Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: övrigt
Läst 716 ggr
[japptravare]
0

Kan ett flugtäcke hjälpa?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag har Kiara som sommarhäst. Och det är såklart jättekul. Men en sak som är mindre kul är att hon är mycket populär bland flugor och framförallt fästingar. Varje dag får jag dra loss en del fästingar och ta bort en del flugor så biter henne på bogen och orsakar sår.

Jag har försökt med flugmedel, men det hjälper inte. Funderar på att köpa ett flugtäcke. Kan det hjälpa eller har ni något annat förslag?

Skatvinge
0
#1

Skulle rekomendera flutäcke men de hjälper ju inte så mycket mot fästingarna men kanske switch eller något liknande kan hålla dem borta tro. Fast va försiktig med sånna medel för en del hästar kan få allergisk reaktion.

Star
0
#2

har låtit min polla äta vitlök i maten o hon har inte haft en enda fästing på  hela sommaren:)

lisette
0
#3

kan iofs bero på att det varit så varmt i början av sommaren. tydligen lägger sig fästingarna i dvala då.

Mozen
0
#4

Tror att det hjälper iallafall imot flugorna , men pröva något starkare imot fästingarna . switch som Skatvintge sa1 :D