Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: övrigt
Läst 1917 ggr
BeatriceHolmberg
0

"Osportsliga föräldrar ska utbildas"

Smålands ridsportförbund kommer till hösten att starta en obligatorisk utbildning om hur man ska bete sig mot varandra. Detta pga dåligt uppförande på tävlingar från bla en del föräldrar.

Läs mer här.

Vad tror ni om detta?

viktoria91
0
#1

på tiden! har sett en del otrevliga föräldrar dels mot andras barn eller dem sagt till sina egna barn att oiska på hästen.

Zaphix
0
#2

Mycket bra idé!

Fotbollsdomare kan avvisa föräldrar som blir för jobbiga både mot sina barn och mot domaren. Jag tycker att det borde praktiseras på ponnytävlingar också, tycker synd om många barn och vad de får stå ut med. Är verkligen något som ridsportförbundet måste ta tag i.

"Slåss med drakar, befria prinsessor, döda varulvar.. Det är att leva."

Min och Dackes blogg

Zadeira
0
#3

Det är ju jättebra! Det finns många föräldrar inom sportvärlden som antingen bryr sig för mycket eller för lite, och ridsporten är inget undantag. Känns som en mycket bra tanke med en utbildning i hur man ska bete sig mot varandra. Det är sjukt att det ska behövas, men förhoppningsvis får det iallafall några att tänka efter.

lisette
0
#4

hur kan man inte tycka att det är en bra idé? de som har synpunkter är väl de som beter sig dåligt…

sen ska det ju verkligen inte behövas en utbildning….

WinterPrince
0
#5

Eftersom det är smålands ridsportsförbund så antar jag att det är pga det som hänt på Ljungby ridklubb. Där ställde de in årets tävling och det var väl främst för att föräldrar betätt sig illa mot de stackare som ställer upp och jobbar ideellt.