Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketteroff-topicgod-morgon
Läst 1085 ggr
Zabbio
0

OT: Rådjurs brottning..

Mina händer är aldeldes blodiga, jag har just brottats med och strypt  en råbock och hoppas att den kommer dö snart. Visst låter jag grym? Vänta lite så ska jag förklara..

My och jag körde på vägen (4 filig 90 väg med såna där vajrar i mitten) när My ser ett rådjur under vjrarna. Hon vill vända om, men jag är hungrig och tycker väl inte det är så mycket med det (jag såg inte riktigt hur det låg..) men iaf så vände vi tillbakaför att flytta det så att det inte låg ute i vägbanan. När vi kom fram såg My att det blinkade, sen såg jag också det. det levde fortfarande! Jag ringde 112 (för jag har inte koll på vart man ska ringa i såna situationer.. men det gck bra iaf) och kopplades till polisen, berättade vad som hänt (fattar faktiskt inte hur jag kunde tänka så kallt när en liten åring ligger och håller på att dö) och de ringer efter en jägare och får mitt nummer. Eftersom folk kör som dårar, trots att vår bil stod och blinkade på ena sidan vägen och vi stod i mitten och viftade med en fiklampa, så stannade vi för att han inte skulle bli påkörd och skada sig mer.. hans ben låg rätt långt ut och jag ville inte att det skulle krossas under ett bildäck. Och så för att jägaren skulle hitta oss.

Efter en stund började den lyfta huvudet och piggna till, ett par andra kvinnor hade också stannat för att hjälpa till.. fanns inte mycket att göra men sällskapet var uppskattat, och de nämnde att lägga en filt över ögonen.. My hämtade ett shabrak och vi lade det över huvudet för att hålla honom lugn. Men hur det var så reste han sig iaf så vi tänkte ''fä honom över vägen och ner på den ''säkra'' sidan''.. My puttade bak och jag drog i halsen/nacken. Det gick bra ett tag, sen märkte jag att My inte puttade längre, tror att hon fick vifta åt en bil eller nåt, så jag fick lite halft panik, men på nåt sätt lyckades jag dra med rådjuret till diket, där det segnade ner. När det gick rörde det något av benen konstigt, liksom i fel vinkel, så jag misstänker att det var brutet… Jag försökte hålla det lugnt och lyckades hindra det från att rea sig ett par gånger, genom att hålla emot lätt med händerna och stryke, förhoppningsvis lugnande, över ryggen..men det kvicknade till för mycket och kom upp, bockandes och stegrandes.. jag gjorde allt jag kunde för att hålla kvar det och lyckades få ner det några gånger. Men sen smet det, stog stilla en lång stund, la sig nästan ner och sen sprang det in i buskarna…

Jägaren kom lite senare men fick gå och hämta hunden, han hade inte väntat sig ett sök utan ett liggande rådjur.

Vi hade väntat i en timme, inte direkt klädda för frost oh nattkyla, så vi åkte hem då (efter lite startproblem; bilbatteriet dog efter alt varningsblinkande)

Jag känner mig lätt chockad.. detta var jag inte beredd på när vi körde iväg för att äta hamburgare..

Och känslan av att hålla stryptag på ett panikslaget rådjur är helt obeskrivlig.. jag vill ju inget ont, jag vil ju bara att det ska slippa lidandet så fort som möjligt, utan att behöva ligga och självdö i nån buske.. Samtidigt känns det som om det är mitt fel att det fördröjdes så mycket.. om jag bara hållt fast ordentligt hade det varit avlivat nu.. och jag vet inte om det fortfarande ligger och har ont med ett brutet ben och antagligen inre skador (det blödde ur nosen och munnen) eller om jägaren hittat det….

Men varför kan folk inte själva larma när de kör på vilt?! Och varför kör de som idioter förbi utan att sakta ner när det står bilar medvarningsblinkers på ena sidan och mänishor som viftar med lampor på andra sidan vägen?! Några saktade ner, men väldigt många körde bara förbi i minst 70..

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

gejsa
0
#1

Oh, era stackare att behöva vara med om något dyligt. Fy vad ruggigt. Hoppas verkligen att dom har hjälpt rådjuret att slippa lida nu. Och rådjur som är sååå gulliga. Hoppas den inte hade legat länge och pinats där. :(

En gång för jättelänge sedan fick jag själv strypa en räv som låg och väste som rådjuret. Frågade han som körde om han inte kunde slå ihjäl det med en domkraft. Men han ville inte. Så jag fick strypa det. Glömmer det aldrig.

Zabbio
0
#2

Ja.. jag känner mig helt konstig..

De som stannade och höll oss sällskap sa att dekört förbi en timme tidigare och att det inte hade varit där då.. med tanke på at det var helt ''borta'' när vi kom så hade det kanske legat en 20 minuter, chocken hade inte släppt…

Kommer nog aldrig glömma hur mjuk och senig hans hals var, eller paniken i ögonen..! Usch! >< om jag bara kunnat få ett bättre grepp om nåt annat.

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Zabbio
0
#3

Bara hållt kvar honom tills jägaren kom.. eller strypt honom ordentligt, då hade han ju dött ännu fortare och sluppit ligga där i över en timme! Eller iaf varit avsvimmad och inte känt nåt.. :(

Varför gjorde jag inte det?! Jag hade ju tom ett bra tag!

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

lisette
0
#4

jag tror faktiskt det är svårt att strypa ett djur så där. jättetråkigt att behöva uppleva något sådan.

när jag läste att du var hungrig trodde jag att du skulle ta rådjuret… =O

bubbelbubbel
0
#5

nämen fy vad läskigt !!
men beskyll inte dig själv för att han, ja, vad man nu säger, inte dog fortare? det är ju inte lätt att stå där och veta vad man ska göra.
tycker ändå det var riktit bra gjort att ni stannade och gjorde vad ni kunde! men jägaren hittade nog honom ska du se.

men är det inte lag på att ringa polisen om man kör på rådjur med ?
märkligt, men många har ju tyvärr inte mer innanför….

lisette
0
#6

jovisst måste man ringa polis när man kört på ett vilt djur. sedan får man inte avliva djuret själv heller.

bubbelbubbel
0
#7

men det gäller väl inte allt vilt ? typ hare ?
jag kommer fasen inte ihåg.
att det gäller älg, rådjur, vildsvin, det är det vi har hos mig :P det fattar man ju..
vad är det mer ?

Ledin
0
#10

ja detta med att folk skiter i om dom kör på djur att stanna o kolla av om det lever lr itne e mycket dåligt. Har själv klubbat ihjäl en harre :( samt hittat 2 katter som levde dom tog jag till vetrinären en klara sig o en avlivades. Bra info Lisette du o google :) det där har jag skrivit ner nu #9 sen har jag tagit lite bra tele nr från jägare alltid bra o ha.

wewwa
0
#11

Vad hemskt, men det var väldigt bra att ni stannade och kontaktade polisen.

En gång när jag var liten var vi påväg någonstans och vi ser hur bilen framför oss kör på en katt, den stannade inte, så vi fick stanna och tahand om katten, men den var tyvärr död direkt. :(

gejsa
0
#12

Tror inte heller att det är så lätt att strypa ett rådjur. :( Räven däremot har ju en hals som en hund mera.

Zabbio
0
#13

Jag tror nog jag hade kunnat strypa det om jag bara tänkt tanken.. var ju på god väg redan.. ><

Om det sen är olagligt skiter jag fullständigt i, måste vara bättre att bli strypt på 3-4 minuter än att ligga med brutet ben och inre blödningar en timme och vänta på att bli skjuten..

Borde väl inte tänka så, men det känns som om jag skulle gjort mer! Varför är jag inte veterinär? Då hade jag kunnat ta hem det och skött om det istället.. (vilket också är mot lagen.. skumma lagar vi har)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

gejsa
0
#14

#13# Den var nog så dålig inombords så det inte skulle gått att hjälpa det. Den tog nog sina sista krafter och försökte fly från dig bara. Dom är ju också flyktdjur. Du har inte ringt och frågat om dom hittade rådjuret?

Zabbio
0
#15

Jag skickade ett sms men har inte fått svar..

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.