OT. hejs!
hej! jag heter Jonna och är ny här! har för övrigt skaffat häst i onsdags! x) ehhumm… kommer inte på mycket mer förutom att jag är hästgalen och 11år :D

Välkommen. Vad är det för häst?
#1 Det är en nordlands häst ^^ hon är färgen röd :D
Oooops! fel bild!
ok, ni får nöja er med trattvalpen x)
okej, prövar sista gången sen ger jag upp (phuu)

#7 Inte tillåtet me hjälmlösa bilder, men fin pålle!

jag tog bort bilden, med hänvisning till pippas inlägg ovan.

hmmm….är du helt ny eller har du bara gjort ett nytt konto och bytt nickname? ;)
#10 jag är helt ny :)

Grattis till ponnyn, hur gammal och stor är hon då?
*** Kärleken övervinner allt ***
#12 tack så mkt! hon är 15 år men nordlandshästar blir tydligen väldigt gamla :) hon var pigg som attan och ville trava o galoppera hela tiden, precis i min smak ;) hon är 135cm hög och kan bära upp till 120kg o.o :)

Haha har du kul?

#13 Jag hade för mig att hon var 18 år…
Har du inga fler bilder på henne?
Hur mycket fick ni ge för henne förresten?
*** Kärleken övervinner allt ***
Grattis till hästköpet ! :D
Mycket fin häst må jag säga! :) Jag älskar hästar som är mer mot det röda hållet! :)
Va lycklig och gör andra lyckliga<3
#19 #20 tack så mycket :D

Hur går det med nya hästen? Vill se mera bilder :P
*** Kärleken övervinner allt ***
#23 - Bilder där ryttaren sitter på hästen/kör hästen och inte har en hjälm på huvudet.

Du får vara utan hjälm så länge du inte sitter på hästen, eller i vagn. Endast tillåtet med hjälmlösa bilder från dressyrtävlingar och westerntävlingar där hatt används!
*** Kärleken övervinner allt ***

Eller är det inte tvång på hjälm på körbilder?? Nu blev jag tveksam, men det borde det väl vara…
Hur är det med voltige, tömkörning, longering och löshoppning?
*** Kärleken övervinner allt ***
;)
Hmm, löshoppning och allt det där tror jag går utan. :)
Oj haha, tänkte på nått annat, vad dum jag ä! ;D
Va lycklig och gör andra lyckliga<3
#22 det går väldigt bra, men vi har inte hunnit hämta hem den ännu, ägaren är på semester tills veckans slut, vi kanske hämtar den på söndag eller nästa veckan, men då e ju jag på semester! jag hade ju helst viljat vara med när vi hämtar hästen, men det blir inte enkelt när man är i paris! det är väl en sammanfattning ^^ hoppas bara det blir rätt bild..
……….
det var allt jag hade, återkommer veckans slut eller nästa vecka ELLER nästnästa vecka med mera hagbilder, led bilder och ev. ridbilder (vill inte rida henne förrens 2-3 dagar hom kommit hem, hon ska få ställa om sig :))
men hade du inte redan tagit hem henne? Onsdags?
Va lycklig och gör andra lyckliga<3
#39 jo, vi skrev ju köpekontrakt o gav handpenning, men hästen hon står med (bilden "winnie o chaplin) måste avlivas innan jag kan hämta henne
Varför ska chaplin avlivas? :O
Va lycklig och gör andra lyckliga<3
#41 han har en tumör i ryggen, den trycker på ryggmårgen och han ska avlivas i slutet av veckan, det är så synd om han , han kan inte ens rulla sig :'(
nää :( stackarn :'(
Va lycklig och gör andra lyckliga<3