Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: foder
Läst 2157 ggr
EmmaVarg
0

Vilken hästsort äter mest och minst?

Vad tror ni för hästraser/sorter äter mest och vad fär hästraser/sorter som äter minst ?  _Räkna inte in miniatyrhäst (!)
_

( detta är bara för jag har tråkigt och skulle vara lite kul att veta) :p

Cilla89a
0
#1

Ganska logiskt är det väl så att alla mindre hästar äter mindre än alla större hästar, t.ex, en shettis äter mindre än en nordsvensk.

Medarbetare på Dressyr.ifokus

Tarragona
0
#2

Ädlare hästar behöver oftast mer.
Tex fullblod,vbl är oftast mer svårfödda än kallblodsraserna.

Zadeira
0
#3

Jag skulle säga som #1, mindre raser äter givetvis mindre mängd. Men sen hur det ligger till med vilken ras som behöver äta mest respektive minst i förhållande till sin egen ras kroppsstorlek har jag ingen aning om.

Nu tänker jag ju bort allt som har med användingsområde av hästen att göra och sådär, för ska man ta det i beräkning kan man ju egentligen inte peka ut någon speciell ras.

Alex
0
#4

Kallblod är ju i regel mer lättfödda än varmblod. Så går man efter det skulle jag säga att små kallblod äter minst och stora varmblod mest.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Tusen
0
#5

Ju mer piggoch rörlih hästen är dessto mer foder behöver den. Ett kallblod brukar röra sig mer ekonomiskt än t.ex ett fullblod (Förlåt alla för min generalisering). Men annars är det väl just så att små äter mindre än stora, fast det är ändå individen som avgör mängden den behöver.

Våra russ äter t.ex 10 kg hö/dag under vintern medans varmbloden klarar sig på 7 kg/dag. Men då går russen på lösdrift (tränas hårt 5 dagar i veckan) och varmblodet står stallad (tränas 3 dagar i veckan).

ThunderClap
0
#6

Räknar man på hur mkt hästen äter i jämförelse på sin storlek så skulle jag slå på att ädlare hästar med högförbräning som är i träning är de som äter mest.

Min lilla fullblodshingst på 155cm, 510kg i fint hull och hyffsat med muskler i normal ridhästträning åt omkring 22kg hösilage och 6kg krafftfoder om dagen.
Min nuvarande halvblodsvalack på 168cm, 600kg, som är fet i knappt existerande träning äter omkring 11kg hösilage och 1,5kg krafftfoder om dagen.