Tävla utan nosgrimma och pannband?
Min nya häst är otroligt svår att tränsa! Enda sättet är om man tar bort nosgrimman och pannbandet, och sen knäpper loss upp nackstycket från bettet på ena sidan, lägger nackstycket över nacken, tar in bettet i munnen och sen knäpper.
Det är pannbandet som hon är rädd för.
När man borstar henne kan man borsta hela ansiktet och fläta pannluggen, men det går verkligen inte att tränsa på vanligt sätt.
Någon som har hört nått liknande innan?
Jag undrar om man får tävla med tränset på detta vis, alltså utan nosgrimma och pannband?
Det beror helt på vad du skall tävla. Om jag inte minns helt fel har jag för mig att det står i tr att du måste ha både pannband och nosgrimma för att tävla.
Min häst var extremt rädd om huvudet och ansiktet när jag fick henne men har trännat bort det hela.
Hur reagerar hon om du lägger ett pannband mot pannan på henne efter att du har tränsat?
Kanske du kan prova att ha panband på grimman medan hon är i hagen?
Det finns ju såkallade kombiträns som du kanske skulle kunna kika på tills hon har vant sig vid de olika delarna :)
Typ ett sådant här :)
I want to be like the patronsaint of reality.
Som #1 säger beroende på gren: Läs mer i TR http://www3.ridsport.se/Tavling/Tavlingsreglemente/
I dressyr måste du ha nosgrimma, och får inte tävla på kombinationsträns. Det var iaf det svaret jag fick när jag ville testa att starta dressyr men helst inte ville investera i dressyrträns utan helst använde mitt distansträns;) Det står heller inte listat under de tillåtna tränsen, så jag utgår från att det är krav på ett engelskt träns med nosgrimma och pannband.
I hoppning tror jag inte att det är tillåtet med kombinationsträns. Där finns också en figur med vilka nosgrimmor som är tillåtna och kombi-träns är ej listade. Nu är jag inte helt säker på omständigheterna, men jag tror att man kan tävla utan nosgrimma då jag sett en del ekipage tävla nosgrimme-löst tidigare. Hittade inget om det i TR dock, så är det någon som vet detaljerna kring detta får de gärna hojta till.
Fälttävlan tror jag även net kräver fullt träns med nosgrimma.
Distans har väldigt fritt och du kan ha kombiträns såväl som träns utan nosgrimma. Huvudsaken är att det är ett huvudlag och inte en grimma.
Vilken gren var det du själv tänkte på?
Att hästar ofta reagerar på pannband beror oftast på att många pannband är för små (för korta). Varför inte testa ett större pannband.
Sen måste jag säga (igen) att ridsportförbundet är oerhört gammalmodigt. Att de fortfarande håller fast vid gamla uråldriga kunskaper och hndrar utvcklingen inom ridsporten pga urgamla regler, är mig en gåta.
Min medryttarponny hade problem när jag skulle tränsa henne, Hon tyckte verkligen inte om bettet och var rädd om sina öron.
Jag läste då lite på internet och såg att jag kunde träna henne med bara lite godis.
Bettet var inga problem i slutändan då man bara skulle ha 3-4 pelets intill bettet i handen. Hon vande sig vid det och tillslut var det inga problem. Men öronen var fortfarande ett litet problem. Så jag tränade henne genom att ta bort bettet från tränset och lossade sedan på nackstycket. jag satte på henne det försiktigt, Gav henne en godis, tog av det, gav godis, Osv. och det funkade iallafall på ett litet tjockt russ!
Lycka till och hoppas att det ordnar sig för dig! 