Sjuk häst och stort dilemma..
Jag har en ponny med COPD (kronisk obstruktiv lungsjukdom), sommarexem och tendenser till fång.
Mitt stora problem är att han aldrig kan vara helt frisk eller rättare sagt få vila från sjukdommar..
På sommaren är det exemet som spökar och även risken för fång. På vintern är det lungorna.
Hur ska man egentligen göra med denna lilla fina ponny..?
Lösdrift hade varit optimalt för lungornas skull, men på sommaren tar exemet överhand. Han går med exemtäcke och det hjälper skapligt om inte hagkompisen biter sönder det allt för fort (innan jag hinner laga extratäcket. Sedan är det risken för fång och att jag idag inte har någon som helst möjlighet till lösdrift.
Håller stallmiljön så dammfri det bara går efter konstens alla regler och råd från vet.
Tips och råd??
Fler med hästar som har COPD?

vad innebär COPD?
knepig situation. hur har du honom nu, och hur funkar det?
utebox och en grushage? frisk luft och inget gräs.
Medarbetare på Dressyr.ifokus

Hej…
Känner igen din situation lite grann. Min ponny har lätt för fång och kolik + har exem och bronkit.
Jag har helt enkelt löst det så att allt grovfoder blöts, han går på lösdrift, görs iordning utomhus istället för på stall gången. Mkt och varierad träning. På eftermiddag eller kväll får han proviva blåbärs soppa med microbalans.
På sommaren får han gå på nätterna i jordhage med hö och dagarna får han gå kortare stunder på bete och resten av tiden i en hage men avbetat tunt bete.
Hans exem sköts med första hjälpen spray (vi letar täcka då vi tänkt prova det med) men han kliar inte sönder sig utan får stubb på sommaren.
Dock så är ju Tuffis för det mesta frisk, det är bara när han väl är dålig som han verkligen är sjuk.
Fånget och koliken klarar han sig bra från med träning och tunt bete och ett "bra" fång hö så att säga.+ provivan och microbalansen.
Exemet klarar han bra med första hjälpen spray, då han inte kliar sig hela tiden eller kliar upp sår eller nått. (men som sagt ska prova täcke, då jag gärna vill ha tillbaka hans långa vackra man).
Och bronkiten går bra i lösdrift med allt grovfoder vattnat. + att han görs iordning utom hus. (sist vet va ute sa hon att vore det inte för att hon viste om det hade hon inte trott att det var en bronkit häst alls).
Det är hur vi gör. Kanske det kan hjälpa något? Lycka till med din pärla.
#1 Lite kortfattat så är COPD som sagt en kronisk luftvägssjukdom (detsamma som KOL hos människan). Alveolerna (lungblåsorna i lungorna) spricker och därmed får de sämre syresättning (kan inte ta upp syret iom färre alveoler). Det kommer ofta från en allergi mot damm och/eller mögel och tar man inte bort orsaken till allergin kan de utveckla COPD. Ska tydligen vara ärftligt..
#2 Skönt att höra att det finns fler med hästar med flera sjukdommar i livet och att ni klarar av att hantera alla sjukdommarna.
Jag har ju som sagt ingen möjlighet till lösdrift, men skulle önska att jag åtminstånde kunde bygga en utebox, men min far som äger stallet var inte så pigg på det. Han tycker att det inte finns någon mening att spara en häst som är så sjuk..
Men han är ju sååå underbar med barnen. Min 3½ åring kan rida och leda honom själv och hur många ponnier klarar det? Inte någon av mina andra iaf..
Känner mig så dum ibland som låter honom gå såhär, men jag älskar den här ponnyn… Visst måste de kunna leva ett bra liv trots sina sjukdommar? *hoppas*

känner du att du orkar med det - så visst.
den dagen du funderar på att sälja, då hade jag börjat fundera. en sådan häst hade jag nog avlivat, du vet aldrig var den kan hamna. folk har lätt att ta sig vatten över huvudet och kanske inte inse vilket bekymmer de skaffat sig.
hur gammal är hästen? och varför har du de funderingarna du har?
Jag har inga funderingar på att sälja! Han ska vara kvar hos mig så länge det fungerar för honom. Sedan får han vandra vidare.
Han är född -00, men jag frågar mig själv ibland om det är humant att spara hästen. Jag har aldrig behövt avliva en häst (peppar peppar) och ser inte fram emot den dagen jag blir tvungen.
MEN jag vill ju inte på något sätt plåga hästen för att jag ska slippa ta det beslutet..
Var drar man gränsen? Hur länge är det humant att låta en häst leva med sina sjukdommar? När MÅSTE man fatta ett sådant beslut?
Varför jag funderar på detta är för att jag anser att det är mitt ansvar som djurägare att djuren ska leva ett bra liv och slippa onödigt lidande.
Men vad är onödigt lidande? Ja, ni förstår..

Jag har en med COPD. Förra vintern var han helt symtomfri. I hans fall räckte det att byta ut halmen + att han får Nostrilvet när han går in i stallet på kvällen.
Skynda långsamt så går det fortare.
#6 Det låter ju underbart! =) Det måste testas!
hade jag varit du så hade jag tagit bort häst stackarn.
#8 Jag ska åtminstånde göra ett försök med NostrilVet.

#9 Det har funkat superbra på sk hosthästar. Jag var med i studien på Bollerup när den gjordes.
Skynda långsamt så går det fortare.

#3 klart det blir mkt jobb men med en så underbar individ så får man ju det tillbaka när man ser att de blir frisk(låter som din lille är ganska lik Tuffe). Jag vet ju inte hur dålig din ponny är eller hur länge han varit det.
Är de väldigt sjuka och det inte ger med sig får man väl ge med sig innan det är försent (Dessutom brukar man ju se på dom om dom själv fortfarande kämpar). Har sett ponnyer som varit lika sjuka lika länge men vissa "slåss" fortfarande, de vill klara detta och andra har get upp. Vilket i mitt fall också varit en faktor.
När Tuffe fick bronkiten så var han verkligen jätte dålig och det gick lite i vågor. Den vintern övervägde jag avlivning och oj vad det var jobbigt. Men Tuffis hade inte gett sig så vi gav det en chans till (ja, det kunde varit en chans för mkt) men det tog sig, och Tuffe kämpade och vi kämpade och idag kan man knappt tro att han är bronkit häst, han skulle nog inte ens ses som host häst.
Har hästen inte gett sig och den verkligen kan få vara häst (frisk) så att säga så är det i mina ögon värt det. Titta på bilderna på Tuffe kan man tro att han varit i princip "döende"?
I mina ögon har han ett fungerande häst liv.

Min häst är lusern -och pollenallergiker. Nostrilvet har fungerat bra.
Helt otroligt! Pållen fick första puffen igår, idag är han en helt annan häst! Pigg och glad och inte alls tungandad.
Jag hoppades ju på att det skulle hjälpa med NostrilVet, men att det skulle bli såhär bra?!
Inte ens läkemedel utskrivna av vet. har hjälpt såhär bra.
TACK för tipset Athletichorses!!

#13 Varsågod så bra att det blev bättre!
Skynda långsamt så går det fortare.
Hästen är kroniker så för den skull, ta bort den för den då tillståndet förvärras. Mvh
#15 Nja.. Tillståndet förvärras endast om hästen fortsätts utsättas för det ämne den är allergisk mot. Hästen kan inte bli bra eller bättre, men det måste inte förvärras.
Det är precis som människor med KOL. Slutar de röka blir de inte sämre, men de blir heller inte bättre.
#16 Jo, med tiden så förvärras det precis som med kol på människa, och som med människor avtar lungkapasiteten och man går en lång och plågsam död till mötes…..man kvävs när tillståndet har gott tillräkligt långt…..är det så vi ska behandlar våra djur som är beroende av oss?
#17 Ja, om man fortsätter utsätta sig för det ämne man reagerar så mot så går det utför. MEN om man som människa slutar röka så blir man inte sämre. Man blir som sagt inte heller bättre. Man får leva med den lungkapaciteten man har tills man går vidare.
Fortsätter man röka så finns det snart inga alveoler kvar och då kvävs man till döds.
Nu är det ju svårt för dig att veta HUR sjuk min häst är och jag skulla aldrig låta honom lida. Det med.tekninska hjälpmedlet fungerar så otroligt bra att i dagsläget kommer jag inte att ta bort honom. Blir han sedan sämre får jag ta det beslutet då.
#18 Jag är glad för att du känner förhoppning för din häst, men ännu gladare är jag att det etiska tänkandet ang. våra djurs väl och ve skiljer sej……uppdatera gärna hur det går för din häst, då jag är intresserad av hur det går för den och följer dina inlägg. Mvh
Jag håller med animal-3, så länge hästen själv är beredd att kämpa så kan du göra det också. Så länge den kan ha ett vettigt och riktigt hästliv så kan man kämpa. Den dagen då hästen inte kan det då får man tänka om.
Roligt att det verkar fungera med nostrilvet!
lurvponnyn.vimeddjur.se

Min är också kroniskt sjuk men i vintras var han symtomfri (obs ej frisk, det blir de aldrig) och så länge han är symtomfri så blir han inte heller sämre. Det är när de får sk anfall som jag kallar det, när de får symtom helt enkelt, det är då de riskerar att få sämre lungkapacitet. Så en symtomfri häst blir inte sämre.
Skynda långsamt så går det fortare.
#19 Jag lovar att uppdatera. Nu tredje dagen med NostrilVet fortfarande pigg och inte tungandad! *jippi*
Ska inhandla en NostrilVet för människor till min KOL-sjuka mamma och se om det kanske kan ha en bra effekt även där. 

#22 Det funkar säkert på din mamma också, min mamma är pollenallergiker bla och hon har nån liknande medicin.
Skynda långsamt så går det fortare.
#21 Ja, så är det! Har hästen inga symptom utsätts inte hästen för de allergena ämnena. Däremot kan man ju ge medicin för symptomen och då är det ju inte säkert att de inte blir sämre.
Ang. NostrilVet verkar det ju väldigt lovande då de allergena ämnena inte kan tas upp av kroppen utan bara passerar matsmältningsorganen och försvinner ut.