Förvaring av hö
Jag har lite funderingar på hur jag ska förvara mitt hö på allra bästa sätt. Jag tycker inte direkt att det är den optimala platsen att ha hö på, men kan tyvärr inte göra något åt saken.
Det är i en stor maskinhall, väldigt högt i tak. Dessutom regnar det in ibland och droppar just där jag har mitt hö. Har alltid pressening över men funderar på om det är det bästa?
Höet ligger på pallarna som ni ser på bilden. Under pallarna ligger det plast.
Skickar med lite bilder så ni får se hur det ser ut.

OK, ta bort plasten under ditt hö (behåll lastpallarna) lasta på hö och lägg på en presenning för bästa resultat lasta inte höet tett utan behåll luft emellan
#4 tog orden ur mun på mig. Ha inte plast under! Lägg gärna halmen ovanpå ditt hö och presenning överst. Bäst är om du på något mer sätt kan få presenningen lite ifrån balarna, ju mer lut desto bättre. Kanke kan du lägga några slanor ovanpå något som står intill så presenningen kommer upp lite?
Medarbetare på westernridning.ifokus