Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: off-topicgod-morgon
Läst 3262 ggr
Diizkmedel
0

Vad ska jag göra?

Min mamma är på mig med att jag ska skaffa medryttar häst hela tiden och att den ska vara välutbildad och att jag ska utvecklas hela tiden! Men jag vill inte det!

Jag vill ju bara ha en häst som jag kan lunka ut i skogen med typ 1 dag i veckan. Men hon lyssnar inte. Och sen när jagg tror hon förståt och hon nämner en häst som hennes kolegas kompis äger som då behöver ngn som kan rida ut i skogen på den så blir jag ju jätte glad. Men sen kmr hon hem dagen efter och börjar igen med att säga att så fort den har repat sig helt så kommer den nog gå upp mot Medelsvår dressyr osv.

Och nu tror jag, pga allt hennes tjat att jag börjar tröttna på hästar! Jag får panik, jag vill inte tröttna på hästar! Någon som vet vad jag kan göra?

That that don't kill you can only make you stonger

Tusen
0
#1

Är det kanske så att det är din mamma som vill tävla, egentligen? Hör då  med henne om ni kan dela häst för även n välutbildad häst gillar att lufsa i skogen. Då kan hon träna och tävla och de andra dagarna kan hästen och du lufsa i skogen.Skrattande

[Juniette]
0
#2

Hon får helt enkelt acceptera dina ambitioner.
Hon får väl helt enkelt börja tävla själv om det är så viktigt.
Visa henne ditt inlägg här så kanske hon förstår
att risken är stor att du slutar helt med hästar pga pressen.

Diizkmedel
0
#3

#1 Tack =) Jag ska fråga henne om det :)

#2 Jag ska göra det =) Tack för tipset ;)

That that don't kill you can only make you stonger

Zadeira
0
#4

Din mamma har ingen rätt att bestämma att du ska rida på en nivå du inte vill. Många föräldrar har egna drömmar som de försöker få sina barn att leva efter. Det är inte alltid medvetet de gör det heller utan de tror helt enkelt att deras barn såklart vill samma sak som de gör eller har gjort en gång i tiden.

Jag tycker du ska tala om för din mamma att du känner dig pressad av henne att göra något du inte vill och berätta för henne att du känner att du håller på att tröttna. Berätta att du inte är intresserad av att tävla och rida på hög nivå just nu, det kanske kommer med tiden men just nu har du inte den ambitionen.

Det bästa låter ju som #1 säger, att ni hittar en häst som ni kan rida på båda två, där din mamma kan stå för tävlandet och den högre ridningen och du lunkar runt lugnt i skogen.

Elshira
0
#5

Det låter defenitivt som att din mamma drömde om att göra det själv som yngre, men nu när tiden är förbi vill hon uppleva det med dig istället.

Sådant är väldigt vanligt faktiskt, nu nämner jag några extremfall - men det är ju annars t.ex när föräldrar gör sina barn till fotomodeller trots att de själva inte direkt vill.

Jag tycker du ska sätta dig ner med henne en stund och verkligen förklara hur du känner - så hon förstår! Jag själv är precis som dig, jag har haft flera duktiga hästar hemma men aldrig någonsin satt min for på en tävlingsbana. Jag rider bara för att deet är roligt! Självklart utvecklas jag och jag rider både dressyr och hoppning, men det är på mina vilkor och när jag känner för det. Men 70% av all min ridning sker i skogen.

Hakuna matata!

bunnyheart
0
#6

Har inget emot, du får ha din egen åsikt!

Men din mamma kanske inte tycker du är tillräckligt utbildad? Och att lunka runt i skogen kan man ju göra men 1 gång i veckan? Är det inte lite för lite?? Men det är du som bestämmer över din medryttarhäst!

Din mamma vill säkert bara att du ska ha en sådan häst för hon vill nog att du ska den bästa tävlingshästen och det är snällt och så men gör som Elshira skrev, prata med henne i lugn och ro så hon förstår och om hon börjar pladdra om dressyr hästar m.m så säg bara att du är tacksam för att hon försöker men att du vill ha en liten ´skogmulle för det är det du vill ha!

/Johanna, http://finanora.blogg.se

/Johanna.

Hästblogg med min hopp-ponny Nora som jag ägt i över 2 år♡♡♡

Kaninblogg♥♥♥

                   "För världen är du någon,

                               men för någon är du världen."

Diizkmedel
0
#7

#4 Ja, det låter bra :)

#5 Hon har redan upplevt det och har tävlat på höga nivåer och haft egna hästar osv…

#6 Asså jag menar att jag bara ska vara medryttare 1 ggr i vecken ;)

Men ja =)

Tack för alla svar!

That that don't kill you can only make you stonger

bunnyheart
0
#8

#7 Jaha, haha men gör som jag sa;  snacka med din mamma och försök få henne att förstå att du vill ha en skogsmulle, gör som Elshira skrev :)

/Johanna, http://finanora.blogg.se

/Johanna.

Hästblogg med min hopp-ponny Nora som jag ägt i över 2 år♡♡♡

Kaninblogg♥♥♥

                   "För världen är du någon,

                               men för någon är du världen."