt när det är såhär varmt?
Hon går naken vid sol och mulet, men vissa dagar är det ruggigt och då vill hon ha täcke på.
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !
#2 135 är ju vanlig storlek för d-ponny eller liten storhäst, sålänge man köper i affär så brukar det inte vara svårt att få tag i, men begagnat är dock svårt. Har det på båda mina. Har köpt fleecefodrat täcke på hööks för ca 5-600:- och är supernöjd med dessa =)
Medarbetare på westernridning.ifokus
Medarbetare på westernridning.ifokus
#4 även om det är 135 på längden betyder inte det att det är rätt höjd på täcket. Därav behöver jag 135 cm som är anpassat för ponny
Täcket på länken hängde ner till knäna på min ponny
/ Emma
Kolla in min blogg, väluppdaterad och högt rankad hästblogg- http://enallroundryttare.blogg.se !