Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: off-topicgod-morgon
Läst 536 ggr
JoJos
0

Vad har man på sig? hoppas på svar innan i morrgon

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag undrar nu vad man som western ryttare har på sig när man rider!!

skaver inte jeans? Fundersam

Tack på för hand

MVH JoJo*

pippi
0
#1

Jag har ridit i jeans (med innersöm), vanliga och speciella ridjeans, både funkar.
Jeans utan innersöm är bäst, då är det minst risk att det skaver.
Sen har de väl skjortor på sej Skrattande

Jag är ingen westernryttare men jag har ju sett filmer o så :P Annars kan du ju kolla på bilder, googla kanske på "western" så ser du med säkerhet westernryttare.

Good luck!

/P

Kiara
0
#2

Jag har vanliga jeans och hårdhudad som jag är så blir det inget skav, lite längre ska dom vara i benen. Man böjer ju på benen och då behövs längden för att dom inte ska se för korta ut.

JoJos
0
#3

Ok tack så mycket =) jag kommer juh att sadla om till western nu så de kan juh vara lite kul och veta vad alla andra har på sig =)

SilverTail
0
#4

jag har ett par vanliga jeans.. men när det blev kallt ute så bytte jag faktiskat till ridbyxor för det började ska när jag var kall om benen..Glad Men på tävlingar har man alltid jeans eller chaps med en skjorta och hatt.. men det viste du kanske redan.. Flört