
Minnet av Kipal- dressyrstjärnan -
När mamma var liten, så hade hon en ponny och hennes papp(min morfardå) hade en häst (halvblod tror ja det var .. ) , den hästen hete Kisetta (vet ej jhur det stvas) , Kisetta fick ett föl, Fölet fick heta Kipal. När Kipal vart större(inridningsålderndå) så red Dom in Han . Allt gick utan problem, Kipal betäde sig som om han alltid varit inriden. ,dom tränade inget speciellt med honom, bara vanligt skogsridning.. Dagen kom och dom var tvungen att sälja Kipal.
Det var en tjej som köpta Kipal. för vanligt billigt pris., Tjejen tränade Dressyr med Kipal. dom vann tävling för tävling, och vart jätte berömnd , alla viste vem Kipal var. tyvär så tog ägaren bort namnet Kipal och döpte han till nått långt konstigt namn (jag vet inte vad namnet var och inte mamma lr morfar kommer ej ihåg tyvär) …., men dom passade verkligen varandra, dom var som gjorda för varandra.,(tyvär så fick ingen veta vem "uppfödan" var.(min morfar då) för på den tiden så räknades inte "vanligt" folk med precis …)
Sen fick tjejen erbjudan från tyskland, att dom ville köpa Kipal för väldigt mkt pengar(iaf då på den tiden så var det mkt pengar, men idag är det väl itne så mkt,), Alla som hon rådfrågade om om hon skulle sälja Kipal sa att hon inte skulle göra det. För dom trodde att hon inte kunnde få en bättre/passande häst en kipal. men hon gjorde det , Hon sålde sin Stjärna Kipal.
I tyskland tränade dom hästarna mkt hårt motför i svergie. Kipal gick nåra tävlingar i tyskland … … … … … … … … men Kipal orkade inte med träningen och allt i tyskland, Kipal gick helt enkelt sönder av den hårda träningen och inte bli just mest älskad av nån ..än publiken.
Kipal gick då fort till slakt. Han hann inte ens bli gammal.
Tjejen som ägde Kipal i Svergie ångrade stort att hon var dum o sålde han bara för pengar.
Tjejen fick även aldrig nån sån bra häst som passade henne så perfekt så hon slutade tävla.
På bilden är det hästen till höger(inte den skimmlen utan den som blir riden),, bilden är ifrån en gammal tidningn, morfar har skrivt under datumet " 08-11 89 08 "


Ja, hästvärlden är mycket grym. Det är ofta vinna eller försvinna som gäller.

Säger dom gejsa , hästvärlden är grym.

jaaoo… =/