Hyra stallplats innan jag hittat häst?!?
Jag bor centralt och har inget körkort. Så drömmen om en egen häst med stall inom räckhåll har legat långt borta. Jag trodde inte ens det skulle kunna bli möjligt. Nu plötsligt finns det en stallplats i ett litet stall nära stan ledigt. Detta är ovanligt då stallet ligger fem minuter från stan och är mycket eftertraktat. Har aldrig tidigare sett att det funnits ledigt där då det i regel hyrs ut via bekanta och läggs inte ut på annons. Stallet ligger i promenad avstånd från mig och längs den väg jag ändå passerar två gånger om dagen till och från jobbet. Alltså det kan inte bli bättre rent geografiskt och praktiskt för mig.
Så till min fråga. Kan jag hyra stallplatsen innan jag hittat en häst bara för att detta är en chans jag inte vill gå miste om?!?
Jag är i dagsläget medryttare till en häst som står långt borta men har en önskan om att låna en häst/helfodervärd ca 1 år för att se om jag fixar det. Har aldrig haft egen häst förut men har många års erfarenhet från ridskola och privat.
Har du råd och stallägaren är med på det, så visst - men det är bara stallägaren som kan bestämma det.
som sagt de är upp till stallägaren. men hade jag haft ett stall hade inte jag haft nåt emot att hyra ut en stund utan att personen har häst.. för jag hade ju fått in mina pengar ändå, men kanske man inte kan räkna med att man får hyra hur länge som helst utan häst. men de bästa är ju att fråga den som hyr ut..

Det är inte lätt att veta. Själv åkte jag och provred en fin häst ringde sedan till stallet som jag ville stå i , endast det, å de har ingen plats och 4 i kö så jag fick tacka nej till hästen. Trist! Vill du som jag enbart stå i det stallet så förbered dem på att du vill ha en plats. När jag frågade i "mitt " stall förra gången hade de ingen plats men heller ingen kö så nu trodde jag nog att det var "min" tur. Det är alltid stallägaren som bestämmer å väljer vem de vill ta in.
Många erbjuder möjlighet till "kallhyra" av boxplats, eller betala för reservering av den. Kolla om det stallet erbjuder detta, och om du har råd med det tycker jag det bara är att köra på! Vore trist att behöva tacka nej till en häst för att man inte har stallplats man kan komma sig till.
//Rita, sajtvärd på Husmorstips, fibromyalgi och julen, medarbetare på Lantdjur
Följ min julblogg, bloggen och min hemsida.