
Hur kan man ha hjärta till detta?
http://www.gt.se/nyheter/1.1346080/kattungarna-murades-in-for-att-do
Hade det varit jag hade jag haft sönder trappan på en gång. Och skitit i konsekvenserna.
(finns ingen länk att klicka på så jag kan få det direktlänkat. )
Sånt där gör mig bara så jävla arg….. som sambon säger, vi hade gått dit o knackat itu trappan. Fasiken heller att kattungarna ska behöva svälta/törsta ihjäl.
Jag hade väl fått kosta på att betala igenmurningen av trappan igen, men fan heller att kattungarna ska dö pga en sådan sak.
o att bara lysa in med ficklampa och känna efter….. vad gör vilda djyurungar när de är hotade? jo, kurar ihopa sig och är blickstilla och knäpptysta….. Det räcker ju inte….
Fan vad ledsen man blir, och upprörd! längesedan jag svor såhär i ett inlägg. men nu är jag verkligen förbannad!
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.

#1# Ja, och hon som kontaktat så många och ingen gör något. Stackars katter. :(

Nu har jag inte läst artikeln, men fattar det om att några kattungar sitter fast inne i en trappa och ingen tänker ta ut dom?
Kommer det inte lukta nåt förskräckligt om/när dom är döda och börjar ruttna? då måste dom ju ändå bryta upp trappan, lika bra att göra det direkt och bespara katterna en massa lidande!
Medarbetare på ~`Dressyr´~ och ~`Harry Potter´~

#3# Dom har stängt in dom med flit. Och jag tror inte att det luktar så mycket om två små kattungar. Dom torkar nog ihop rätt så fort. Men det är ju inte det som det handlade om utan att det är elakt att göra så.