Harry har fått mugg :(
Igår upptäckte jag mugg hos lillkillen.
Bägge fram och bägge bak varav ena bak blivit svullet.
Så idag ryker allt det fina hovskägget av. Får låna klippmaskin av hon som äger stallet och sen ska jag försöka utröna hurvida svullnaden är pga muggen elelr pga ett sår som inte är muggrelaterat.
Stallägaren sa att hon ska hjälpa mig att titta på honom om det är mugg. Det luktade mugg om de smulor jag lyckades pilla bort igår.
Men det är lögn och förtal att försöka smörja in hans karleder med salva med allt det hovskägget. Så efter idag kommer han se ut som en hobbypudel…..
Funderar även på att offta några nylonstrumpbyxor att dra över benen på hono mför att skydda mot smuts…. vad tror ni om det?
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

Jag tror inte att strumpbyxorna kommer hålla…idén var bra men jag tror inte det kommer hålla samt att smutsvatten tar sig ändå in genom strumpbyxornas fibrer.
Det är ett helsicke med mugg….jag har hållt på sen 19/12 med Mirabils ben som fick lymfangit blixtsnabbt av mugg. Han blev bra men har nu igen fått lite mugg som jag behandlar. Jag är bara glad åt snön nu, som jag annars klarar mig utan, för då är hans ben iaf rena och jag slipper tvätta av dom varje dag.
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.
Mina ridskoleponnyer har nästan mugg året runt… Som tur är får de mkt sällan ens svullna ben eller några bekymer med dem. Säger bara att det är att raka av det om han har något hovskägg, vi har inga tinkrar med hovskägg längre, det går inte.
Tror som CBA, att det kommer komma in smuts ändå under strumpbyxan.

Köp Salsyvase 2% kanonbra mot mugg
Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

testa att tvätta med vatten o lite grönsåpa. sen så är helosan och fyra s salvan lr vad den heter (den som luktar tjära) bra..
Det absolut bästa är Socatyl, receptbelagd dock…

Min ponny hade svåra muggfall (finns det ordet? ;)) när vi precis hade fått honom… Han fick rasp också, men haltade aldrig. Han har rätt så mycket hovskägg så det åkte bort och sedan så har vi testat med alla sorters produkter och ingenting har hjälpt, inte grönsopa, inte helosan osv… Vi började tvätta det med virkon utspätt i vatten varje gång vi kom till stallet, innan vi lämnade stallet så vi till att det var rent och torrt och tog då på en fet kortison (locoid). Efter några dagar var allt försvunnet. ;) Men tänk på att hästarna kan reagera väldigt olika på virkon, det sved på Bino men det var nånting vi var tvungna att göra…

Gobbans mugg försvann rätt så snabbt. Tvättade först med såpa då blev det bara bättre men försvann inte. Då tog jag lactacyd och tvättade med och sedan torkade jag. Sedan en tjock salva både över natten i boxen och när han gick ut. Det skyddade mot vätan och salvan satt kvar när han kom in igen. Nu är det borta och just nu är det ju snö så då får han inget mugg.
Har inte ni snö Lina?
#5 Socatyl är jättebra mot mycket, men jag har fått höra att de inte tillverkar Socatyl längre?!
Delad glädje är dubbel glädje :)
#8 jag vet faktiskt inte, fick låna lite i somras av en kompis mot pållans mugg…

shirlan har me fått mugg :-(
#7: Mugg är verkligen ett litet helsike, vi har mycket mugg i tsallet och Yrla har faktiskt rätt mycket nu.. =( vi hade snö i ca två dagar här i Vänersborg… vi får väl se hur vädret blir härnäst..
Då vår arab hade mugg så prövades en hel del olika salvor,det som till slut hjälpte var penicellin som dom ger åt kossorna när de har juverinflammation.Vi smörjde karleden två gånger om dagen och det försvann.Det var en veterinär som ordinerade det.
hur ser man mugg ? är verkligen dålig på sånt, och har tänkt på det mycket när jag är hos jango…
#13# Har bild på andra datorn men frågan är hur mkt man kan se och hur jag ska få bort syrran och farsan där ifrån…*hmmm*
haha, putta ! :)
Okie, efter en hel del överläggande med Stallägaren så har vi kommit frma till att det borde vara Fot-skabb
Något som faktiskt kan drabba hästar på lösdrift och ligga dolt tills det blir fuktigt och äckligt i hovskägget. Och det är vanligast på unghästar, äldre hästar är "immuna" men kan ändå få det.
Ingen vet har vart ute för hon hade itne tid, men hon skrev ut ett prepareat som heter Sebacil vet. 10ml till 5 liter vatten. Eftersom vi klippt bort allt hovskägg och kollat nära inpå så såg det itne vackert ut. Han behandlades igår och nästa vecka på fredag ska han behandlas igen.
Jag tog före och efterbilder på hans ben, ska bara be sambon lägga in dom okcså ^^
Han ser heltöntig ut utan hovskägg och dom andra i stallet undrade vad han hade råkat ut för igår.
Men det som gör att vi inte tror att det är mugg är att sårskorporna inte är stenhårda utan snarare mjuka och sega och klumpar ihopa håren på benen.
Sedan har han ful päls i ansiktet, det ser ut som om han har skrubbat sig en massa. Och han har slagit en hel del med sina framben i boxen på morgnarna och det är ju klart, om det är skabbkvalster så kliar dom ju en förfärlig massa.
Så igår svampade jag in hela Harry i det här medlet. Han vart inte glad på mig, o tro det ja, det var ju kallt ute…. Parkerade honom direkt in i sin box när jag blötat in honom med medlet.
Om det inte är kvalster utan nån annan ohyra, så tar detta medlet det också det är anti-parisit-medel. För Lill som har stallet tyckte det såg ut som om ha nhade nån sorts ägg i pälsen på benen…. men jag vet inte jag….. Skönt var iaf att det itne blev någon masshysteri i stalelt utan alla lugnt o sansat accepterade att det fungerade sålänge han får medicin mot det.
Men om det inte är skabb elelr andra ohyror så kan det vara svåra fuktexem, och är det fuktexem ska jag köpa mig en hårfön och sen får jag/skötaren föna honomn var gång han ska in i stallet så han blir torr i benen.
Däremot så provade vi att hålla en klippmaskin nära honom, o det gick super. den var ltiet läskig i början och jäklar vad den lät. Men han accepterade att man höll den mot hans bog och sen hade ajg så ont i öronen att vi stängde av eländet ^^ o harry brydde sig inte om det något nämnvärt.
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.
oj, det fanns massa saker det kunde vara…och jag vet knappt vad nått är…
Bubbel,
Skabb är ett kvalster som lever i hårsäckarna hos djur, och när dom livnär sig på hårstråna och på vävnaden i hårsäcken så kliar dom massor.
Loppor och löss suger blod och lägger ägg på djurens hårstrån nära huden. Saliven kliar hos dem precis som hos mygg.
Fuktexem, ja är vad det låter som. Exem orsakade av fukt.
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

#18# Då var det nog därför som han inte sprang rent på filmen nyss. Han hade ont av det. Jag tittade inte på filmen men det var ju något med benen iaf?
Gejsa, jo det kan ju ha vart det som var på gång….
och nu känenr man sig jättehemsk som matte att man "missat" det men man kan inte gå ner i hårsäckarna o kontrollera hästen vid en visitation…. och fotskabb uppträder på vintern oftast iaf enl dom böcker jag läst i.
Däremot så har det redan blivit bättre av behandlingen idag…. På hans huvud så var han alldeles "mjällig" fullt emd smått vitt bös som man kunde borsta väck. Bös som troligen är parasiter av diverse slag. Så det verkar ha hjälpt litet iaf.
Och på benen är han itne lika kletig längre, så idag kunde man pilla bort krustorna, som inte sitter fast i huden utan i pälsen som någon sorts seg gegga. en gegga som luktar som när en hund är yberskitig i öronen. Eller har skabb så det är troligtvis fotskabb med tanke på lukten :S
har tagit hem alla borstar o så nu så jag ska decinficera dem okcså….
Bilder på hovskägget kommer under morgondagen…
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

#20# Ja, det är ju skönt när man hittar felen. I det här fallet var det ju inte så farligt som tex en hälta. *ler*
Aj så besvärligt! Hoppas det löser sig….

usch då. stackars prins harry..
Gejsa, jo hellre skabb än en hälta……
o eftersom vetten ringde in receptet så blev det "bara" 350 kr o inte det plus vetrinärarvode….. så det vart rätt ok.
bilderna är inlagda men jag vette gudrna var p åsin dator sambon stoppade dem :S
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

Ja, hälta kan bli väldigt kostsamt innan och om dom hittar felet isf. Man får vara tacksam så länge det inte är sånt fel på mina hästar.
Jag är lycklig över att Harry är ordentligt försäkrad….. med fast självrisk….
Imorrn är det hästskötaren som åker ut o fixar i stallet :D
Har fått 2 st 20-åriga tjejer som ska hjälpa till och det är wunderbar! :D
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

Grattis till medhjälparna, hoppas dom sköter det bättre än dom förra.
Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst
Bebbe, tack. Jag hoppas ju det då bägge är "vuxna" och inte är ute efter ridningen utan är ute efter samvaron med hästen. Så det känns rätt så bra.
Senare i veckan ska vi följa upp med tjejerna så att det verklgien är dom som bestämmer och inte Harry ^^
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.
åh, skönt för dig att du hittat några andra nu ! hoppas dom är vad du söker!

#26# Fast självrisk har jag med men bara till maj eller något. Gick ju över till Folksam för att dom hade det. Men har tagit bort det igen och Agria tog det. Dom som jag hade från början. Suck! Vilket bolag har du?
Gejsa, ajg har Agria. Till både häst o katter.
Ska bli spännande o se hur det går för Jessica idag, hon skulel ev gå en promenad med harry idag….
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

Ja, jag anade att du hade det. Din lyckost. *ler* Gick över till Folksam för ca 3-4 år sedan. Men har ångrat det nu. Har haft Agria så länge jag kan minnas annars.
Du får skriva och berätta hur det gick.
Det har blivit litet bättre men imorrn ska jag klippa hovskägget igen, det vart rätt ojämnt och sen ska jag pilla på sårskorporna, ska även ta emd salysyvase-salvan och smeta på en del av krustorna……
samt ta emd en engångshyvel om jag hittar, dom rä bra att dra bort gmeck med……
tömkörde idag o ha ngick osm en klocka!
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

Vad bra att ni hittade orsaken så snabbt och att behandlingen ger resultat.
Reddie fick mugg i December men såpa och helosan fungerar bra för oss.
Lycka till med de nya skötarna och att de har rätt kunskap för att utveckla Harrypojken i rätt riktning
Nu har en ( inte min ridlärares) häst (connemara) fått mugg på vä bak & fram : /
Så ,sista behandlingen gjord idag……
ska rigna vet på måndag o höra hur jag sen vet att ha när helt frisk…..
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.