
Aktiviteter - 26-årig ponny
Hejsan Hejsan;) sköter en ponny på 26 år. Jag rider (skrittar) honom någon gång ibland, när jag har ngn att rida ut med. Går även promenader ibland.Har ngn några förslag på vad man kan hitta på? Han är som sagt 26 år, ca 140 cm hög, jag är 12 år, 155 cm lång.
Tacksam för svar!
Horsemanship? Seven games?
//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus

Tack;) Måste läsa på om hur man gör bara så:)
Allt beror på vad han är van vid. Vi har haft en 33 årig ponny som drog vagn ända fram till den dagen hon dog. Pigg som en mört men man fick rätta sig efter vad hon orkade. Nog kan de både trava och galoppera vid den åldern om de har gjort det tidigare. Däremot skall man nog undvika att hoppa med dom. Lederna brukar kuna vara slutna på äldre hästar. Men allt som hästen själv tycker är roligt och orkar är väl annars ett bra mått.

Du kan ju bygga en bruksridningsbana så att både du och ponnyn får använda huvudet. Min förra häst tävlade jag i bruksridning när han var 26 år. Det är mest precisionsövningar i skritt, och lite annat kul.
Eller så kan du låta dig inspireras av shettisagility.
Länk:

Kan ju alltid tömköra honom lite :)

är ponnyn pigg så ut o rid mera :) det brukar gilla att traska i skogen gammal som unga.
Kömkörning är något jag rekomenderar, markarbete av alla slag är super på gamla hästar, men även unga :)
/ Josefine och Herkules, www.isbitarna.se