Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketteroff-topicgod-morgon
Läst 1493 ggr
740tjejen
0

Transportkostnad

Har hittat en häst långt upp i norrland, Själv bor jag i Dalsland. Det är 1176km enkel resa. Undrar om nån vet vad bensinkostnad kan tänkas vara tur och retur. Bilen är en subaru forester -98 drar ca 1 liter milen utan släp.

Det jag undrar över är om det blir billigare och åka själv eller boka transportfirma.

Nån som skickat häst med likande transportsträcka, vad gick det på.

Marina
0
#1

Borde kosta ungefär 1650 kr för enkel resa utan släp.

Gronstedt
0
#2

Jag skulle säga använd transportfirma oavsett! Det är det värt alla dagar för att slippa ligga på vägarna med en okänd häst i transporten efter dig. Och jag tror att priserna är jämförbara. När jag fick en häst transporterad 40 mil gick det ungefär jämnt ut med bensinen, och så slapp jag nervositeten,

740tjejen
0
#3

Jo sant. Har mailat en transportfirma och begärt en ungefärlig prisoffert. :) Fördelen hade ju varit att jag hade sett hästen innan.

thilda-
0
#4

Transportfirma är de bästa och har man riktigt tur så kan det bli ordentligt billigt med :)

740tjejen
0
#5

Ja jag hoppas de, när ja fick hem islandshästen så kosta de från stockholm ochhit 2500 och de är ju endå kortare sträcka än arvidsjaur.