Gummi/plast bett
Något som har blivit lite av en modefluga nu tycker jag är "hitten" med plast/gummi bett, och det fick mig att fundera vad som gör dem så bra…?
Jag menar, dom ligger väll inte mjukare i munnen än ett metallbet? För de allra flesta av dem som jag sett i.af är så pass hårda att jag inte kan få dem att svikta på något vis med mina fingrar (genom att trycka, inte böja). Skinnet i munnen är ju betydligt mjukare än plasten så inte kan ju det heller göra att det blir mjukare…? :S
Kan någon förklara för mig varför dom ska vara så himmla bra förutom att endel hästar helt enkelt föredrar plast bett, kanske med smak och slipper metallen, men i övrigt att de ska vara så "snälla"?
Det finns ju självklar dem med lite mjukare gummi men även dessa är ju ändå relativt hårda och ger enligt många skavsår.
Hakuna matata!

Dem är ofta bredare/tjockre vilket gör att det blir en bredare anläggning mot lanerna, vilket jämnar ut trycket.
Men sen har jag hört att det kan uppstå friktion(?), så gummit kan bränna på lanerna.
Jag kör dock på vanligt tredelat av metall.
Medarbetare på Dressyr.ifokus
Tjockare metallbett finns ju att få tag på (vi har en hel uppsjö här hemma som jag knappt förstår hur ponnyerna ens kunnat stänga munnen med), men de kan ju knappast ligga lika bekvämt som et smalare bett (såvida det inte är en ryttare som sliter söndet hästen i munnen, men då kvittar det ju vilket som) :O
Ja det vad det jag menar att de kan få skavsår av friktionen.
Ni som har gumm eller plast ibett, varför har ni det?
Hakuna matata!
Jag håller med, ser inte riktigt anledningen med plast/gummibett. Föredrar hästen det, då är det väl en sak. Men annars känns det inte som det spelar så stor roll.
Dessutomk som #1 skriver är de oftast tjockare, och jag föredrar smalare bett som tar mindre plats i munnen.
Man slipper värma bett tills händerna är förfrusna på vintern ;) Annars ser jag själv inga stora fördelar.
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

Det finns ju massa bett till hästar och hästar är olika Ametist gillar verkligen plastbettet, nu köpte jag det för att jag trodde formen skulle passa honom och det är det bett han gått bäst på.
Mina två ston mor och dotter har jag metallbett till, dom ser nästan lika ut den ena är ett månbett båda är tredelade och varje sto har sin favorit, jag har försökt byta men det märks vilket bett varje sto vill ha.

jag udnrar mest när träbett ska dyka upp? mina hästar älskar att tugga på sina boxar. kletade på hovtjära idag…
tycker det känns lite läbbigt med plastbett. det borde verkligen ge skav på lanerna.

Nej då dom är så mjuka och fina, är dom slitna byter man men det gäller ju stål också, det finns bett i skinn 

Varför inte bett i horn? om vi nu pratar bett i trä ;)

#8 det ska hålla för hästens tuggande utan att ge skav, skinn bett håller inte så bra men hästarna tuggar på det och gillar det.

#9 det var mer menat som ett skämt i jämförelse med bett av trä..
jag fick rådet av vetrinär att ha gummibett pga av att det skulle vara mycket snällare för lanerna o tänderna.
men dessvärre funkade det inget vidare då min häst tuggade sönder det på 4ggr… =/
Jo, man hör ju folk säga att det ska vara så mycket snällare, men trycket på lanerna blir ju ändå lika som ett metallbet i samma storlek :S Och precis som du säger, tuggar dem på bettet så blir det ju bara skräp av dem.
Hakuna matata!

#12 det är mjukare och har man som jag en häst som Ametist som är väldigt mjuk i munen så är det ju trevligt att låta honom ha ett mjukt bett.
#13 Men plastbetten är ju inte mjuka, mer än att det är större och liger på större yta…? För det är ju hårdplast, och såg ni filmen om varför man inte ska ha bett~ så såg väll alla hur smala lanerna är? Om inte jag kan lyckas att få dem att svikta, då måste det ligga många kilo tryck i handen när man rider för att det ska väll? :S
Hakuna matata!

Det finns ju dessa nova betten, som är gjorda utav silikon och dem är riktigt mjuka och böjbara. Har hört att det ska vara många hästar som gillar dem, dock har jag inte själv provat, då jag inte får tävla dressyr på det.
Medarbetare på Dressyr.ifokus

#14 för mig är det viktigt vad Ametist tycker och han visar klart att han gillar det bettet.
Med mjukare så menar jag mjukare material, ytan är inte så hård när han tuggar på bettet. Eftersom jag rider western så har jag inte något i min hand normalt.
#15 Mjuk silikon, alltså typ some gummi? :o Jag har bara sett de hederliga svarta gummibetten och betten i metall med plast över (happy mouth lr vad de heter).
Men är de silikonaktiga förstår jag delt klart att de är bättre! =)
#16 Ja vare sig det är mjukare eller inte så om en häst gillar ett bet så ska det ju inte spela någon roll vad det är för variant =)
Hakuna matata!

#17 jajamensan dem riktiga nova betten är av silikon och otroligt mjuka, som gummi :)
dessutom är dem inte heller tjocka som andra gummi/plast bett, utan i snudd med vanliga metallbett.
Medarbetare på Dressyr.ifokus

Jag har ett Nova i handen nu, har tänkt sälja det då Dite faktiskt inte gick så bra på det. Har dock alltid hört hur alla andras hästar går super på det och älskar det. Velar fram och tillbaka på om jag ska ha det, eller inte.. Men som ni säger, mycket mjukt!
Josefinejumpforjoy.blogg.se
Nackdelen med Nova är att dom är så mjuka att dom lätt kan gå av om hästen tuggar på det för mycket, då man måste kolla varje dag så att det inte finns några märken i. Inte så roligt om bettet går av när man rider 
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

jag har hört en hel del såväl hästtandläkare som veterinärer som varnar för att använda Nova-betten eftersom de kan orsaka ordentligt fula brännsår i munnen på hästen.
happy mouth har jag provat till mitt vbl, men ytan ruggades upp på det, så jag slängde det för att hon inte skulle sticka sig i munnen på det.
nu kör jag metall, tredelat med bättre resultat än happy mouth-bettet..
medarbetare på djurskydd.ifokus

#21 Det står även på beskrivningen till betten också, att vara noga med rätt storlek och att de ska vara rena. Annars kan det orskaka skav..
Josefinejumpforjoy.blogg.se
#20 Men dom novabetten har ju en vajer inne i kärnan så det går aldrig helt av i två delar ex när du rider. Det är ju en säkerhetsfråga som dom löst med vajer.
Medarbetare på westernridning.ifokus

#23 Jag har själv sett ett halvt Novabett, och det var ingen vajer i.. Gick av på mitten ;)
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.
jag likar inte plast bett
i dag rider jag på G botts bett et 3 delt med tungefrihet och et som er halv stang med tungefrihet og kjetting under haken och de betta er noe av det beste jag har ridet på.
det er en kjent is rytter som har funnet upp dem.
det er snelle bett och hästen tycker om dem och hästen rett och slett suger på bette.
det har en böy så at bettet legger seg snelt i munden och er inte när tenner eller presser på tungen.
rider du på det vanlige 3 dela eller på islandsstang?