Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikettersjukdomarskötselvård
Läst 521 ggr
lisette
0

analysera foder

ok, man analyserar hö/silaget. men havren? borde man inte analysera havren när man gör det med höet?

gejsa
0
#1

Jag köper havren på Granngården. Där är det analyserat. Men du behöver juinte överdriva lisette. Det viktigaste är ju höet.

jeanette
0
#2

Ger man väldigt stora mängder så kan det vara läge att analysera havren. Men sällan ger hobbyryttaren det. Havre skiljer heller inte så mycket i näring mellan olika partier.

lisette
0
#3

såg en annons på blocket, därför jag frågade gejsa… :D

jeanette
0
#4

Öh…vem och vad svarade du på ? Fattar inte vad du menade..Blocket ?…

lisette
0
#5

gejsa, eftersom jag skrev hennes namn i inlägget. ;)

jag såg en annons på blocket om analyserad havre. därför jag undrade om det.

hade verkligen inte tänkt att analysera havren, finns ingen anledning för mig att göra det.

gejsa
0
#6

Hm lisette kom bara fram till första sidan på blocket. Jo, det är klart att har man stora partier och vill sälja så är det ju värt att analysera det. Trodde att du menade om du själv skulle analysera det. *ler*

Dom måste ju ändå kolla hur havren är i kvalitét.

lisette
0
#7

nej jisses, det är ju verkligen till att gå till överdrift! :D

Lyrik
0
#8

Havren i mitt stallet (ingår i hyran) kommer från Johan Hanssons AB. Är analyserat, tror jag.Fundersam

Fibergi som han får lite av, finns det analys på.

lisette
0
gejsa
0
#10

Ja, det är inget konstigt med det. Att dom analyserar havren när dom har stora partier och säljer av det.