Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketterutrustningtillbehör
Läst 1348 ggr
CaptainBunchie
0

Förbygel+Martingal

Någon som vet vart man kan köpa en förbygel ink martingal (avtagbara med "snabbknäppen") svart med silverfärgade detaljer och under 500kr?

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Linnea
0
#1

På Hööks har dom minst en, den jag hittade kostar 369 kr.

Skynda långsamt så går det fortare.

CaptainBunchie
0
#2

Mm. Men utan mönstersöm och det ska vara en y martingal.

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Linnea
0
#3

Dom har iaf tre olika, passar ingen? Annars vet jag inte, kolla horze.se..

Skynda långsamt så går det fortare.

ZipZ
0
#4

Kolla på börjes också, där kan dom ha.Sen finns det ju andra hästbutiker runtom i sverige :)

Mvh

Sandra

Medarbetare på Ridportifokus

Elshira
0
#5

Jag hittade 2 på hööks, med silverspännen, i svart, utan mönstersömm. En för 199 kr som är i enkelsytt läder oh utan ressår, och en lite grövre med ressår och fodring för 499 kr.

Maringal 199kr: http://www.hooks.se/product.aspx?productid=310185&deptid=96&sortType=sortPopularitet&sortOrder=DESC

Martingal 499 kr: http://www.hooks.se/product.aspx?productid=310540&deptid=96&sortType=sortPopularitet&sortOrder=DESC

Båda de är y-martingal vad jag kan se, vad är det annars du menar med y-martingal?

Hakuna matata!

CaptainBunchie
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#6

Har kollat hööks, börjes, charlies och horze…

med y-martingal menar jag en dom går från sadelring till sadelring, alltså inte över manken eller där :P framifrån ser det ut som et y.

tillägger att det ska vara stl ponny eller cob typ :P (ska passa på en haflinger och en korsning, båda är grövre d-ponnyer)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Punkity
0
#7

Du menar en sån här? http://grand-prix.se/product_info.php/cPath/496_34_43/products_id/4757

(kostar visserligen lite mer än 500:- , men för att klargöra vilken modell du letar efter)

Elshira
0
#8

#6 Det är ju inte svårare än att klippa bort den över manken (kanske inte på den dyrare från hööks, men på den för 199 kr ser det knappast konstigt ut!) Flört

Hakuna matata!

CaptainBunchie
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#9

#7 - Jamen precis.
#8 - Risken blir väl att den sitter fel om man gör det. Dessutom vill jag helst ha en som jag letar efter som det finns. ;)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Elshira
0
#10

#29 Varför skulle den sitta fel? Det blir ju helt rakt från mitten på bogen där allt går ihop till sadeln (vilket det ju blir med en som är hel…?).

Möjligtvis att den blir lite för lång (det blir väll kanske 2-3 cm längre på sin höjd?) om den nu sitter inspänd på minsta när du köper den, men då är det ju inte värre än att köpa en i storlek ponny eller göra ett hål extra :P Om du provar så sätt den bara i ena sidan på sadeln och trä den inte över huvudet, då ser du hur den sitter utan grejen som ligger på manken.

Men varför vill du inte ha den ovanför manken för övrigt, den är ju till för att det ska bli som en "ring" (vanlig martingal) när inte själva bröstan behövs, och endast ta i sadeln då det faktiskt behövs. Utan den är det nog lätt att lädret halkar ner på bogen och skaver när hästen tar lite större steg (beroende på hur hästen är byggd och vart du har fästena på din sadel).

Liksom, det sitter där av en anledning :)

Hakuna matata!