Sparat för veterinär?
Har ni något sparat för oväntade utgifter till hästen, som tex veterinär?
och hur mycket har ni eller tycker ni man bör ha sparat?

Mamma har en buffert för oförutseda händelser till alla djuren men det finns ju en max gräns vet dock inte vart hon lägger den (olika för alla djur) en gammal ko lägger vi inte så mycket pengar på om något händer som vi skulle göra om det hände en häst något om ni förstår?
Jo men jag vill veta en ungrfär summa, händer nåt allvarligt är det klart det kan dra iväg ;)

Vi amorterar på huset och skulle något hända får vi ta ett lån med huset som säkerhet. Nu var det 1998 som vi senast hade ute veterinär för något annat än kastrering och vaccinering (peppar peppar)

Ja jag försöker alltid ha 10.000 i buffert. Känns ganska skönt.
Sparar inget då vi har en fast självrisk på 4500 kr. Inget annat tillkommer.
#5 täcker den allt?

inget sparat, nej, men det finns pengar den dagen någon utav mina hästar behöver veterinär-vård, oavsett om det skulle vara en mindre sårskada el buköppning.
Medarbetare på Dressyr.ifokus
#3 jo man hoppas ju man slipper, men är oturen framme vill man ju ha en lösning :)
#4 låter som en ganska bra summa :)

#8 ja man är glad (peppar peppar) att det inte kommit något stort, 200.000 kan jag få fram via huset + att hästarna är försäkrade 

Mamma och papap har en buffert på 50 000:- om något oförutsett skulle hända. Men då gåller det alla djur och hela gården. Så inget speciellt sparat till just hästarna för veterinär vård. Mer pengar finns att fixa fram om det skulle behövas men vi har klarat oss än så länge :)
Jag har inget speciellt sparat för just eventuella veterinärräkningar, men en del pengar sparade i fonder som jag kan använda vid behov. Och skulle det krisa vet jag att mina föräldrar ställer upp och lånar mig.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Jag har 2700:- i fast självrisk (per 100/125 dagar). Det täcker allt!
Så jag har ca 3000:- undansparade till sådana tillfällen, för hästen. Numera har jag lärt mig att ha 3000:-/djur (och här finns 1 häst och 2 hundar). Så 9000:- ligger på hög och rörs enbart när det är oförutsedda veterinärkostnader.
Medarbetare på westernridning.ifokus
#6 Japp! Kan inte komma på något den inte täcker.
#13 ja jag har bara kollat på if då jag inte har försäkrat någon häst ännu och dem verkar inte ta hältor….
Beror på vad man väljer för typ av försäkring, skulle jag tro.
#14 Jag har IF och dom tar hältor och då har jag endå travare.
Medarbetare på westernridning.ifokus

För mig är det viktigaste att hästförsäkringen täcker personskador som mina hästar kan åstadkomma.
Vågar ni verkligen lita på att det aldrig kostar mer än självrisken? Nu kanske ni har sätt att få fram pengar på om det skulle behövas, men om inte, hur vågar ni? Jag vet flera fall där försäkringsbolaget nekat ersättning för saker de "egentligen" skulle ersätta, av olika anledningar (finns ju en hel del "kryphål" som är lätta att missa).
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Ja, jag gör det.Dels för att det inte finns några undantag i försäkringen, dels för att hon som sålde försäkringen är en mycket nära vän (med egna hästar av samma ras som vi har), dels för att vår närmsta och bästa granne är veterinär och hjälper oss gratis med allt annat.
#18 Jag tycker det är självklart att man ska kunna få fram pengar ordentligt när man har djur. Jag har inte mer pengar undansparade konstant. Men jag kan alltid få fram pengar om något skulle hända så det behövs.
Medarbetare på westernridning.ifokus
#19 Får man fråga vad du då gör om det skulle bli något som kostar mer än maxbeloppet du kan få ut av försäkringen (för jag antar att du har ett tak)? Bara nyfiken. 
#20 Jo men precis, det är det jag menar. Sparade pengar för det ändamålet är ju egentligen oväsentligt om man har, bara man kan få fram pengar när det behövs.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
#21 Fast ja ser det som en väldig ekonimisk trygghet att ha minst till självrisken liggandes orörd. När en olycka händer så är det skönt att veta att jag inte måste ge upp en massa saker eller få problem ekonomiskt i övrigt bara för at min häst blir halt. Den dag det går över styr och kostnaden går över taket då kommer jag behöva leva på vatten och bröd, men jag kan få fram pengar utan problem. Men jag vill inte leva på vatten och bröd var och varannat år för att hästen är sjuk, eller halt eller vad det nu är.
Medarbetare på westernridning.ifokus
#21 Då maxbeloppet ligger på 150 000 kr tror jag att det räcker väl till. Har ju russ, du vet.
#23 Fast oftast är det inte allt som går ända upp till taket. Dom har ofta det beloppet fördelat på olika sätt för olika ändamål/skador. Jag tror jag hade 60000:- tak hos agria men bara 5000:- för hälta tex.
Medarbetare på westernridning.ifokus
#24 Eftersom vår granne är veterinär med egen station som har både röntgen och ultraljud lär i alla fall inte vi komma upp i dessa summor i alla fall. Skulle tro att vi aldrig kommer upp i dessa summor om inte hästen får stå på Strömsholm i flera veckor. Och då vi har russ (som anses vara rätt tåliga och hållbara hästar) ser jag det som rätt osannolikt. Så några dyra hältutredningar lä rvi inte åka på. Skulle hästen behöva en bukoperation på över 100 000 kr, så täcker försäkringen det också. Har kollat det extra.

#25 vilken lyx att ha veterinär med egen station som granne 
Medarbetare på Dressyr.ifokus
#26 Ja, eller hur.
Vi skulle aldrig ha råd med alla våra hästar om inte han fanns. Vi har haft mellan 8-12 st samtidigt i 12 års tid, så det hade blivit en liten nätt summa om de hade varit sjuka. Nu har det inte hänt så mycket med våra ändå men det känns ändå skönt att veta att han alltid ställer upp. Barnen är "lekkamrater" sedan de var 4-7 år gamla. De är i dag 21 - 24 år gamla.
#18 Vi har sveland med fast självrisk. Det enda vi själva behöver betala är en ev. specialistutredning som överstiger 5000 kr (om en vanlig veterinär inte skulle kunna hitta vad felet är).
Men allt annat så som ambulans, ev. sjukbeslag, medecin osv står försäkringen för. Och givetvis för skador på både folk och egendom.
Jag har i.af varit inne på SLU (Ulltuna i Uppsala) för magsäcksöverfyllnad (med drygt 1 veckas återhämtning under uppsyn), en ink under magen (krävde operation på bord), och ett föl som hade för korta senor (och fick medecin samt "stretching" under 2 veckors tid.
Har aldrig någonsin betalat mer än den fasta självrisken. Det enda andra jag vet som inte täcks av försäkringen är när t.ex destriktsveterinären får komma ut och tar reseersättning (t.ex nattetid på helg då det är hyffsat dyrt…), men som sagt annar ligger allt på självrisken bara.
Jag har Sveland.
Hakuna matata!