Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: utrustningtillbehör
Läst 3702 ggr
Ava Adore
0

Billig bra sadel/bett istället för pessoa?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Är den nån som har erfarenhet av den här sadeln?

Är den prisvärd? Hästen är en nordsvensk och han har relativt rak (och ganska bred) rygg och inte nån märkvärdigt hög manke.

Jag ska eventuellt ha honom på foder, och kan bara få en gammal manskapssadel med, och jag har inte råd just nu att lägga ut en massa tusenlappar på en dyr sadel, men rida i manskapssadel är kanske inte det bästa jag vet ;)

Sen så undrar jag vad för snällare alternativ det finns till pessoa? Han rids på pessoa just nu, men i stora ringen, för att han kan bli väldigt stark på hemväg vid uteritter. Jag vill ha så snällt bett som möjligt, men det kanske krävs nåt lite skarpare ibland? Nån som har nåt bra förslag? :)

Klasselover
0
#1

Den sadeln passar en mer svängd rygg. Köpte den till min med relativt rak rygg (men din är ännu rakare) i hopp om att den skulle passa då dressyrmodellen ligger bra, men det funkade inte alls. 

Pelham med två tyglar?

Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

Ava Adore
0
#2

Kanske den här är bättre till rak rygg? :)

Huu.. Pelham med dubbla tyglar har jag inte ridit med på minst 20 år, vetifasen om jag fixar det nu :p  Får fundera lite på saken.

Ava Adore
0
#3

Nån som har nåt mer förslag på bett till nordis som kan bli stark och drar.. ?

kan en pullarnosgrimma hjälpa?

Arkan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Rider på pelham på två tyglar på min ardennerkorsning som oftast har lite för mycket spring i benen. Jag tycker det är ett snällt alternativ om man behöver nödbroms, bettet blir ju inte starkare än vad man själv gör det till. Min häst är någorlunda kontrollerbar på detta bettet, *pepparpeppar*  han har ett riktigt stenhårt hingstpsyke som han kan sätta på ifall han vill och då är det inte mycket som stoppar honom Obestämd Tur att han inte kan göra barn längre Oskyldig

Ava Adore
0
#5

Hehe, ja kanske tur det :)

Kanske får testa det då.. om jag inte trasslar in mig själv i alla tyglar :o

Arkan
0
#6

Men vänjer sig ^^ Man håller tyglarna som man håller tyglarna på ett kandar.
Alltså: Tygen från den stora "ringen" håller man som vanligt, tygeln som sitter i stånget håller man som vanligt fast mellan långfingret och ringfingret :) Ingen big deal faktiskt. Man får snabbt häng på de

[trail]
0
#7

Bromsen sitter inte i bettet, jag skulle inte våga rida om det finns risk för att hästen drar hem och inte lyssnar på vikt, säte och lite tygel = halt. Annars skulle jag träna från marken ett tag och därefter ta med de nya kunskaperna upp i sadeln.

Ava Adore
0
#8

#6 vi får träna på ridbanan lite innan isf :)

#7 självklart, och han lyssnar på vikt och säte, åtminstone det lilla jag provridi än så länge (ska dit i helgen igen), men jag vill faktiskt ha en nödbroms också, ifall det blir nödvändigt. Och isåfall ska den vara så snäll som möjligt

Han har tävlat trav tills ganska nyligen och blir väldigt taggad i traven, han älskar att springa fort :)

JessieS
0
#9

Du kanske kan testa att rida på ett kimblewick(ett rakt). :) Min häst går väldigt bra på det men det fungerar tyvärr inte i skogen för oss. Där rider jag på ett rakt pelham.

Arkan
0
#10

Ja rida på ridbanan i början låter faktiskt som en bra idée. Är han kallblodstravare så är det kanske ännu bättre att ha ett skarpare bett, men vet ju hur dom kan bli ibland när de får för sig att tagga tillObestämd. Ni får helt enkelt träna på förhållningar mycket. Trav, skritt, trav, skritt osv så han lyssnar på dig och blir avslappnad. Det första travare måste lära sig är ju att det inte ska gå i 120 längre. Men han kanske har lärt sig det ?

Ava Adore
0
#11

#9 varför funkar det inte i skogen?

#10 på ridbana är det inga problem, där är det istället önskvärt att han borde tagga till LITE ;)  enligt ägaren är det bara vid uteritt och på hemväg.

jag tänker (om jag lånar honom) rida på olika bett, på ridbana tredelat eller rakt vanligt, om det funkar, och det tror jag.

tack för svar :)

JessieS
0
#12

#11 Det är för snällt för honom. Det fungerar bra vid hoppning och i dressyrpaddocken så det är mest där jag använder det. Min häst blir lätt stark och bockar väldigt gärna när han taggar till och då vill jag hemskt gärna ha en "broms" som fungerar. :)

Jag brukar rida med pelham och endast använda tyglar i nedersta ringarna. Då kan jag rida med väldigt lätt hand och rida mer med sitsen eftersom att jag inte vill "dra" upp hans huvud för att förhindra honom från att bocka, jag vill rida upp det med hälp av sitsen. Jag blir aldrig rädd eller arg när min häst busar så jag kan behålla min självkontroll vid såna tillfällen och hindra mig själv från att slita tag i tygeln och då fungerar det utmärkt att rida på skarpare bett.

Det är väl dock mest en smaksak. Jag rider hellre på skarpa bett där jag inte behöver sitta och slita sönder hästens mun än att sitta med ett vanligt tre-delat och slita och såga för att få stopp på busen när han drar iväg. :) När jag rider på pelhamet så kan jag även låta honom busa och bocka litegrann utan att behöva oroa mig över att han sticker iväg även om jag rider med väldigt lätt hand.

Elshira
0
#13

Själv tycker jag att pelham med två tyglar är det absolut bästa man kna ha om ma inte rider med vanlig tränsbett.

Dels så kan man variera genom att rida med "bara" tränsbett (ha den nedre tygeln lös) och bara rida med stång om man känner för det (innom akademisk och western gör man j det en del).

Men det är även bra som nödstopp efter som att med två tyglar kan man rida med "vanligt" bett så länge man vill, men när det faktiskt behövs så har man den där nödstoppen.

Att rida med stång och kätt tryck eller på pelham med bara en tygel (eller kimberwick) är itne samma sak efter som att även om det bara blir lätt tryck så verkar fortfarande kedjan. Inte så att det är dåligt med kedjan om man är mjuk i handen, utan att även om man bara tar just försiktigt så verkar kedjan ändå, till skillnad från om man bara tar i övre tygeln då kedjan inte har någon verkan.

Så för att försöka få hästen att fungera på ett vanligt tränsbett och åtminstone jobba mot det, så är det bätre med pelham (med två tyglar).

Sedan sä r hästar som är pigga i skogen ganska energiska, och frukar gärna kliva på med långa steg. Det brukar göra att hästen rör ganska mycket på huvudet, och har man då lite kontakt hela tiden så blir det ett ökat tryck varje gång hästen rör huvudet när stångtygeln (den nedre) är spänd. Så för att då bli mjukare i munnen är det okså bra om bara den övre tygeln ("tränsbettet") är lätt spänd - för att vara så mjuk som möjligt.

Vill man rida med enbart stång eller kandar så är det viktigt att hästen lär sig "belöning". Dvs att tygeln alltid SKA slacka hela tiden förutom när man ber den om något - för att sedan slacka igen (vilket då blir belöningen). Rider man bara ut i skogen kravlöst är det jättebra att rida så med vanligt bett med för att inte få en häst som är ännu stummare i munnen än denn var innan.

Hakuna matata!

Ava Adore
0
#14

Det kanske blir att prova pelham med dubbla tyglar ändå, känns som det snällaste alternativet. Jag vill absolut inte slita o dra i munnen.

Ska provrida honom igen på söndag o då rida ut, får se hur han är då.. :)

Tack snälla ni :)

niare
0
#15

man behöver ju inte trava eller galoppera på hemvägen om man vet att man har en häst som är lite svårstannad å sånt, annars kan jag med reomendera kimblewickbett

Arkan
0
#16

#13 väldigt bra inlägg Skrattande

**Sen har jag en fråga!
**Jag har för mig att man absolut Inte ska ha nosrem när man rider på pelham? Jag har aldrig gjort det för att jag har hört att det "inte är snällt mot hästen". Men vad är det som egentligen inte är snällt? Blir det alldeles för skarpt?

Elshira
0
#17

#16 Jag tycker man absolut inte ska ha det på någon häst, och helst inte nosgrimma mer än som pynt heller Flört

Hästen gapar ju (vilket den inte kan med hårt åtspänd nosgrimma, och än mindre om man har nosremmen) när den känner obehag, och efter som ett pelham är ännuskarpare än ett vanligt bett så lär flera gapa med det. Men det vanligaste är ju att "dra igen truten" på hästen.

Hakuna matata!

Ava Adore
0
#18

#15 nej… inte med vilje iallafall :)