Spatt - hoppning
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Min häst har haft spatt för flera år sedan men är bra nu. Jag undrar om man kan hoppa en häst som haft spatt eller är det farligt? Jag vet en som har en f.d spatthäst och hopptränar en gång i veckan, medans en annan säger att det inte alls är bra.
Jag tror att min häst aldrig någonsin har sett ett hinder tidigare i hans liv, men jag har börjat hoppa lite stockar och sånt som finns i skogen. Han förstår ingenting om man ställer upp ett hinder, men stockar förstår han. Iaf, tror ni att jag kan fortsätta ta små skutt då och då eller är det farligt? Han hade spatt i båda bak haserna.
"when i get sad, i stop being sad and be awesome instead!"
Mindre skutt över stockar i skogen och så brukar inte vara någon fara. Däremot kanske inte hästen ska träna hoppning regelbundet på bana. Det är lite olika men en del kan känna av spatten, andra inte. Kan också variera mellan olika dagar för samma häst.