Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: foder
Läst 932 ggr
JoyBysen
0

Lika mycket kraftfoder vid alla måltider?

Hejsan Glad 

Jag har funderat lite på varför man ger sina hästar lika mycket kraftfoder morgon och kväll. Våra hästar får kraftfoder 2 gånger om dagen(morgon & kväll), och ibland lite innan träning om det är sent på eftermiddagen. Innan fick Bysen lika mycket morgon och kväll, men nu får han "normalt" på morgonen och mindre mat på kvällen. Men han får lika mycket hö varje gång, och det får han 3-4 gånger om dagen.

Varför ska man ge lika mycket mat på kvällen som på morgonen? För mina hästar gör bara av med energin från frukosten i alla fall, för kvällsmaten har de bara kvar i magen under natten och sen fylls det på med mer mat på morgonen.

Jag känner många som ger lika mycket vid alla måltider. 

Jag säger inte att det är dåligt att göra det! Men jag kommer inte på någon anledning till att göra det om man inte rider efter kvällsmaten. Glad 

Mvh// Johanna Skrattande

Ger du lika mycket kraftfoder vid varje måltid?