Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: bilderfilmer
Läst 1150 ggr
Anna
0

Film från ridningen 3/3

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Ja gott folk nu har en kompis äntligen lyckats filma mig och Windy in action ;) Inte bara fotat, alltså. Filmen blev lite konstigt klippt när jag satte ihop den, men men.

Så titta och kommentera gärna lite.
http://www.youtube.com/watch?v=tdsxv0Fq0b4

Windy (Wind of Fields) är ett korsningssto(arab/pinto) född 1995, D-ponny. Hon är f.d tävlingshopphäst men pga lite dåliga hovar tävlas hon inte längre. Hon har även fått stå ett tag pga föl sommaren 2006.
När jag började rida henne kunde hon inte mycket i dressyr förutom grunderna. Och i början brydde jag mig inte så mycket heller utan hoppade mest eller red ut i skogen.

Nu har jag verkligen fastnat för dressyr och har börjat försöka bygga muskler så att hon orkar bära sig bättre. Därför rider jag mycket på volt så att hon blir mjuk och lyhörd. Hon får även komma ut och klättra mycket i skogen och som omväxling hoppar vi lite då och då (hon älskar det fortfarande).

Alltså, observera att hon INTE är i bästa form ÄN, men att vi jobbar på det :) Det är därför jag låter henne jobba på lite längre tyglar, så att hon ska kunna söka sig nedåt och hålla balansen bättre. Vill inte korta upp henne för tidigt. Låter henne även pusta ut på rakt spår ibland innan jag börjar ställa henne igen, så ni inte undrar varför jag plötsligt slutar "rida". :P
Hon är även lite *host* överviktig ;)

Jag har heller aldrig ridit för tränare eller liknande, inte på Windy iallafall.

Så be nice! Och jag vet om de flesta felen med min sits också, något jag jobbar stenhårt med. =)

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

SofiaR
0
#1

ja man ser att hon inte har världens bästa form. Men jag tkr hon går lite väl fort, du borde korta upp hennes tempo för där springer hon bara på. Tänk på att det är ansträngande när hon måste trava långsamt och i bra tempo än att hon bara springer på.

Anna
0
#2

#1 Ja de flesta klippen är från början av passet där hon sprang på lite fort. I slutet samlade jag ihop henne mer men då filmades det inte. :) Det är även just därför jag lägger myckt små volter "inuti" den stora volten, när jag känner att hon börjar springa iväg lite. Vi jobbar på!

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

Akerberg
0
#3

Tittade inte på hela för det gick så otroligt segt att ladda filmen, men hon går på bogarna och skjuter hela tiden ut ytterbogen och böjer av halsen och bara springer…  Korta tyglarna och ställ henne utåt (glöm inte ytterskänkeln heller)  för att komma åt den bogen, och se till att inte böja av halsen, den ska vara rak! Men ställas i nacken

schvung
0
#4

Nu har jag sett på hela filmen och har detta att säga:
Du gör väldigt många snabba/små/överraskande svängar utan halvhalter (som det ser ut) och hästen hinner inte med dig. Ibland ser det till och med ut som att hon ska välta. 
Du rider mycket med innerskänkel och innertygel som det ser ut - och därför viker sig hästen från innerskänkel genom att trycka ut ytter bog. Du kommer inte åt varken hennes inner eller yttersida dels för att tyglarna är på tok för långa (vilket resulterar att du nästan konstant förböjer hästen) och dels för att du inte använder dig av ytterskänkeln speciellt mycket. Korta BÅDA tyglarna, rid hästen ställd i NACKEN och inte böjd i halsen. Reglera ställning med yttertygel - inte genom att dra i inner. Vid rakriktning, rid hästen rak och inte böjd. Hon kommer inte att kunna förbättra sin samling om du konstant förböjer henne. Det kommer bara att slita.
Ett tips till att få henne rak utan bogarna utpetandes åt alla håll och kanter är att rida varierat utåt/innåtställd. Tänk RAK hals hela tiden, peta in bogen genom att ställa åt det håll den petar ut och driva tillbaka bogen dit den ska vara.

En sak till: tänk uppförsbacke. Hästen går på bogarna hela tiden och bär inte upp sig med bakkärran (vilket ju är önskvärt). Om hon vinklar och sätter bakbenen under sig - höjer ryggen och arbetar framåt uppåt - kommer det bli skönare att sitta på hästen + att det inte kommer slita på henne lika mycket.

Sen måste du komma fram med dina underskänklar, men det visste du säkert redan. Du tippar framåt mycket.

Så, nu har jag sagt mitt. Söt ponny.

Mkarlsson
0
#5

Hehe ponnyn var jättesöt. :) 95:a precis som jag =D

Anna
0
#6

Tack för kritik, det är sådant här man behöver höra. Har ju ingen ridlärare/tränare som tjatar på mig så det är tur att ni gör det ;)

Kan ju tillägga att detta var i början av passet och jag kortade upp henne mer mot slutet men har ingen film på det. Och jag kan absolut hålla med om att det ser ut som om jag tar jättemycket i innertygeln för att hon enbart ska böja sig i nacken men jag tar inte i så mycket som det kanske ser ut. Hon är väldigt känslig. Får helt enkelt finslipa hjälperna!
Paddocken vi red i sluttar neråt också så den är inte världsbäst att rida i. Och eftersom jag har ganska "allvarliga" ryggproblem har jag extremt svårt att sitta rakt och inte falla framåt/inåt. Jag jobbar stenhårt på detta!
När det ser ut som om hon ska välta (vilket jag håller med om) är när jag glömmer bort att rida med yttertygel och flytta henne för innerskänkel. När jag helt enkelt blir för trött (och får för ont pga ryggen/lederna) så glömmer jag lätt bort saker som annars är en självklarhet.

Jag brukar rida ett eller två dressyrpass i veckan och rida ut/hoppa resten. Rider henne 5-6 gånger/vecka. För några månader sedan var hon omöjlig att forma/ställa överhuvudtaget utan ville bara köra upp huvudet och springa.

Som sagt, uppskattar all kritik. Det är ju bara bra att höra sådant här för då kan man ju förbättras!

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

SofiaR
0
#7

#6 börja rida för tränare då? Bra för både ryttare och häst :) Det kan vara svårt att själv avgöra vad som behövs när man själv rider. Jag hade en himla prblem med zeblina innan jag red för tränare efter det har ridning gå så himla mycket bättre, var som en hel vändning.

Anna
0
#8

#7 Skulle jag verkligen uppskatta. Men för det första är det inte min häst (jag är medryttare), för det andra bor jag på världens minsta ställe och tror inte det finns några tränare i närheten som kan komma och träna oss, och dessutom måste jag prata med ägaren först och hon är på Costa Rica och kommer inte hem förrän i sommar.

Men kan ju absolut ta upp det med henne när hon är hemma :) Tror det skulle vara bra för både Windy & mig.

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

pepsibarn
0
#9

Kunde inte riktigt se filmen eftersom den stängdes av hela tiden som att den tog slut efter några sekunder hel knäppt såFundersam

Anna
0
#10

#9 Ja jag har också märkt att den är jätteknäpp nu… Suck.

Tar bort den och laddar upp den igen imorgon.

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

SofiaR
0
#11

#8 jobbigt att inte ha ägaren hemma så man kan prata om sådana saker. Iof min medryttarehästs ägare bor i uppsala, men vi har ändå kontakt och hon fixar med tränare osv. :)

Anna
0
#12

#11 Det är ingen fara, vi har fortfarande lite kontakt över sms ibland ifall jag undrar något osv. :) Och just nu rider vi mest i skogen eftersom vi båda tycker det är det absolut roligaste o härligaste ;)

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

Lizzan
0
#13

Jag vill ju se filmen :P inte ta bort den…

Anna
0
#14

#13 Den funkade knappt, antingen hackade den, stannade eller vägrade ladda :P

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

svampi
0
#15

Hittar inte filmen, vad ska man söka på?

Anna
0
#16

#15 Se ovanstående inlägg, jag har tagit bort den pga problem.

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

lisette
0
#17

#8 fast å andra sidan så är det väl bara till att maila elelr skriva brev? det går ju alltid att få tag i människor.

Anna
0
#18

#17 Hon åkte med några andra ungdomar ner till Costa Rica och blev där utplacerade till olika familjer som de aldrig träffat innan och som inte kan prata engelska. De får sedan varsitt jobb som de måste jobba med i tre månader. Typ värsta upplevelsen ;P Men iaf, så har hon inte tillgång till internet och jag har ingen adress. Hon är tillbaka i sverige igen i april o då är hon kontaktbar.

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

Lizzan
0
#19

Skulle du inte ladda upp den igen? :P

Lizzan
0
#20

putt

Alexandra13
0
#21

putt :P

Lizzan
0
#22

putt

Anna
0
#23

Oj haha, jag har inte ens kvar filmen på datorn efter att jag rensat hårddiskarna ;)

kanske kommer upp nån ny i höst, Windy har ju fång nu…

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se