Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketteroff-topicgod-morgon
Läst 1535 ggr
Zabbio
0

Jag hatar extremister

Extremister inom hästvärlden är precis lika illa som extremister som spränger sig själva och andra i luften.

Jag har stor respekt för att folk har olika åsikter om saker och ting, men det retar mig till vansinne när någon hävdar attt ''detta är det ena rätta för alla och alla alternativ är skaade av hin håle självt''.

Tex bomlösa sadel folket. Visst, bomlöst är ett bra alternativ för många, jag kör själv bomlöst. men inte för ALLA. Och framförallt; Att bomlöst är bra betyder inte att bomsadlar är dåliga!

Eller bettlöst folket; bettlöst är också ett bra alternativ, men det betyder inte att bett är grymma tortyrredskap..

Eller barfotatalibanerna, mina favorit hatobjekt eftersom de inte bara är extremister utan dessutom försätter hästar i smärta och plåga. Som med det övriga så är barfota jättebra, om hästen klarar det. Självklart, om din häst inte ömmar och inte sliter ner hovarna till hovbenet så är  det kalasbra! Men det fungerar inte för ALLA hästar! Vissa hästar klarar inte sitt arbete utan skor. Speciellt inte om de går i gräshage och rids på hårdare underlag. Att ha dem i gruspaddock eller på en inhägnad grusväg för  att härda hovarna istället för att låta dem beta gräs är inte direkt en bra lösning heller, anser jag. Hellre skor. Skr är inte heller onda tortyrredskap, det är en hjälp för att skydda hästen. Varför är det så svårt för vissa att inse att våra tamhästar inte lever som mustangerna och därför inte helt själklart kan vara barfota?

Naturligtvis är det lika illa på andra hållet, när folk säger att man måste ha bett, bomsadel, skor ch ge hästen kraftfoder. Men det är inte riktigt lika vanligt.

Men har man skor på sin häst så är man OND. Eller bara outbildad. Jag ska ''utbilda'' mig själv att se hur skadliga skor är, varför hästar ''verkar'' bättre med skor och ''verkar'' sämre när man tar bort skon.

Att min  häst  var barfota tills han var 6-7 år och inte blev skodd förräns han visade att hans hovar inte klarade slitaget utan slets ner så mycket att han började ömma för att det inte fanns horn kvar, det har inget med saken att göra. Han KAN så klart gå barfota ändå, det är bara att rida på tydligen.. nej, tror inte det. Tänker inte rida honom tills fötterna blöder bara för att nån idiot fått för sig att skor är oooondaaaa…

Blir så sjukt irriterad. Det är lika irriterande som religösa personer som försöker rädda en från att brinna i helvetet.. Låt mig brinna, jag tror inte på er! Lev som ni vill, tro på er gud, ha era hästar barfota (förhoppningsvis lever de med hovkvalitet och omständigheter som tillåter det) för all del! Men kom inte hit och säg att jag är ond, outbildad och skladar min häst för att jag inte håller med er och vägrar utsätta min häst för att gå runt och vara hovöm! GAH!!!

*frustrerad

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

WinterPrince
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#1

Amen!

Zabbio
0
#2

Min stackars sjuka, skadade, missbehandlade och kuvade häst… (mycket man vet om hästen av att den är skodd)

<img:stuff/CROW%21%21%21%21%21%21%21%21%21.jpg>

http://www.elftown.com/stuff/bitorvbitlessDSC_0297.jpg

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Elshira
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Själv har jag en mamma som är uppväxt med hästar och levt med dem i hela sitt liv (hon är snart 50) och där går det minsann inte att ändra på något…

Själv har jag utvecklats och ökat min kunskap milslångt sedan jag hittade hit till iFokus!

Jag visade bland annat att min häst som gick med skor under vintern (blankis över allt) samt fått tillbakadragna lameller samt djupa strålar av skorna. Mammas läsning var "han behöver ju skor för sjutton!!!". Ja visst tänker jag och fortsätter raspa till honom lite och håller rent allt från sten så gott det går och har i lite väteperoxid i strålarna.

Sadel har jag också letat till mina welsh mountains som har väldigt korta ryggar (eller ja de är ju små helt enkelt) med 15" sadlar, men x-vid bom á la halvblod. Har äntligen hittat en som sitter som en smäck på min ridponny! Men mamma förstod inte att jag skulle trilskas med att leta så gruvligt efter en bra sadel… "Köp en stübben så har ju en jätte bra sadel". Jag försökte visa henne att bommen var på tog för smal och att man kunde se rakt under sadeln från sidan (rak sadel + svängd rygg), men nej då - hade man bara en fin sadel så kommer hästarna aaaaaldrig få problem - så sant som hon ridit i hela sitt liv".

Hon hör också till den som anser att alla hästar som är heta ska arbetas i form (taktar de så driv mer, såga lite och få dem att gå i form) tills de lugnar sig (vilket de givetvis aldrig gör). Jag fick hästen som skulle ridas på kandar/stång i skogen för att kunna hålla henne och jag fick inte rida ensam (var 13 då på min D-ponny). Jag försökte rida så mycket som möjligt på lång tygel och efter 1 månad övergick jag till 3-delat bett och kunde gå från galopp till skritt utan vidare på henvägen i skogen… "hmmm… konstigt"…

Hon har för övrigt aldrig fattat att hästen går undan för trycket av bettet på andra sidan, och förstod än mindre hur en repgrimma skulle fungera att rida i som bara har ett ställe att sätta två tyglar i (den vrider ju sig när man tar i den ena eller andra tygeln).

Alla hästar som är elaka/dominanta går att "spöa upp" tills de tiger ungefär. Det har fungerat bra på alla hästar i hela hennes liv, men för några år sedan mötte hon sin överman (min ridhäst) som hon numera vägrar ta i då hon inte kan kontrolera honom (ju mer man slår ju mer förbannad blir han, eller så står han bara och spelar orörd tills man själv inte orkar slå längre och bryr sig inte). Att det handlar om ledarskap är helt obekant i hennes värld.

Hon tror dessutom fortfarande att formen går framifrån och bak och inte vice versa (för huvudet och sedan ryggen), men hon vet åtminstone att den inte arbetar om den inte trampar under sig…

Hon försökte vara ridlärare åt mig när jag var mindre (hon har varit det tidigare, tränat andra lltså), men det slutade alltid med ett gräl om hur saker skulle göras så vi fick hyra in tränare istället (har dock tur som har en dressyrdommare/tränare 2 km bort!)

Men mamma är sådan (i övriga livet med) att hon har levt längst och vet därmed absolut BÄST! Och inget i världen kommer få henne att ändra på sitt sätt att tänka. Hon kommer alltid att se ner på mig, men jaja - det är väll hennes förlust tänker jag!

"Tur" är väll att hon inte rider längre (eller är i stallet alls), utan jag har endast 6 små ponnyer som jag själv tar hand om! Som talespråket "Ska man få det gjort ordentligt får man göra det själv".

Men jag är väl medveten om att det finns fler som henne, och det är så otroligt synd att de ska vara så konservativa. Och det märks ju även på dagens ungdommar som får lära sig att si och så ska det vara - och hästen ska banne mig fungera så!

Sedan är ju ett annat ämne ungdummar (och vuxna) som överskattar sin förmåga att hantera hästar. På ridskolan där jag har några bekanta så har 3 ungdommar fått åkt till sjukhuset akut med ambulans på 4 veckor efter att två har ramlat av på ridskolehästar (efter att ha ramlat av flera gånger samma lektion men fotsatt ändå och läraren inte insett allvaret med skoltrödda ridhästar som kastar av), samt en privathäst som blivit sparkad med båda bakbenen (alltså en välriktad spark) rakt i magen när tjejen stod bakom hästen i spiltan.

Det är sorgligt hur mycket okunskap folk har om hästen beteende och att kunna "läsa" dem. De vet ju knappt skillnad på en "glad busig häst" eller en rent livsfarlig och aggressiv häst!

DET är också sorgligt! Usch och fy för framtiden… Men jag gör åtminstone mitt för att sprida det jag kan vidare till "nära och kära".

*bild på hingsten som mamma inte kan rida utan att han antingen tvärstannar och vägrar gå eller kastar av henne, men som en 6-åring med knappa ridkunnskaper kan rida i samtliga gångarter lugnt och harmoniskt efter att fått "skola om" henne från att "sparka på hästarna" till att "vicka med hälarna"! Han lyssnar väldigt bra på minimala hjälper men hatar när han blir sparkad och dragen i…*

Hakuna matata!

Zaphix
0
#4

Och jag blir irriterad på människor som alltid säger att alla har rätt på olika sätt.. Blir mycket irriterad på folk som säger att alla har olika tron på saker, och att en sak som är rätt för en kan vara fel för en annan. Att dte inte finns rätt och fel..

Men jo, det finns rätt och fel. Det finns fakta, det finns många saker som inte handlar om att tro på ett eller ett annat alternativ. Det finns saker som på alla sätt och vis är på ett visst sätt, och när folk då hävdar att deras tro är rätt, fast de inte har några bevis för dte stör mig enormt.

Jag gillar inte när folk inte har något intresse av att lärs dig mer, att utforska hur saker och ting fungerar, för det ändå är så övertygade om att deras tro är rätt. För det finns inget rätt eller fel..

Jag ogillar när folk inte ifrågasätter det de gör, de gamla invanda vaner och rutiner de har. När de inte tar till sig bevisad fakta, logiska förklaringar och forskningsresultat, för de är ju ändå så övertygad om att det inte finns någon sanning, utan allt är bara upp till en själv vad man tror är rätt.

Folk som hela tiden ska testa allt för att se själv hur det fungerar och bilda sig en egen uppfattning om det. Jättebra att inte tro på allt man ser och hör utan att testa det, men många saker är totalt onödiga att testa eftersom det ändå finns så många logiska förklaringar och undersökningar som tyder på en sak. Som bevisar en sak.

Man behöver inte se allt och prova allt för att se hur det fungerar, man behöver bara se hur det fungerar logiskt. Det räcker långt, istället för att utsätta sin häst för en massa saker bara för att man ska prova sig fram

Det är mycket vanligare att folk är totalfrälsta i det vanliga ridsättet än mer alternativa sätt, att alla gamla vanor är rätt, allt annat är fel fast motsatsen bevisats tio gånger om.
Folk som tar bort grovfoder och ger kraftfoder istället för att få upp hästen i hull. För att det är så man ska göra, fast det är bevisats tio gånger om att hästen behöver äta grovfoder och det är bättre att lägga till det är kraftfoder..
Det finns rätt och fel, hästens anatomi ser ut på ett visst sätt, det fungerar likadant på alla hästar.

"Slåss med drakar, befria prinsessor, döda varulvar.. Det är att leva."

Min och Dackes blogg

Zabbio
0
#5

#4 Vet inte om ditt inlägg är tänkt som ett svar/mothugg till mig eller bara en förlägning/tillägg..

Men håller med. Det finns rätt och fel på  vissa saker.

Men på annat (det mesta får jag nog tycka) hänger det på individen och omständigheter. Tex skor. Min kompis har en ponny som mest rids på halvhårda skogsstigar, de grusbitar de korsar klarar hon utmärkt barfota eftersom det finns att slita på. Min häst hade också kunnat vara barfota om jag haft de områdena/typerna av stigar att rida på. Det finns ju visserligen fortfarande rätt och fel där, det är fel att låta min häst lida för att hennes häst klarar barfota där borta. Mat är också till viss del individuellt; min häst har fri tillgång till grovfoder med högt protein och näringsinnehåll men behöver ändå lite kraftfoder vd  sidan av eftersom han inte äter tillräckligt av grovfodret. Därmed inte sagt att det är rätt att ge kraftfoder istället för grovfoder, eller minska grovfodret istället för kraftfodret om det måste minskas nånstans, kraftfoder ska ju fortfarande vara ett tillskott mer än huvudfödan.

Så jag håller i grunden med dig.

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Lorita
0
#6

Jag har och kommer alltid att ha barfota hästar men det fins inte att utsätta hästen för smärta. Det är som första dagen på sommaren då man kan gå barfota långsamt vänjer man hästen och annpassar den till att gå barfota.

Efersom jag har barfota hästar måste jag vara extra lyhörd och inte bara trava på ingen av mina fyra barfota hästar var av tre rids visar någon smärta och kommer inte heller få göra det, då har jag brustigt i mitt djura ansvar.

Med vänlig hälsning Lorita
Sajtvärd för Konstnärer, Welshponny och Westernridning




CelsiusT
0
#7

Jag håller med både #0 och #4.

Det är ett svårt ämne. Jag tror nog som #4 att det är välditg mkt mer vanligt med folk som är saliga på den gamla tron om hur hästar ska hållas än alternativen som finns. Dock tror jag att dom som börjar med alternativen inser hur mkt bättre det är och därför vill "omvandla" alla i sin omgivning och där av uppfattas som extremister, kanske rent av blir extremister i början när man ska hitta balansen. Men jag tror det mest handlar om hur folk framställer saker och ting när dom pratar/skriver.

Medarbetare på westernridning.ifokus

polgara
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#8

Jag blir irriterad på dessa barfotatalibaner som hävdar att alla hästar kan gåbarfota o verkas enligt vildhästmetoden, den dagen dessa kan bevisa för mig att vildhästar verkas ska jag fundera på titta lite extra på det.

Jag har själv alla mina 9 hästar barfota då de bara går i hagen (unghästar o avelsston), travaren har vilat hela vintern pga skada o därför oxå gått barfota,han kommer att skos nu när han sätts igång igen

Zabbio
0
#9

#6 Skillnaden liger i att (tror jag?) du inte hävdar att alla hästar måste gå barfota för att må bra.

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Eveline
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#10

#0 Jag tycker det var bra skrivet.

Många gånger finns det ju mer än en lösning på saker och ting, det gäller att vara lyhörd.

Zabbio
0
#11

#7 Visst blir man lätt frälst, jag har själv varit ''frälst'' och extrem i en del åsikter (och är nog fortfarande lite åt det extrema hållet i en del grejjer) men skulle aldrig säga att någon plågar sin häst eller att hästen rent av lider för att man inte gör som jag tycker är bäst. Även om jag så klart anser att det jag gillar är det bästa alternativet, betyder ju inte det att allt annat är dåligt eller djurplågeri..

Uppenbarligen har hästar överlevt ch fungerat väldigt bra och väldigt länge med alla de traditionella metoderna tex. Jag skulle aldrig rida in en 1,5 åring och tävla en 2åring som de gör i USA inom vissa raser och jag tror och tycker att det är aldeldes för stor risk för skada på hästen både kort och långsiktigt. Jag lägger gärna upp den fakta jag har på ämnet och påpekar att ''är du säker på att detta är bra för din häst?'' om ämnet kommer upp, men jag skulle aldrig sträcka mig till att säga att någon plågar hästen eller är dum i huvet och outbildad för att de väljer att göra så. För helt uppenbart har hästarna i deras omgivning riits in vid den åldern länge och överlevt och haft långa karriäer som ridhästar utan några problem, utan är glada och friska utan någon som helst skillnad gentemot de som reds in som 3åringar… mitt argument att de är plågade och lider faller liksom platt då.

På samma sätt kan jag fråga någon lite stilla som har en 3åring de ska sätta igång och som utan att nämna annan anledning än att hästen ska börja ridas, om det verkligen är nödvändigt att sko hästen. Ibland tänker de efter och bestämmer sig för att vänta och se, ibland har de anledningar som inte jag vet något om eller så vil de bara sko. Oavsett vilket skulle jag inte få för mig att säga att de är idioter.

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Zabbio
0
#12

(stort tack till alla som skriver att de håller med, förresten. Det känns alltid bättre när man inte är ensam :) )

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Lorita
0
#13

#9 alla hästar rids inte så att dom kan gå barfota, jag skulle som sagt var sldrig utsätta mina hästar för smärta och då väljer jag att lyssna på hästen och dra ner lite på träningen om hästen skulle ömma (vilket inte har hänt på länge nu)

Jag red in en häst för försälning för ett par år sen och då åkte skor på fram, det var nödvändigt för hon skulle som sagt var ridas för att säljas.

Alla hästar kan gå barfota men det kräver uppofring från ryttaren ibland, jag blir bara lite ledsen när man får höra att barfota ryttare låter hästen ha ont, jag har haft mina barfota sen -87 och aldrig pressat dom till smärta.

Jag anser också att hoven arbetar bäst när den är barfota och att det är det man har som mål som normalryttare.

Med vänlig hälsning Lorita
Sajtvärd för Konstnärer, Welshponny och Westernridning




Birke
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#14

Jag stör mig på folk som inte kan se att det finns fler vägar att gå för att nå det mål man personligen vill nå. För mig är de saker jag gör bäst, och jag skulle nog anse att det skulle vara jävligt bra för många andra också, men försöker inte övertyga.

Men sen säger vell ingen att folk tar skada av att prova saker andra folk tipsar om? Man utvecklas inte om man inte provar nya saker.

Håller med om religion - en krycka genom livet. Hatar folk som försöker övertala mig om ngt jag blankt förnekar.

CelsiusT
0
#15

#13 Håller helt med dig. Jag tror också att alla hästar hade kunnat gå barfota, men kanske inte med det liv deras ägare lever. Jag anser också att barfota är nyttigast för hästen, men jag vet också att folk inte är intresserade av att göra dom uppoffringar som krävs och därför vill jag aldrig tvinga på någon att dom måste ha sin häst barfota. Men därremot blir jag ledsen när jag hör folk som slår på skor 'för det är så det ska vara', men för det behöver jag inte ta ut mina känslor på dom.

#11 Håller med dig om att man inte behöver lägga anklagelser på folk som gör annorlunda än en själv, och jag själv försöker att inte göra det. Men jag vet ju att folk ibland har svårt att uttrycka sig. Jag vet även att folk på internet släpper på hämningar och därför kan säga sina inre känslor utan att tänka efter vad det får för konsekvenser, sådant som dom kanske aldrig hade sagt om det var IRL.

Medarbetare på westernridning.ifokus

Lena90
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#16

Många bra tankar och inlägg här :)
Vi har våra barfota för att dom klara av det, det är en som rids/körs i lite mer än lätt arbete, men hon klara sig jätte bra barfota, men även jag är medveten om att det är väldigt inviduellt och att vissa kanske inte gör det, och då behöver skor för att inte lida.
Men jag är inte förtjust i dom som skor sina hästar bara för att andra gör det, när det kanske hade funnits bättre alternativ för hästen.
Jag kommer sträva efter att hålla mina barfota, men även jag vet mitt ansvar som hästägare och kommer göra allt för att undvika smärta och lidande.

Carpe diem!

AnnaBrandell
0
#17

Det finns lika många sätt att hantera hästar som det finns hästägare.

Men sen så är väl iaf denna sida ett diskutionsforum? är inte meningen att vi ska tycka olika och diskutera olika ämnen för att kanske lära sig något nytt?
Sen vet jag med mig själv att om jag tycker att något är rätt att göra så tänker jag ju tala om det och självklart förklara varför, samt förklara varför jag inte gör som andra.
Och tycker jag att någon skadar sin häst genom sitt beteende så tänker jag förmodligen tala om det också…

"Nationalism är en barnsjukdom. Den är mänsklighetens mässling." - Albert Einstein