hur ska ni fira jul?
själv ska vi bjuda in min släkt hit på julafton för att fira våran första jul i vårt nya hem 
vi kommer att vara 11 vuxna och 5 barn och 1 tomte 
Jag firar hemma med:
Mamma, pappa, brorsan och hans fästmö, styvsyrran, mamma och pappas kompisar och deras två barn plus 4 hundar.
Det kommer bli världens kaos =P
Antagligen hemma hos syrran i Tystberga (Sörmanland) med familjen. Både min familj, syrrans och hennes makes familj.
Lyrik tar stallägaren hand om, har ju full skötsel alla dagar =)

Först är vi hemma hos min farmor och sedan åker vi hem till brorsan. på juldagen åker vi till min svärmor (12 mil bort) och stannar där över natten.
Men min mamma, min pappa och min syster i Brasilien, på stranden.. ;)
Jag kommer fira den hemhemma tillsammans med familjen. För första gången så firar vi den ensamma, innan så har vi firat tillsammans med störredelen av pappas släkt. Dessutom firar min syster julafton tillsammans med sin sambos familj (hon kommer på juldagen)
*suck* jag gillar inte att traditionerna förändras, men ibland måste de det

Vi är som vanligt hemma hos oss. Min mamma är själv och snart 80 år så hon orkar inte. Min svärmor är själv och är 80 år så hon orkar inte heller. Så dom två kommer hit och gubbens bror, min syster och hennes dotter. Så vi blir 8 vuxna. Jag räknar vår dotter som snart fyller 18 år som vuxen nu. *ler*

Hos min mamma och hennes sambo. Det blir jag, min sambo och hans två barn, min syster och hennes man och deras lilla dotter, min pappa (inte firat med honom på 22 år då han bor i Värmland) och mammas sambos föräldrar och barn med pojvän/flickvän…..så det blir riktigt rolig jul i år….men tyvärr väldigt stressig för min del.

Först ska vi till Mikkes mamma o fira där med hans bror o brorsbarn, sen ska vi hem till min bror o fira där med resten av familjen om jag inte är uppe på BB har himla ont nu!! Ska väl inte planera för mycket!
Ska först åka upp till stallet på julaftonsritt fr 8-11 på morgonen. Sen åker jag väl hem o så. Sen brukar vi åka till farmor m släkten. =)

Varför har du ont då Marre? Vad säger doktorn.
Med mamma, pappa, mormor, morfar, min morbror och hans flickvän (som inte kan svenska). Syrran blir tyvärr inte hemma då hon måste jobba. :(
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

ska fira jul med min pappa och släkten på hans sida. egentligen vill jag inte fira ngn jul, har verkligen ingen lust… julen handlar ju bara om pengar eg, ja menar till alla julklappar å skit. skulle va bättre om man inte köpte några julklappar och bara firade genom att va med dom man verkligen gillar…
Jag kommer vara ensam på julafton, mamma och pappa åker bort. Eller jag har ju pojkvännen. Men det är ju inte riktigt samma sak. Eh, gillar inte jul ändå :)
Jag kommer fita jul med min kor, min far. mina 2 systrar, min morfar och min moster och kusin :) Sen ska jag träffa killen på kvällen också!
/ Sara & Casper
med mamma, mammas gubbe, syster och johan, sen johans mamma, hennes gubbe och alla hundra barn, 3 iof, men beter sig som 100………..men det blir nog roligt ! :)

jag ska till mim mormor, jippi. med det bästa med jlen är julsftons morron när man ska fodra hästarna. med det kanske inte blir so mysigt i år eftersom det är typ 8 plus och lerväling, 100% julstäming.
Hemma med mamma, pappa och min syster :) Vi bor ju på gård, så vi kan ju inte köra ifrån våra hästar :P

julafton stressar vi iväg till släkten, på juldan kommer pappa hit och firar…

Jag och min familj, min mamma och min mormor åker hem till mina svärföräldrar och firar jul, samt att makens bror oxå kommer.
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

#15 hur gick det med mostern förresten?
jag ska åka till mina föräldrar, fira där med mina brödrar +svägerskor +brorsöner och lilla mormor. men det blir till att åka hem relativt tidigt. hundarna är hemma själv ju… grannen tar in hästarna till mig :D
annandag jul ska vi till andreas föräldrar *fasar för*

Den 23 ska vi vara hos mina föräldrar i skanör, där kommer min bror, svägerska, morfar och farfar vara. Mysigt, + att jag kan med gått samvete gå till farmors grav.
Julafton hos oss. 10 pers + 7 hundar Hummmm undrar hur detta ska gå

ska till ina kusiner, vet inte hur många vi blir.. ^^
men mamma, pappa. jag o lillebror, morfar, morbro + fru deras 3 barn (fast tror att ena 'barnet' skulle utomlands ^^) sen deras mormor/morfar.. :)

det blir julfirande i flera dagar för mej…… olika ställen…. älskar julen!!!!
jodå lisette, det löste sig, eller ja, hah, mamma sa ifrån. och mormor förstog. det gick så himla enkelt om man jämför med förra året då det tog hus i helvete. men hur moster tog det, det vet jag inte…;)
Kollar ni alla fortfarande på Kalle Anka och allt det som börjar klockan 3 på julafton? :) :$
/ Sara & Casper
#25 självklart, men är ju bara 11 ^^
Kalle anka here I come! *LOL*

#10 nu har jag vart på förlossningen i 24 timmar utan att få någe svar…har lite småblödningar o så.
De kommer väl ev att snitta tidigare än 2/1
Så nu får jag sitta här hemma o inte göra något alls…

#27# Oj då, det var inte bra marre. Vad säger dom om blödningarna då? Det är inte farligt menar jag?

#28 Det ända de sa var att jag skulle komma tillbaka om det blev värre, ingenting annat, förutom att barnet mår bra. O det är ju huvudsaken!!!
Hehe ;) Kalle Anka är så bra^^
/ Sara & Casper
#30 välkommen till klubben 

#25 Jag har tittat på Kalle varje år och har inte missat det en enda gång :o)
#27 Jag fick oxå blödningar, 7 veckor innan sagt datum. Den första var ganska stor så jag låg på observation i 3 dygn med småvärkar. När värkarna var borta fick jag åka hem med stränga order om att sitta still, jag fick knappt gå på toa.
Efter 2 veckor kom en blödning till och när vi kom till förlossningen för kontroll var det redan på gång och jag var öppen flera centimeter. Han kom 5 veckor för tidigt.
Det går bra detta, du får sitta riktigt stilla så barnet kommer på rätt sida om året :o)
Sköt om dig och låt andra passa upp på dig nu!!
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.

#32 Tack så mycket…Mikke gör det mesta redan nu då jag har ont i ryggen o så..fick rejäl foglossning när jag var i v 17!
De kollade om jag hade öppnat mig men det hade jag inte. De skulle göra en koll till innan jag åkte hem, men det gjorde de inte. Om två veckor ska jag ju snittas så jag hoppas att det blir då! Vill inte ha ett barn i slutet av december…Brorsans unge fyller den 28/12 han klagar varje år över detta, men nu ska nog det oxå vara över för han fyller 20 i år.
Blir jul nere i Tystberga hos syrran. Mamma, pappa, jag, Doris, Syrran med make, 3 barn, deras farfar och farmor, ev mer släkt på den sidan.
Åker antaglingen ner på lör kväll eller sön morgon. Har ju 2 katter hemma, de klarar sig själva 1 dygn om man lägger fram ordentligt med mat. Åker då hem juldags kväll.
Hästen tar stallägaren hand om, har full skötsel alla dagar i veckan. =)
Julafton: Hos svärmor
Juldagen: Hos svärfar
Annandan: Mina päron får komma till oss..
Fullt upp!
oj nu blev det uppdatering i julefirandet, pappa med sambo och syskon kommer med. herregud. min första jul på 17 år med mamma och pappa i samma hus. de ni !
men ack så skönt det ska bli, att slippa ÅKA RUNT hela julafton.
och marre, lycka till och ta hand om dig och bebben :)
Hehe, :) Kul att det verkar vara några som kollar på Kalle Anka iaf ;P Då behöver jag inte känna mig ensam ;)
/ Sara & Casper
kalle anka är ett måste ju!! O.O
“A single dream is more powerful than a thousand realities.”
― J.R.R. Tolkien
http://www.fyllepenna.net
kalle kollar jag med på, med ett halvt öga iaf, tycker dendär ååh vet inte vad den heter, men han som barabamabapapapssiiohiooohooo är sååååå irriterande…

hackspetten? har den som smssignal… :D

Det blir bara vi, familjen på julafton annandagen åker vi till min mans ena syster och äter kalkon, det är hennes lott hans andra syster ha midsommar och vi har kräftskivan 

Kalle Anka har jag missat i många år nu pga jag sköter ju maten och disken eftersom vi är hemma hos oss. Brukar höra ljudet från tv:n iaf när dom andra tittar. Om dom hinner i jul. Vi ska äta kl 14 har jag bestämt.
Ok, marre hoppas på tur nu då och att allt går bra. Hör av dig när du ligger på bb vet jag och tala om vad du fick. *ler*

Det blir massa julfirande som vanligt med separerade föräldrar osv. Firar i 4 dagar på olika ställen. på lördag här hemma, på söndag hos mormor, på måndag hos pappa och på tisdag hos faster!

Vi firar julafton hos Nattis och hennes föräldrar, det har vi gjort sen Nattis föddes, detta blir nionde julen, Inge tittar på Kalle Anka mens jag ger hästarna lite för tidig måltid, men är hemma igen vid 8 tiden, då får dom på fyllning och sen nattamad vid 23tiden.
Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst
Jag måste vara hemma och fira jul med mina föräldrar. För att klara mig egenom det ska jag övderdosa på lugnande, alvedon och en skvätt sprit.

#45# Måste och måste! Har du ingen respekt för dina föräldrar? Tänk om dom visste vad du skrev här. Inget trevligt alls.
Var tacksam att du har dom i livet än i stället.
Ursäkta, har du någon aning om hur mina föräldrar behandlar mig..?
Eftersom du inte har någon anning om hur mina föräldrar är, eller hur min situation ser ut, undrar jag över vad du anser gör det rätt för dig att kritisera min rätt att uttrycka mig på ett internetforum.
Var tacksam för att jag har dem istället för vad --?
Du är inte medveten om att jag är 18år, inte klarat av att gå i skolan på ca 3år pga av psykiska problem, som i stort sett bara kommer ifrån dem. Du visste inte om att jag gått i psykiatrisk vård i ca 5år och på antal olika preparat för att övht inte bli så deprimerad att jag gör något rejält dumt (där även att ta självmord ingår)..? Du är inte medveten om att förra julaftonsdagen så ägnade jag större delen av dagen åt att sitta och hålla min stora syster i handen medans hon grät och skrek på min pappa…? Du är inte medveten om att jag är diagnoserad med flertal problem/sjukdomar psykoligiskt som kommer ifrån min barndom och hur framförallt min mamma behandlar mig (och min syster)..?
Ursäkta, men visa lite respekt och ödmjukhet för andras situationer som DU inte vet någonting om.
Nu är jag riktit arg här Gejsa.
Vad fan har du för rätt att komma här och säga till mig om hur jag ska känna?
Det om något är väll respektlöst! Att trampa på andra människor, att inte ha respekt för hur dem känner i deras situationer.
Du är fan ca 30år äldre än mig och borde ha bättre insikt än så här! Hur kan du vara så jävla gamal och inte förså att alla inte lever lika dana liv som du gör?
Shame on you.

#47# Att du har problem det märker jag. Men som du skrev så får du räkna med att någon opponerar sig. Det finns tex unga flickor här som verkligen gillar sina föräldrar.
Och mår man så dåligt så måste man inte åka dit isf. Då är det nog bättre att stanna hemma hos sig själv tyvärr.
Sedan tycker jag att du ska tagga ner. Så fort något går emot dig så går du i taket. Du måste lära dig att allt är inte svart eller vitt. Detta är ett forum där alla har rätt att skriva vad dom tycker och tänker.
Jag vet ju inte hur du har det hemma. Eller hur? Men jag förstår inte heller hur man ska visa ödmjukhet och respekt för något som man inte vet något om? På ditt sätt att skriva det som jag opponerade mig mot var att du mer lät som en bortskämd unge som måste sitta hos sina föräldrar bara för att det var jul. Inget annat. Men som vanligt så förstår du väl inte vad jag menar. Att du sedan mår psykiskt dåligt när du träffar dina föräldrar det kan ju inte jag veta. Eller hur?!
Tycker det är väldigt tråkigt att du mår som du gör.
Varför ska jag räkna med att någon oponerar sig bara för att andra har andra relationer till sina föräldrar..? Min relation till mina föräldrar berör ju inte dem.
Jag bor fortfarande hemma. Eftersom mina föräldrar inte slår eller våldtar mig så klassificerar jag inte som nog i behov av att få stöd utav socialen för egen lägenhet.
Nu måste jag taga ner? Kan du sluta tala om för alla andra hur de ska beté sig och påpeka vad de gör för fel? Eller får du ut någonting av att gå runt och peka ut andras fel på ett internetforum för att känna dig bra eller nått? Varför inte försöka tänka på vad du skriver istället och vara trevlig emot andra ifrån början?
Du kan visa ödmjukhet och respekt för någon du inte vet någonting om genom att inte ge pekpinnar och komma och säga till dem hur de ska känna. Reagerade du på hur jag skrev om mitt förhållande till mina föräldrar (att jag itne respekterade dem) så varför inte fråga först varför jag säger så, istället för att direkt hoppa till att säga till mig hur jag ska känna?! Eftersom du inte vet varför jag skrev som jag gjorde, eller varför jag inte respekterar mina föräldrar så finns det väll ingen anledning för dig att säga till mig hur jag ska känna!

Suck!
Du ska inte sitta här och säga till mig vad jag får skriva och inte. Nu reagerade jag på ditt sätt att skriva och därför skrev jag. Detta är fortfarande ett forum. Här finns många unga flickor som säkert reagerade på ditt sätt att skriva. (Överdosering valium och en skvätt sprit.) Och jag skrev ju faktist inte att du inte får skriva så där utan att du ska tänka på dina föräldrar. Visst får man räkna med att någon svarar när man skriver i ett forum. Vad är annars ett forum till för? Och som sagt det är inte alltid som man får det svar man vill ha. Alla tycker vi och känner olika.
Jag har bara en förälder i livet så jag vet hur det känns när dom går bort. Men du är som sagt så ung så du förstår ju inte ens vad jag syftar på. Hur mycket man kommer att sakna dom när dom väl har gått bort tex. Just nu gör du ju inte det för du verkar ju tycka illa om dom. Men kom igen om så där 30 år. *ler* Jag har också varit tonåring så jag vet hur det känns och hur jobbigt det är. Visste inte att du bodde hemma. Trodde du var äldre faktist. Har inte varit på din sida förrens i går kväll.
Jag har varken tid eller lust att sitta här och försvara mig mot dig. Du har ju själv skrivit att du mår dåligt och det märks i ditt skrivande. Men jag tycker det är väldigt tråkigt att du inte ens försöker läsa vad jag skrev. Du har så många taggar ute så du vill inte ens försöka förstå vad jag skriver.

För att återgå till tråden:
Nu har svärmor blivit så dålig så hon orkar inte komma på julafton. Så nu blir det bara min gubbe, dotter, mamma, syster och systerdotter.
Min syster och systerdotter bor ju i Stockholm så dom tar bussen hit på julafton och sover över hos oss. Sedan åker dom hem igen på juldagen för syrran har två katter som hon måste hem till igen. Hon kan inte ta med dom hit eftersom vi har 6 katter och 2 hundar själva här hemma.
God Jul alla cybervänner ifall jag inte hinner ut hit något mer innan jul. 
jag ska åka ner till halmstad.. åker ner idag :)
_________________________________
Eve - Sajtvärd för Weight pull iFokus
Jag drar till Danmark med pappa om en timme… :)
Eh? Och nu försöker du vända på det så att det är MITT fel? Det är du som började med att trampa i klaverat när du utan att veta min situation kom och gav pekpinnar över hur jag borde KÄNNA för mina föräldrar.
Jag tar fö inte valium, utan Hydroxyzin (Atarax) som iofs inte bör tas med mkt sprit, men jag ska bara ta en skvätt för att få fram den effekt jag vill ha.
Denna tråden blev ju verkligt trevlig nu till jul och allt! Lite borderline här eller? Kan vi inte bara vara lite vänliga nu till Jul?! Vi vet ju alla att personer med psykiska besvär brukar må särskilt dåligt runt juletid!
Jag firar jul hemma med hela släkten!
GOD JUL PÅ ER ALLA.

tycker inte ni ska diskutera detta mer… har man inte haft en jobbig relation med sina föräldrar vet man inte heller hur det kan va… å att må psykiskt dåligt är inte heller en dans på rosor. går inte bara säga skärp dej.
hoppas de går bra ändå snuttan! god jul på er alla!
Tycker inte att man tar upp sina psykiska problem i ett hästforum! Ej heller fortsätter att argumentera om det heller. Jag tycker ändå inte att man diskuterar det här. Möjligtvis om man tillfälligt har en svacka psykiskt, för det betyder ju inte att man är psykiskt sjuk.
# 55 snuttan! Jag vet inget om din relation till dina föräldrar. Men i bland, jag säger inte i ditt fall är det tillfälligt och då kan det bli så väldigt fel att tala om för mycket människor hur illa man tycker om sina föräldrar eller vänner eller vad det nu kan vara. Såren blir djupare att läka, eller rentav bestående. Men jag vet att när man är bitter på någon så vill man tala om det för många för att rensa sig själv och tillfälligt känna ro.

jag ska följa med min kusin och hennes sambo till sambons föräldrar
Svarar inte på mer om privara besvär då jag håller med er.
Men Tummelisa, du uppmuntrar mig både att fortsätta skriva om OT och inte nu…
# 61 är dina problem tillfälliga eller permanenta. Är de tillfälliga så kan man ju alltid ta upp det, men inte gå in i denna typen av tråd och lägga i turbon. Tycker ändå inte man ska gå ut och ge upplysningar på en hästsida om vad som är orsak till ens problem. Det kan ju vara vad du tycker, en annan kanske tycker att det är ditt eget fel. Tänk på att angreppen blir svåra tt läka. Permanenta psykiska problem tar man inte upp här. De går man och får proffessionell hjälp med anser jag. Man kan ALDRIG skylla psykiska problem till en enda källa! sprit med alvedon och lugnande, tycker du verkligen inte själv att det vore bättre att fira jul själv då. För beslutet att försöra din kropp med detta kan du ju inte skylla på dina föräldrar!
Ärligt, ville inte du sluta disskutera det här?
Är du nyfiken på min situation kan jag ge dig ett mail eller något med svar.
Jo jag ville sluta diskutera detta. ville bara ha sagt vad jag tycker. Jag vill inte göra dig illa på något vis. Jag vet också en del om psykiska problem, ( jag har en man som jobbat med samtalsterapi) men vill inte gå in på det här och nu. Du får gärna skicka mig ett PM så kanske jag har lättare att förstå dig.
God jul på dig så länge!
Så länge som folk fortsätter påpeka saker som inte stämmer så har jag väldigt svårt att hålla tyst.
Tummelisa, du får ett medelande.

nu har julafton fått lite ändrade planer… ska fortfarande fira med min pappa, men egnetligen skulle mamma hit oxå… men hon är väl fortfarande på sjukhuset då *suck* så jippi, detta blir nog min värsta jul!