Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: sjukdomarskötselvård
Läst 6764 ggr
Ricko
0

Inte hittar sommarbete till hästen?

Kom bara å tänka på det. Jo alltså om man inte har tillgång till sommarbete själv och måste hyra ut hästen för sommarbete. Hur gör man då om man plötsligt när sommaren kommer och man inte hittat någon som kan ha hästen för bete? Man kan ju hålla på från April och ständigt annonsera om det som en galning och ändå inte hitta någon? Vad hade du gjort om det hänt dig? Även om man har någon som alltid hyrt hästen i 10 år kan den ju plöstligt flytta eller inte vilja ha hästen hos sig. Eller tycker du att man helt enkelt se till att alltid ha hemma så att den kan få gå på sommarbete?

// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se

Elshira
0
#1

I mina ögon finns ingen som helst mening med att de ska gå på sommarbete mer än för den anledningen att de ska få grönt gräs istället för hö (och med andra ord kanske billigare för mig).

Men att de "behöver en paus" eller att de "behöver bete" är ju inget som klingar i mina öron.

De enda som jag personligen har på bete är ston med föl, ibland unghästar eller pensionärer. Vi har någon beteshage hemma som de kan få gå i ibland (alltså hästar som rids), men då är det bara så nära att man kan gå och hämta dem. Att skicka iväg dem så långt att man inte kan rida osv skulle inte jag göra (med hästar som annars rids).

Men om de tycker om att bli ridna, har gräshagar att röra sig i, och har hästkompisar hemma, ja då tycker jag gräsbuffen är onödig. Dessutom går de ute dygnet runt på sommaren (bortsett från några kvällstimmar fullt med mygg/knott) i de vanliga hagarna i.af.

Med andra ord så tycker jag inte det går någon nöd på hästar som inte får gå på bete.

Hakuna matata!

Ricko
0
#2

#1 Om dem går i gräshage, men liksom en och samma hage och inte så att man flyttar dem mellan hagar så att gräset får växa upp osv då man bara har tillgång till att ha en hage. Tycker du att det är okej då att ändå låta dem gå på samma "vinter hage" så att säga? ändå då året om?Glad

// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se

Elshira
0
#3

#2 Ja det tycker jag om de är tillräckligt stora. Bortsett från att vi brukar skifta hagar hästarna emellan lite då och då (alltså det går alltid hästar i alla hagar), och på så vis går de inte i samma hage dag ut och dag in. Vi har 3 olika hagar.

Det är alltid några cm gräs så de har något att göra och ändå får njuta av gräs, så de behöver inte fullt lika mycket hö, men ca 50-75% av vad de får på vintern.

Och varför man ska ställa av hästarna mitt i sommaren när det är som finast att rida vet inte jag, mina brukar få vila när det är -30 grader istället. Samtliga av mina hästar blir lika glada varje gång de ser att sadeln kommer fram, så det är ju inget som de "slipper".

Hakuna matata!

Tusen
0
#4

För att förhindra maskspridningen bör man inte ha hästarna gåendes i samma hagar året runt. Även om hagarna är stora. Har man möjlighet att byta hagar så är det att föredra. Däremot finns det ingenting som säger att hästar måste vila på sommaren. Hårt tävlande hästar kan behöva få en återhämtningsperiod per år men den kan ske när som helst under året. hästar som används mest till hemmabruk kan mycket väl ridas året runt. Även om de går på bete är det bara att rida på.

Sen är det ju så också att får hästen beta större delen av sommaren kommer den att lagra större delen av sitt årsbehov av vitaminer och mineraler. Det är alltså inte bara höpengar man sparar utan även utlägg för diverse extra tillskott.

kaka1234567
0
#5

Tycker alla hästar ska betta och få leva naturligt de är så de är i mina ögon och de kan arbetas på bettet. Men en månad bör hästen enligt mig få villa man kan inte hålla på och jobba 247. och känna på de naturliga livet. Sen är de mycket viktigt med gräs i hästarnas liv de är ju mycket bättre och naturligare en hö.

_Mvh kaka
_

Medarbetare på Arabiska fullblod,Burfåglar,undulater,Irish Cob och NH ifokus

Lorita
0
#6

Hö är ytterst naturligt, för det är just vad vildhästar skrapar fram under snön eller är på dom förtorkade stäppens gräs, gräs är lyx även för vildhästen.

Däremot är bete billigt mycket billigt om man jämför med hö. När det gäller att ställa hästen är det inte alls nödvändigt för en hobby häst som jobbar max 1-2 timmar om dagen och har ledigt någon gång i veckan.

Sen när hästen ska gå på bete behöver man inte hyra ut den utan hyra in den på bete själv, bete finns det väldigt gott om i vårt land.

Med vänlig hälsning Lorita
Sajtvärd för Konstnärer, Welshponny och Westernridning




[Juniette]
0
#7

Det är ju bara att hyra bete själv.

#5 Hö är ju precis lika naturligt som gräs
sen är det många som inte kan gå på gräs
pga risk för fång. Dom mår bättre att få slippa det.

Gronstedt
0
#8

Det viktiga är inte gräset utan rörelsen och att vara fria att sova, äta, dricka, vandra, vara med andra hästar när man vill. Om man inte har möjlighet att låta hästen uppleva det på lösdrift året runt blir sommarbetet desto viktigare. Om det inte finns så mycket gräs utan man får käka hö för att komplettera är det inget problem, men det bär finnas grönt av något slag som lockar hästarna att ströva omkring, inte bara stå samlade runt höbalen. Om inte annat kan man sätta höet i ena änden av hagen och vattenkaret i den andra, så måste de röra på sig, helst upp och ned i backar.

lisette
0
#9

jag tycker helt ärligt synd om hästar som inte får gå på bete några veckor/månader om året. utantag är hästar som inte kan gå på bete av olika anledningar. fånghästar, tävlingshästar, eksemhästar osv.

blir alltid lika lycklig när det är dags för betessläpp och hästarna är som tokiga över att få komma ut i hagen och de bara springer och springer. det gör mig helt varm i kroppen!

kaka1234567
0
#10

Håller med "9. utom de med tävlings hästar tycker des kan vå lov att betta

_Mvh kaka
_

Medarbetare på Arabiska fullblod,Burfåglar,undulater,Irish Cob och NH ifokus

lisette
0
#11

just när det är tävlingshästar så är de som är inblandade i hästen lite mer försiktiga med hästen. händer ngt så kan det bli dyrt.

Gronstedt
0
#12

#9, 10: Det viktiga är som sagt inte gräset, utan utrymmet och kompisarna. Jag tycker mer synd om alla dessa hästar som går en och en på varsin remsa av en stor gräshage.

lisette
0
#13

#12 jag tycker mer synd om de hästarna som går i en torr hage med en tråkig hög med hö när det finns en stor gräshage en liten bit ifrån. ;)

man märker ju så tydligt på våren att hästarna ratar höet och börjar äta gräset istället.

hur nyttigt är det för en häst att gå i en grushage och få hö några gånger om dagen?

Gronstedt
0
#14

#13: Det har jag inte heller rekommenderat, som du kan läsa ovan. Något att nafsa i, som lockar till att ströva, är viktigt. Men det gör inget om det inte innehåller all näring som behövs, utan måste kompletteras med hö.

[Juniette]
0
#15

#13 Håller med dig om gräs men då under förutsättning att man inte har fånghästar. Fast jag inte har fånghäst gör jag ändå  övergången till bete mkt långsam för att förhindra fång.

lisette
0
#16

#14 fast, handen på hjärtat. hur många ställen har lagom lite gräs och stora strövytor? då måste man ha en himla massa hästar eller själv hålla efter gräset. jag tror det är väldigt svårt att hitta det stället du beskriver.

ju större hagarna är desto länge blir gräset tycker jag. hästarna hinner ju inte äta upp det.

#15  ja om man inte har fånghästar givetvis. det skrev jag längre upp. ;)

[Juniette]
0
#17

#16 oj missadeSkäms

lisette
0
#18

#17 Kyss helt ok. =)

kaka1234567
0
#19

För mig är de gräset som spelar rroll us umgänget och utorna men gräset är nog de viktigaste. Tänk att inte få ätta något färskt ex morot om man nu gillar de bara till lagad. och inte färsk. De vore ju hämskt att alldrig få ätta något så gott. Så¨gräset är gätte viktigt. och gå i en tråkig grus hage är inte roligt

_Mvh kaka
_

Medarbetare på Arabiska fullblod,Burfåglar,undulater,Irish Cob och NH ifokus

Elshira
0
#20

Men hästarna ska ju alltid ha kompisar, stora hagar och kunna springa omkring? Det är i.af standard här… Skillnad om de går i frimärken till hagar givetvis :)

Hakuna matata!

Linnea
0
#21

Den största anledningen till att hästar blir så glada av att komma ut på bete är nog att deras vinterhagar är ganska små.. Gräset är såklart gott men dom behöver sällan enorma mängder. Det är känslan av frihet som får dom uppspelta.

Min ponny går i frimärkshage på vintern och på en gräsremsa nu på sommaren. Ensam. Så blir det när man vill ha bra träningsmöjligheter (vilket jag aldrig haft innan) och ingen vill släppa sin häst med ens egen.

Skynda långsamt så går det fortare.

Ricko
0
#22

Nej alltså jag tänkte aldrig på just att man ska låta sin häst gå på bete för att vila. Dem som hyr sommarhästar rider ju oftast lika mycker som en själv skulle göra i vanliga fall.

I sommar hyrde min kompis t.ex en Fjording i 6 veckor och hon red ju/eller körde nästan lika mycket som han vanligen brukade ridas, 

Jag tänkte mest bara just hur man ska göra om man inte hittar något bete till hästen för hästen skull just att det som några sa ska få spriga omkring och känna sig lite friare än vanligt, även om hästen annars går i en fin och rymlig hage resterande året.

Själv bor jag ju i en by på landet så om jag fortfarande bor kvar här när jag skaffar häst borde det ju inte vara så svårt att hyra mark under sommaren som bete. Men hur gör man då om där jag hyr marken ligger på andra sidan byn och lagården/vindskyddet som h*n brukar vara i, i vanliga fall är på andra sidan byn? Förstår ni hur jag menar? Glad

// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se

Tusen
1
#23

Hästen kan väl gå ute dygnet runt under sommaren och om det bara finns lite träd som den kan få skugga ifrån så klarar den sig säkert utan både stall och vindskydd.

Ricko
0
#24

#23 Ja i och för sig.. Den borde ju vara ganska van efter ett tag här i Nästansjö, Västerbotten. Här där det brukar bli regninga&kalla sommrar, och minus 30 på vintern haha x)

Nej men det kommer säkert lösa sig. Blir alltid så jäkla upp stressad när jag kommer på något som jag inte vet hur det ska lösa sig och jag samtidigt inte kan försöka lösa det när det är flera år kvar :P

// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se

Tusen
0
#25

#24 fast det är väl inte -30 grader på sommaren och är sommaren regning kan man ju alltid lägga ett regntäcke på hästen.

Ricko
0
#26

#25 Nej självklart inte :) Menar bara att om jag haft hästen 1 vinter innan här är den nog van vid kyla också ;)

// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se

Tusen
0
Ricko
0
#28

#27 Flört

// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se