
Vad heter denna nosgrimman?
Jag läste en artikel om en stor hinder/galopp tävling. Där visades denna bilden och jag har aldrig sett någon sådan nosgrimma eller ett sådant huvudlag förut. Jag vet att vi har medlemmar som är aktiva i ponnygalopp om jag inte har helt fel. Har ni koll på detta?
Vad heter den och vilken funktion fyller den?
//Marielle
// Marielle
-Ucbus.. förevigt i mitt hjärta..

Såvitt jag kan se har den ett vanligt träns med engelsk nosgrimma samt en s.k. bettlyftare. Denna har till funktion att lyfta bettet så att hästen inte skall lägga tungan över bettet. Bettlyftaren är tillverkad i gummi. fästes på bettringarna på samma sätt som bettplattor och är sedan fäst i nackstycket.
Agneta Hecht, medarbetare på gotlandsruss ifokus
www.vikingponnycenter.se
~~ Livet fick en skjuts, när vi skaffa russ! ~~

ok! spännande.. Jaja man lär sig något nytt varje dag! Trevlig kväll //Marielle
// Marielle
-Ucbus.. förevigt i mitt hjärta..

#1 Helt rätt!
Oftast brukar bettlyftaren vara i en annan färg så att man ser den bättre, men på just den där bilden så smälter den ihop med nosgrimman lite så det nog blir förvirrande om man inte har sett en bettlyftare förut.
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se

#3 Ja visst ser de ut som om det är en del av huvudlaget? Jag blev lite fundersam när jag såg den först men som sagt man blir aldrig fullärd. :)
// Marielle
-Ucbus.. förevigt i mitt hjärta..