Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikettridtravare
Läst 645 ggr
[MartinaPettersson]
0

Crackson

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Som vissa kanske har läst har jag haft en hel del problem med min travarkille. Jag har snart haft honom i ett halvår och det har gått som berg-och-dalbana. Han har varit otroligt sur och bråkig vid ridning, men nu känns det som om det har börjat släppa. Jag kan nog inte räkna på fingrarna hur många gånger jag bara velat ge upp honom, men jag har endå aldrig gett upp, och det kan jag nog tacka min envishet för. Det har gjort mig fantastiskt glad att få höra alla kommentarer om hur fin och snäll han har blivit, och det är nog ockå därför jag fortsatt. Jag minns första gånger jag red honom på en ridbana. Efter 20 minuter lyckades vi gå på fyrkanten och efter ytterligare 20 minuter lyckades vi göra en någotlunda rund 20-metersvolt. Idag har vi kommit en bra bit längre, mycket längre än vad jag då hade hoppats! Han slår oftast inte längre vid första kontakt med spö, utan har lärt sig förstå vad jag menar med det, men visst är det inte helt bra ännu!

Tack för alla tips och idéer som jag fått, det har hjälpt mig massor! :)

[MartinaPettersson]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Hahaha, bilderna gör honom inte rättvis, men nog har dressyren satt sina spår! :D eller är det bara jag som sitter och drömmer?

[MartinaPettersson]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Crackson och Cruella De Ville busar! :)

[MartinaPettersson]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Tar ett dopp i snön! ;)

[MartinaPettersson]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Busen! :)

[MartinaPettersson]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Hahahaa, här såg han något knasig ut! x'd

joooossan
0
#6

För det första, han ser jättefin ut, verkligen! :)

För det andra! Jag vill också ha snöö!!

Josefinejumpforjoy.blogg.se

[MartinaPettersson]
0
#7

#6 Jättekul att höra, värmer mkt! :) Hahaha, nämen har du inget snö? :/ Vart kan du bo någon stans?

joooossan
0
#8

Nej, hade någon ynka cm tidigare i vinter.. suck, jag som älskar vinter och bor i småland, växjö. Dvs ingen bra kombination!Obestämd

Josefinejumpforjoy.blogg.se

[MartinaPettersson]
0
#9

#8 Hahahh, men du slipper iaf allt slask sen när snön smälter! -.-

Maja
0
#10

Hihi, han ser busig ut! :)

Nej, usch och fy, ingen snö! :P

[MartinaPettersson]
0
#11

#10 Haha, det är en riktig buse det där! Å joo, är det vinter är det ju klart att det ska vara snö!! :D

Maja
0
#12

#11 - Hihi, nej, ingen snö! ;) Inte skoj när man rider i skogen och får snö innanför kragen. :P

Crackson ser liten ut, hur hög är han? :)

Marija
0
#13

Vad fin han är, lycka till i fortsättningen Glad

//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus

joooossan
0
#14

#9 Sant, men dessvärre har vi mest is här. Och det är inte mycket bättre, man kunde iprincip åka skridskor ut till stallet, tills som sandade. Blä.

Här fryser det och snön ligger i några få dagar, sedan smälter det, sedan fryser det och det blir is. Snö->Regn->Is->Snö->Regn->Is

Så irriterande!Skrikandes

Josefinejumpforjoy.blogg.se

[MartinaPettersson]
0
#15

#12 Nej, han är inte särskilt stor. När jag mätte honom fick jag honom till 1.61, men han har ganska så rejäl manke.

#13 Tack så mycket! :)

#14 Haha, jag kan nog förstå dig då!