Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: ridtravare
Läst 845 ggr
Jill_Niss
0

Film på Hotten och mig...

…när jag rider i ridhuset. Tyvärr så hade jag j*kligt ont i ryggen då, så min sits är lite motbjudande!  :) Lutar mig vääääääldigt mycket framåt. Men vad tycker ni om Hottens trav? :P

http://www.youtube.com/watch?v=1O_ioo5cX6w

Jill_Niss
0
#1

Går den att se?

Anna
0
#2

Jodå för mig funkar den. :) Kan tyvärr inte så mycket så kan inte ge dig något seriöst svar men jag tycker du lutar dig så mycket framåt som du verkar tro iallafall. ;)

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

muirab
0
#3

Japp =)  Vad är Hotten för häst?

Jill_Niss
0
#4

Ett varmblod :)

Thorsson
0
#5

Jag kunde inte se den ..

Jill_Niss
0
#6

*putt*

elin
0
#7

Jag tycker han ser spänd ut och skulle även vilja att du får en mer "böjj" i armarna. Dom är nästintill helt raka.

/Elin

mazze
0
#8

Håller med elin. Tycker dessutom att du sitter lite i stolsits. Du skulle behöva få bak skänkeln lite. Hur ligger sadeln på honom?

elin
0
#9

precis mazze.
Dessutom är det svårt att se från film, men tycker han ser ut att ha lite underhals också = riden i felform.
Ngn som uppfattar samma?
Jag är inte ute efter att vara elak, utan vill säga det jag ser iaf.

/Elin

Alexandra13
0
#10

Åh coolt. jag kollade på en av dina andra filmer. Dom dära vxdockorna var läskiga, skämta bara.  Wax of house, haha x)!

Fin häst!

mazze
0
#11

Absolut elin.

Jag skulle vilja se honom mer lång och låg så blir han nog mer avspänd. Det är ju jättesvår på de sekundrarna att kunna lägga in en korrekt bedömning, men hoppas att du får lite hjälp iaf.

reddie
0
#12

Ser ut som att du kommit en bra bit på väg med din travare. Ser ut som han vill springa iväg ibland. Nästa steg är att försöka få ner honom i lite lägre form och på så sätt kanske bli mer avslappnad. Tänker inte kommentera din sits eftersom du själv säger att du har ont i ryggen. Bra jobbat!!

Jill_Niss
0
#13

Tack för era kommentarer! :) Ja, han är ju som ni tycker, väldigt spänd. Vilket oftast leder till att dom går i fel form. Sadeln "funkar". Den ligger bra på honom. Men jag sitter inte spec. bekvämt i den. Håller faktiskt för tillfället på att leta en ny sadel till honom. Vad är stolsits? :P har hört talas som det förut, men då trodde jag att det var när man lutade sig väldigt mycket bakåt. Ja, jag ser att ni har rätt det där med mina armar oxå. Måste bli mer vinklade. Men för övrigt så tycker jag iaf själv att jag har kommit långt med min travare. Men det är ju kanske svårt för er som inte sett våran utveckling att bedöma. Har markarbetsträning för instruktör ikväll. Och då ska jag ta med mig era tips ;)

NinaToy
0
#14

#13# Stolsits menar man med att man sitter lite för avslappnat, typ som en säck potatis nästan, man ska upp och svanka lite mer och ha lite mer hållning, men eftersom du har ont i ryggen kan du förmodligen inte göra det just då på filmen.

En fin häst som säkert kan gå långt, lite kort och spänd i steg och rygg men arbeta mycket på den låga formen, har själv en väldigt spänd ponny, men har en tjej som hjälper mig med honom.

Gör mycket lösgörande grejer, flytta några steg åt sidleds i skritt, gör bakdelsvändningar (får ej gå för fort och vara slarvigt). Gör små/stora volter, försök hitta takten innan du börjar göra tempoväxlingar. När du fått in en bra takt i traven kan man börja lägga in små tempoväxlingar i några steg ibland.

Men som sagt, försök få honom i den låga formen och beröm och lätta genast när han förstår vinken och söker sig framåt neråt samt att bakbenen jobbar.

Lycka till! :)

Jill_Niss
0
#15

#14 Tack :) Det ska jag ta med mig ;)