Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: övrigt
Läst 711 ggr
zimba92
0

Nu vet ja tiden ang. Ardennergaloppen

Nu har jag äntligen fått tiden för ardennergaloppen ja ska vara med på. Den är nu på Söndag den 24 september och loppet gå klockan:13.25. Allt detta äger rum på Tingsryds Travbana. Första travloppet gå klockan 13.10. Jag börja bli lite nervös faktiskt.

gejsa
0
#1

Ja, det förstår jag att du blir. Lycka till!

gejsa
0
#2

Ja, det förstår jag att du blir. Lycka till!

zimba92
0
#3

Tack så mycket Gejsa

LinneaG
0
#4

Lycka till! Hoppas du kan få med dig en fotograf! =)

zimba92
0
#5

Ja det har jag tänkt ordnar i alla fall. För jag vill ha kort oxå på denna tävling. Jag lovar att skriva och berätta på måndag eller söndagkväll för att berätta hur det gick.

bubbelbubbel
0
#6

det är ardenner galopp på varggeryds travbana imån :)

__iE
0
#7

Lycka till =)

steffy
0
#8

ardenergalopp har jag alltid tyckt vat häftigt. du får rapotera hur det gick . 

lycka till.

SarahPeace
0
#9

Lycka till :D låter ju jätte kul:)

zimba92
0
#10

Jo det måste jag säga att det gick hyffsat. Det var hans första stora evenemang och han sköte sej jättebra. Alla berömde honom och mej för att han va så snäll och lugn, för att vara en hingst och första gången. Jo loppet är jag nöjd med, vi kom visserligen näst sist men det gör inget. Men en sak är säker och det är att det har gett mej blodad tand. Nästa år blir det fler ardennergalopper, för det är jätteroligt. Bilder kommer snart jag lovar.

gejsa
0
#11

VAd du är tuff som vågade. Skrattande

zimba92
0
#12

Jag lovar dej gejsa, att det va störtkul. Och jag ska rida fler sådana lopp på samma hingst. Man fick se du lite blodad tand. Skrattande

gejsa
0
#13

Ha, ha ja akta dig så att du inte får blodad tand på riktigt. OM du förstår hur jag menar. Inte roligt att ramla av en sådan bjässe. Tänk om någon kommer bakom då också. Dom hinner ju inte stanna. burr!

zimba92
0
#14

Jo, jag förstår vad du mennar. Det tänker ja på gejsa. Det ha inte hänt ännu i alla fall "peppar, peppar ta i trä" som man säger ibland. Så har jag inte trillat av.

Flisan78
0
#15

Deltog i loppet den 10:e aug i tingsryd, jättekul! Skulle vilja veta vart jag kan anmäla mig till nästa den26:?(tror det var då det var då va?) och när anmälningsdatumet går ut? Så fort som möjligt:-)

Mille
0
#16

Var någon där och tog kort på russgaloppen eller precisionskörningen?