Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: övrigt
Läst 1210 ggr
Anna
0

Wild Wonders födelsedag

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Idag, den 20 juli, är en alldeles speciell dag.
Idag, för exakt 2 år sedan, föddes en häst u. Wind of Fields e. Hagens Ryan RC 76.
En häst som kom att förändra mitt liv, på ett sätt som jag aldrig kunnat ana den där varma högsommardagen för 2 år sedan när hon stod på vingliga ben i en halmad box bredvid sin stolta mamma.

Aldrig har jag träffat en personligare, gladare eller underbarare häst. I 2 år har jag fått lära känna henne och hon har fått lära känna mig – vi är inte längre ”jag” och ”hon” – utan vi är ”vi”. Hon har lärt mig så otroligt mycket och jag gillar tanken att jag kanske har lärt henne liiiite också… =)

Vi har mött både fram- och motgångar under dessa år och tillsammans har vi besegrat allt. Hon har aldrig varit en lätt häst utan en dam som vet precis vad hon vill och är beredd att göra allt för att få som hon vill också. Men tillsammans vann vi över den ”vilda” sidan av henne. Ett tag var hon omöjlig att handskas med, hon slet sig, kunde attackera i hagen, stegra sig mot en och riktigt hota. Ett tag var jag rädd för henne.
Men så kom den dagen då jag inte orkade kämpa emot henne mer. Jag ville ju så gärna vara hennes vän! Så den dagen ägnade jag flera timmar åt att visa att nej, hon är inte högre i rang än mig! Och nej, hon får inte göra si och så för det är jag som bestämmer. Hon förstod ganska snabbt, tro det eller ej.

Sedan dess har hon aldrig försökt sig på någonting med mig igen. Den dagen blev det vi två tillsammans istället för vi två emot varandra!
Att man kan fästa sig vid någon på bara 2 år. Det känns som om det var igår jag såg henne för första gången, lika väl som det kan ha varit tusen år sedan…

Med dessa ord ville jag bara försöka förklara hur mycket hon betyder för mig och hur jag inte vill tänka på den dag då vi kanske måste skiljas åt.

Wilda, grattis på 2-års dagen! Jag älskar dig.

http://youtube.com/watch?v=LPsdzOy32xY

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

Maja
0
#1

GRATTIS WILDA!

Oj, redan 2 år? Tiden går snabbare än man tror. Innan du hinner blinka är det dags för inridning. ;)

Anna
0
#2

#1 Skrattande

Det är bara en sak.. Kommer jag kunna rida henne? Hon är 142cm ungefär i skrivande stund, grov i modellen och jag är 166cm och väger 52kg. 

Är jag för lång/för tung sedan när hon är musklad och beredd för inridning?

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

bubbelbubbel
0
#3

grattis lilla häst! :)

och ja anna, du kommer kunna rida henne sen.
det tror jag absolut!

Anoziz
0
#4

Naw vad sött! Grattis :D 

Jag tror du kommer kunna rida henne eftersom du skriver att hon är grov i modellen och hon kommer ju växa tills sig mycket sen när hon blir riktigt musklad! Du är ju inte jättelång och väger absolut inte för mycket ;)

Trollis-
0
#5

Grattis Wilda! :D Hon är så fiiin!

Mandysan
0
#6

Grattis Wilda!

Tror absolut att du kommer kunna rida in henne utan problem =)

Anna
0
#7

Skönt att höra att hon inte är för liten då… =)

Hon tackar så mycket för gratulationerna ;)

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

mazze
0
#8

Grattis Wilda!

Marija
0
#9

Hurra, hurra, hurra! Skrattande

//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus

Lizzan
0
#10

Grattis Grattis Skrattande

Manda29
0
#11

Grattis Glad

OliviaJ
0
#12

Grattis Wilda! =D

horselover93
0
#13

Fin hon är :) Grattis Wilda !Skrattande

Anna
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

Hon hälsar tack, var nyss där :)

Födelsedagsbarnet själv!

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

MLphoto
0
#15

Hon är ju så snygg :D
Grattis på födelsedagen W  ;P

"Om förhållandet bygger på förtroende, lyder hästen även utan bett och tyglar."

absoluutsofia
0
#16

Grattis!

är det taggtråd som stängsel? :o

Anna
0
#17

#16 De har en länga taggtråd eftersom det går kor på andra sidan. Inget jag rår över - inte mina hästar & inte min mark :p

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

elinnn
0
#18

Hurra, Hurra :D

Ledin
0
#19

Grattis! :)