Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketterbilderfilmer
Läst 973 ggr
Thorsson
0

Äntligen NYA ridbilder!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Ja, idag kom den efter längtade dagen, jag skulle få nya ridbilder på mig och Lord. Och eftersom vi både skulle visa att vi kunde arbeta och att jag kände att det var dags för honom att få leka och springa av sig så valde vi en självklar plats, Marknadsplatsen. Gott med rum att svänga och att nödbromsa, haha.

Anna hängde med till stallet, och vi stannade för att fånga hästarna. Bella var helt med på planerna men inte Lord, men vi överlistade honom, och även han var snart infångad. Efter ett konstaterande att täcket inte sitter bra på honom när hon som släpper ut på mornarna tar på det (karborren vid bogen är inte "knäppt" och svansrämmen är aldrig fast) Så blir man rätt putt. Men han var ren och torr, så vi kunde börja borsta direkt, och han blev snart blank och fin i stalljuset, så byta schabrak och på med utrustningen. Greppa gramanen och sedan promenera mellan pollen och Anna påväg mot marknadsplatsen, 10-15mins promenad.

Så snart vi kom fram så satt jag fast gramanen och hoppade upp och skrittade ytterligare 10-15min på volt innan jag kom fram i trav och snart galopp. Vi tog snart av både gramanen och ridtäcket och skulle arbeta och springa utan något av det. Lord var helt med på noterna och blev riktigt stark ett par gånger, men allt slutade bra. Han arbetade fint i skritten när jag krävde det både med och utan graman, han arbetade fint med bakbenen i skritt, trav och galopp hela tiden. och gick fint i galoppen för första gången under den tiden jag har haft honom, och är nära i traven nu, men med fint arbete bakifrån så kommer det nog snart där med! :)

Bild: Skrittar fram lite till med gramanen

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Bild: uppställda lite halvtaskigt, övar på att göra en perfekt halt och har kikat och har gjort några korrekta. Men det är lite sällan, får öva mer ^^
OBS: Jag har ridväst på¨mig, och det gör min svank mycket tydligare, jag sitter inte och bröstar upp mig så mycket eller sitter så bakåt egentligen ^^

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Bild: Skippar gramanen och ridtäcket och travar lite, värmer upp lite här nu, men har ett skapligt steg iaf :)

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Bild: Här har vi travat och försökt göra oss skapligt mjuka i kroppen, lyckades vi? Har ingen aning, kämpade för att hålla nerverna på rätt sida av skinnet ;) Men fint övertramp och bra skjut i bakbenen :)

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Bild: Vi tar ledigt från arbetet och busar lite. Han kan galoppera fort!

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Bild: Sträker ut ordentligt! :)

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#6

Bild: Tar in honom och arbetar i galoppen, första gången han går såhär bra där. Dock rider jag med lite låg hand kanske.

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Bild: Lite arbete i galoppen igen,
OBS: motljus

Thorsson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

Bild: Denna får avsluta dagen, båda är nöjda med insatsen och vi är svettiga, men mest han. Han fick springa av sig och arbetat duktigt så vi kramades lite innan jag satt av, slängde på han rådtäcket och gick med honom hem med Anna i sällskap :)

Fritt att kommentera nu då :)

Lindbygarden
0
#9

Jätte fina bilder!!

Anna, du bara mååååste komma hit och fota till våren när vi får föl, ska ta bilder till hemsidan, samt ev försäljningsbild!!!

pippa__
0
#10

Snygga bilder!

Jag tycker han har blivit jättefin! =) Snyggt pannband

Anna
0
#11

#9 Gärna =)

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

Granatapple
0
#12

Han ser superfini ut, Linda :) Kul att det går framåt för er!

Thorsson
0
#13

#10. Tack så mycket =) Ja, det är fint :)

#12. tack så mycket, det är jättekul att det går framåt igen :)!

Ahnna
0
#14

Fina bilder, såna är alltid kul att ha! Glad

Det enda jag tänkte på var egentligen två saker; du faller framåt ibland och då hamnar din skänkel för långt bak, samt att din balans då stör hans balans. Samt att han trampar under sin tyngdpunkt mycket bättre i traven än i galoppen, där han dessutom ser lite otillfreds ut på flera bilder. Han skulle behöva "resa sig" lite i fram och komma under sig med bakbenen lite mer, men det kanske du redan vet.

Kul att det går framåt! Jobba på dina magmuskler. Flört

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se