
Kontrakt för medryttare?
Ja hur har ni de? ni som har, har ni skrivt egna eller finns det att köpa??
Vad ska/kan man skriva in ?
Jag har adrig haft kontrakt då jag bara varit medryttare. Däremot om man är fodervärd eller liknande.
Du kan antingen skriva ett eget eller så brukar kontrakt finnas på ridsportaffärer.
Hittade detta när jag gogglade:
**MEDRYTTARAVTAL
Avtal upprättat mellan _______________, ägare till hästen ___________och _____________.
Avtalet avser för __________________ att vara medryttare till ovan nämnda häst. Medryttaren betalar i förskott den 28:e varje månad ______ kr för _____ dagar i veckan.
Sätts in på konto: _______________________.
Ägaren och medryttaren kommer överens om vilka dagar man ansvarar för hästens skötsel och mockning.
Det åligger medryttaren att sköta och träna hästen på ett sådant sätt att skador undviks och hästens välbefinnande och kondition främjas samt att hålla hästens utrustning i gott skick.
Medryttaren äger ej rätt att flytta hästen eller låna ut hästen eller dess utrustning utan ägarens tillstånd.
Ägaren står för alla omkostnader utom i de fall medryttaren avsiktligt eller pga ovarsamhet skadat hästen eller utrustning. I sådana fall står medryttaren för de kostnader inte försäkringen ersätter.
Om hästen ej är ridbar längre än en månad utgår ingen avgift därefter. Medryttaren skall dock sköta de dagliga stallsysslorna. Skulle hästen inte bli ridbar längre än två månader har medryttaren rätt att häva avtalet med omedelbar verkan.
Ägaren förbehåller sig rätten att vid kontraktsbrott häva avtalet med omedelbar verkan.
Detta avtal gäller från avtalets datum tillsvidare med två månaders ömsesidig uppsägningstid.
Avtalet godkännes och vi förbinder oss härmed till detta.
Ort:______________ Datum:______________
_______________________________________ ______________________________**
Ägarens underskrift Medryttarens underskrift
Jag och ägaren till min medryttarponny har inget avtal. Vi kommer bra överäns och vet vad som gäller ändå :)
//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus